Geçmişten Günümüze Hopa’da Spor
Hasan Azaklı
Spor - 09/12/2013Bu yazımı Hopa’da spora gerek yönetici gerekse sporcu olarak emek vermiş değerler ile ayrıca Hopa’da sporun gelişmesi için hiçbir karşılık beklemeden her türlü mali yardımı esirgemeyen ve bu alanda emek vermiş isimsiz kahramanlara ithaf ediyorum.

Hopa’da spor deyince ilk akla futbol ve futboldaki temsilcimiz Hopaspor akla gelmektedir. İlk kuruluş yılları 1950’li yıllara dayanan, resmi olarak kuruluş tarihi 1961 yılı olan Hopaspor geçmiş yıllarda nüfus yapısı ve ekonomik gücünün oranının çok çok üstünde başarılara imza atmıştır. Kulüp resmi kuruluşunu yapmadığı yıllarda, o dönemde Hopa’dan Zonguldak’a kadar mahalli takımların çoğunu dize getirmiş, hatta Galatasaray Kulübü Hopa’ya davet edilmiş, o yıllarda Galatasaray’ın 3000 Lira masraf istemesi üzerine, bu paranın karşılanamaması nedeniyle Galatasaray’ın Hopa’ya getirilmesi organizasyonu gerçekleştirilememiştir. Engin Aliefendioğlu (Nano), Sinir Ahmet (Ahmet Günal) geçmiş yıllarda Türkiye liglerinde profesyonel olarak başarı ile top koşturmuşlardır. Günümüzde Serdar Özbayraktar, Tolga Zengin, İbrahim Üzülmez, Adem Büyük, Cenk Kasımoğlu, Evren Kilerci gibi isimler profesyonel olarak top koşturmaya devam etmektedirler.

Hopaspor yıllarca Artvin amatör kümede yenilgisiz şampiyonluklar yakalayarak bu alanda Türkiye çapında bir rekora imza atmıştır. Bu nadide kulüp 1970’li yılların başında, Futbol Federasyonunca Erzurum 12 Mart Spor, Ağrı Doğubeyazıt Spor, Kars spor ve diğer çevre illerin temsilcilerinin katılımı ile oluşturulan Doğu liginde ve 1980’li yılların başında Terfi liginde başarı ile İlçeyi ve Artvin’i temsil etmiştir. Daha sonra profesyonel olarak 3. lige çıkmış, burada grubunda şampiyon olarak 2. lige yükselmiş 2. ligde mücadele ettiği bir dönem 1. lige yükselme aşamasını son anda yakalayamamış daha sonra 3. lige düşmüş, 3. ligde bir süre Artvin ilini ve ilçeyi gücü oranında temsil etmeye çalışmış daha sonra 3. lige veda ederek amatör kümeye düşmüştür. Ancak bu zorlu ve başarılı uğraşa rağmen Hopaspor gerçek anlamda gerek yerel düzeyde belirli mali çevrelerden, gerek idari ve mülki bürokrasiden istenen şekilde destek alamamaktadır. Geçmişinde birçok başarılar bulunan bu nadide kulüp, son yıllarda neredeyse yönetim oluşturamaz, kongresini yapamaz hale gelmiştir.

Peki, bu olumsuzluğu giderebilmek için ne yapılmalıdır? Hopa sporun yeni yönetimi Öncelikle Hopa spor’un kurumsallaştırılmasını hedeflemelidir. Kurumsallaşma ile birlikte kulübe Artvin ve Hopa’daki mali, idari ve mülki çevrelerin ortaklaşması çabası ile kulübe her alanda destek çıkılmalıdır. Geçmiş yıllarda kulübe destek veren iş çevrelerinin verdiği desteği kendi şahsi menfaatlerine yönlendiren kişi veya kişiler teşhir ve tecrit edilmeli ve bu kişiler kulübe yaklaştırılmamalıdır. Yerel bazda mahallelerde ve köylerde gençlerimizin aktif olarak spor yapabilecekleri küçük ölçülerde de olsa semt sahaları ve sportif alanlar yapılandırılmalıdır. Bu yapılandırmanın devamında gençlerimizin her türlü sportif etkinlikleri yapabileceği organizasyonlar oluşturulmalı, bu organizasyonlarda geçmişte Hopa’da başarılı spor yaşamı geçirmiş değerlerden ve insan kaynaklarından rasyonel olarak yararlanılmalıdır. Bu çabalara mali çevrelerden, idari ve mülki bürokrasiden etkin bir destek mutlak suretle verilmelidir.

