Murgul’lu Kadınlar Bakıra Hayat Veriyor

12/01/2018 08:42


Murgullu Kadinlar Bakira Hayat Veriyor.docx (15

Haber: Hayati AkbaşArtvin Valiliğince, Murgul ilçesinde, ev hanımlarının istihdam edilip üretime katkı sağlamaları amacıyla başlatılan bakır işlemeciliği kursunu başarıyla tamamlayan kadınlar, kurdukları atölyede hem bakıra hayat veriyor hem de geçimlerini sağlıyor.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, bakır madenleriyle ünlü Murgul ilçesinde, Artvin Valiliği, Murgul Kaymakamlığı, İl Milli Eğitim ve İŞKUR müdürlükleri işbirliğiyle açılan bakır el işlemeciliği kursunu başarıyla tamamlayarak kendi atölyelerini kuran ev hanımlarını kabul etti.

Vali Doğanay, ilçede 2015 yılında Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan ve 5 ay süreyle kursa devam eden bakır el işlemeciliği kursu başarıyla tamamlayarak ustalık sertifikası alan ev hanımları Serpil Bayrak, Zuhal Öktem, Zehra Kadıoğlu’nu makamında kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doğanay, Artvin Valiliği olarak kadınları meslek sahibi yaparak kendi iş yerlerini açmalarına yardımcı olmayı amaçladıklarını söyledi.

Murgul'un Türkiye'nin en önemli maden merkezlerinden biri olduğunu belirten Vali Doğanay, ” İlçenin bakırını turizme hizmet edecek şekilde değerlendirmek amacıyla Artvin Valiliği, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında kadınlara yönelik bakır işlemeciliği kursu açıldı. Kursa özellikle ev hanımları yoğun bir ilgi gösterdi. Kursiyer kadınlar bakır ustalarınındın aldıkları eğitimlerle her biri usta bakır işlemeciliği ustası oldu. Şimdi kendi işyerlerine ve atölyelerini kurarak aile ve ilçe ekonomisine katkı sağlamaya başladılar. Kursumuzun meyvelerini almaya başladık. Bundan sonrada kurslarımız devam edecek. ” dedi.

Bakırcılık kursunu başarıyla tamamlayarak iki arkadaşıyla bakırcılık işlemeciliği atölyesi kurduklarını belirten ev hanımı Serpil Bayrak, “Amacımız bakırla anılan ilçemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere kursiyerlerin ürettiği hediyelik bakır eşyaları satmak ve kursiyerlerimizin aile ekonomilerine katkı sunmalarına yardımcı olmaktır. 3 ev hanımı birlikte Murgul Belediyesinin tahsis ettiği bir dükkânda atölye oluşturduk. Atölyedeki makineleri Murgul Kaymakamlığımız aldı. Devletimizin ve hükümetimizin çok büyük desteği var. Başta sayın valimiz olmak üzere bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz. " diye konuştu.

Mesleğini severek yaptığını ve ailesinin geçimine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Bayrak, ” Atölyemizde bakırdan her türlü hediyelik süs eşyaları üretiyoruz. Halkımızdan olumlu tepkiler alıyoruz. İşlerimiz fena değil. İleride tanıtımlarla daha iyi olacağına inanıyoruz. Buradan bütün özellikle kadınlara sesleniyorum Halk Eğitim Merkezince açılan başata bakırcılık el işlemeciliği kurslar olmak üzere bütün kurslara katılım sağlasınlar. Hem meslek öğrenirler hem de aile bütçelerine katkı sağlarlar” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.01.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bakır İşlemeciliği Kursu'na Kadınla...
 » Diyarbakır’dan Murgul’a Uzanan Bakı...
 » Murgul Kaymakamı’ndan Rize Güneysu’...
 » İstanbul Ümraniye Tantavi Şenlikler...
 » Murgul’da Bakır Hünerli Ellerde Şek...
 » Kafkasların Yeni Cazibe Merkezi Bat...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Artvin Engelsiz Yaşam Merkezi’nden...
 » Murgul'da Bakır El İşlemeciliği Kur...
 » Murgul Kaymakamlığına Atanan Arif O...
 » Murgul Kaymakamlığından Bir Örnek D...
 » Murgul’a Maden Müzesi Kurulmalıdır...
 » Fuarın 9'uncu Gecesinde Bakırın Baş...
 » 15 Proje İçinden Birinci Seçildi...
 » Artvin Kayın Mantarında Marka Olaca...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Artvinspor Kulübü’nden Vali Doğanay...
 » 2016 Yılı 11’nci Etap Ekonomik Yat...
 » Artvin Tanıtım Günleri Sona Erdi...
 » İstanbul'da ‘3. Artvin Tanıtım Günl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...