Futbolun yanı sıra Boksta ulusal formayı giyen ve Avrupa Şampiyonasına katılan Erdoğan Albayrak, Güreşte Grekoromen stilde Avrupa şampiyonu olan Erol Koyuncu Hopa’mızın bağrından çıkan değerlerdir.

1940’lı yıllarda Hopa’mızda yüzme ve kürek takımı oluşturulmuş, özellikle kürek takımı o yıllarda İstanbul’da yarışmalara katılarak başarılar elde edip, madalya alıp Hopa’ya dönmüştür. Kürek takımında Fahri Özalemdar, Mustafa Özkan, Etem Albayrak, Mehmet Sönmez adlı isimler İstanbul’daki yarışmalarda başarılara imza atmışlardır.

Sportif etkinlik deyince sporu sadece futbol olarak algılamak doğru bir yaklaşım değildir. Son yıllarda atletizmin değişik alt alanlarında ulusal düzeyde başarı haberleri ulaşmaya başlamıştır. Bu başarılarda imzası olan ve bu alanda yıllardır sessizce ve de sabırla emek veren atletizm çalıştırıcısı Servet Kural’ı da kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Zor şartlar ve kıt olanaklarla, Kopmuş’un sahilindeki çakıl taşlarından gülle malzemesi olarak yararlanarak, Belediyenin dar ve eski dünün salonunu atletizm çalışma alanı olarak yapılandıran Servet Kural hocanın şahsi gayreti ile Atletizm alanında ulusal düzeyde başarılar gelmeye başlamış bulunmaktadır.

Geçmiş yıllarda sportif faaliyetlerde gerek ulusal gerekse uluslar arası düzeyde ülkemizi ve Hopa’mızı başarı ile temsil etmiş değerler de onure edilmeli, aynı şekilde Hopa’da sporun gelişmesi için geçmiş yıllarda emeği geçen yöneticiler de yâd edilmelidir.

Sonuç olarak; geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlerimize spor alanında önlerini açmak, onları olumsuz davranışlara yönelmelerini önlemek için, sporun her alanı ile uğraşabilecekleri mekânsal alan yaratmak, bu uğraşıları organize etmek görevi, öncelikle mali çevreler ile idari, mali ve mülki bürokrasinin sorumluluğundadır.

Hasan Azaklı

Emekli İlköğretim Müfettişi

Eğitimci - Yazar

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz köşe yazısı sitemize 09.12.2013 tarihinde Hasan Azaklı tarafından girilmiştir. Metnin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, köşe yazısı metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu yazarın iznine tabidir.
Hasan Azaklı Arşivi
 » Okullar Açılırken......
 » Tatil Etkinlikleri...
 » Nitelikli Okullar Meselesi (!)...
 » Eğitim Sistemimizde Sık Sık Değişen...
 » Fındık Fiyatlarına Sendikalardan Te...
 » Anne - Baba Ve Çocuk İlişkisi Üzeri...
 » Aile İçinde Çocuk Eğitimi...
 » Osmanlı Döneminde Hopa'lı Bürokratl...
 » Müzik Tarihine Genel Bir Bakış (*)...
 » Spor Ve Sporcu Eğitimi...
 » Psikolojik Danışma Ve Rehberlik Tek...
 » Tatil Etkinlikleri...
 » Tarih Öğretimi Üzerine Düşünceler...
 » 50 Yıl Önce Hopa'da Sosyal, Ekonomi...
 » Ramazanda Verilen İftar Yemekleri Ü...
 » Tatile Girerken...
 » Hopa'da Şehir İçi Trafik Sorunu Üz...
 » Çay-kur'un Varlık Fonuna Devri...
 » Çayda Taban Fiyat Belirlenmesi...
 » Açü Rektörlüğünün Bir Garip Uygulam...
 » Özel Eğitim Dosyası (19)...
 » Özel Eğitim Dosyası (18)...
 » Özel Eğitim Dosyası (17)...
 » Özel Eğitim Dosyası (16)...
 » Özel Eğitim Dosyası (15)...
 » Özel Eğitim Dosyası (14)...
 » Özel Eğitim Dosyası (13)...
 » Özel Eğitim Dosyası (12)...
 » Özel Eğitim Dosyası (10)...
 » Özel Eğitim Dosyası (11)...
 » Özel Eğitim Dosyası (9)...
 » Özel Eğitim Dosyası (8)...
 » Özel Eğitim Dosyası (7)...
 » Özel Eğitim Dosyası (6)...
 » Özel Eğitim Dosyası (5)...
 » Özel Eğitim Dosyası (4)...
 » Özel Eğitim Dosyası (3)...
 » Özel Eğitim Dosyası (2)...
 » Özel Eğitim Dosyası (1)...
 » Tarihi Doğru Anlamak...
 » Kadın Ve Dayak...
 » Bilimsel Yayınlar Ve Üniversiteleri...
 » Zekanın Sosyal Dağılımı...
 » Dayak Eğitmez, Acıtır...
 » Öğrenci Karneleri Ve Anne - Baba Tu...
 » Okulda Başarısızlık Nedenleri - (2)...
 » Okulda Başarısızlık Nedenleri - (1)...
 » Avrupa Birliği Eğitim Programları V...
 » Sınavlar Ve Ezberci Eğitim...
 » Başlıca Eğitim Yaklaşımları - (4)...
 » Başlıca Eğitim Yaklaşımları - (3)...
 » Başlıca Eğitim Yaklaşımları - (2)...
 » Başlıca Eğitim Yaklaşımları - (1)...
 » Mesleki Eğitimin Yeri Ve Önemi...
 » Çocuklarda Gelişim Basamakları - (6...
 » Çocuklarda Gelişim Basamakları - (5...
 » Çocuklarda Gelişim Basamakları - (4...
 » Çocuklarda Gelişim Basamakları - (3...
 » Çocuklarda Gelişim Basamakları - (2...
 » Çocuklarda Gelişim Basamakları - (1...
 » Türkiye’de Öğretmen Yetiştirmenin T...
 » Türkiye’de Öğretmen Yetiştirmenin T...
 » Uluslararası İlişkiler Ve Ülkemizin...
 » Hopa'da Balıkçılık Ve Sorunlar...
 » Hopa'da Kültür Merkezi İstiyoruz...
 » Hopa'da Neler Oluyor?...
 » Tarih Öğretimi Üzerine Düşünceler...
 » Nazım Hikmet Ve Hopa Hapishanesi...
 » Lazlar Ve Altınpost Efsanesi...
 » Kurtuluş Savaşında Lazlar...
 » Tarihi Doğru Anlamak...
 » Antik Çağda Lazlar...
 » Kazım'ı Anarken...
 » Yerel Yerleşke İsimleri Üzerine Eti...
 » Çayda Randevulu Sistem...
 » Çay İşçilerinin Grevi...
 » Sarp Kapısı’nın Açılmasının İnsanla...
 » Hopa'nın Müzik Bahçesinin Kır Çiçe...
 » Böyle Olur Bucağın Direkleri...
 » Doğu Karadenizde İlk Köylü Eylemi...
 » Çocukluğumda Bayramlar...
 » Fotoğrafçı Nimet Abla...
 » Unutulmayan Bir Sanatçı Yaşar Turna...
 » Antik Mitolojide Lazlar...
 » 4+4+4’lük Eğitim...
 » Bir Spor Bilgesi Metin Kurt...
 » Ümit Kaftancıoğlu Ve Hopa...
 » Benim Sinemalarım Ve Talikot Valisi...
 » Bir Laz Kızı Aşela...
 » Luqupe Gulunan - Lahanalar Geziyor...
 » Bucak’ta Aşk Başkadır...
 » Hesler Bahane Sular Şahane...
 » Geçmiş Yıllarda Hopa'da Müzik...
 » Geçmiş Yıllarda Hopa'da Deniz Taşım...
 » Bir Laz Aydın'ın Ölümü...
 » Osmanlı Devleti Dönemi İle Cumhuriy...
 » Geçmişten Günümüze Hopa'da Spor...
 » Batum’da Kumarhane Meselesi...
 » Antik Çağdan Günümüze Hopa Ve Çevre...
 » Kazım'ı Anarken...