Bakır İşlemeciliği Kursu'na Kadınlardan Yoğun İlgi

12/04/2016 11:47

Murgul’da “Bakır İşlemeciliği Kursuna” Kadınlardan Yoğun İlgi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Kemal Cirit ile Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, bakır madenleriyle ünlü Artvin'in Murgul ilçesinde, Kaymakamlık, Milli Eğitim ve İŞ-KUR müdürlükleri işbirliğiyle açılan bakır işlemeciliği kursunu ziyaret etti.

Kursta bakır işleyen kadınların hummalı çalışmalarını bir süre takip eden Vali Cirit ile Milletvekili Kışla, kadınların ürettikleri ürünlerin el emeği göz nuru olduğunu söyledi.

Kursiyer kadınların çalıştığı masada eline çekiç ile çelik kalemi alan Vali Cirit ile Milletvekili Kışla bir süre kadınlarla birlikte bakıra şekil vermeye çalışması ilginç görüntüler oluşturdu.

Artvin Valisi Kemal Cirit, burada gazetecilere yaptığı açıklamada; Murgul'un Türkiye'nin en önemli maden merkezlerinden biri olduğunu belirtti.

İlçenin bakırını turizme hizmet edecek şekilde değerlendirmek amacıyla Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında kadınlara yönelik bakır işlemeciliği kursu açıldığını ifade eden Vali Cirit, Aralık 2015'te açılan ve yaz sonuna kadar sürecek olan kursa, çoğunluğu ev hanımı 20 kadının katıldığını söyledi.

Kursun amacının hem kadınların aile ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak hem de meslek öğrenmelerini sağlamak olduğunu kaydeden Cirit; bakırla anılan ilçemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere kursiyerlerin ürettiği hediyelik bakır eşyaları satarak kursiyerlerimizin aile ekonomilerine katkı sağladıklarını ifade etti.

Kadınları meslek sahibi yaparak kendi iş yerlerini açmalarına yardımcı olmayı da amaçlanan kursta, kursiyerlerin bu sayede iş alanları elde edeceğine inandığını dile getiren Cirit, bu tür kursların Murgul'da yaygınlaşacağını kaydetti.

Artvin Milletvekili Kışla ise, ilçede bakır işlemeciliği kursunun geç kalınmış bir proje olduğunu belirterek, Murgul ilçemiz ülkemizde bakırın başkenti sayılır. 1960’lı yıllardan itibaren Murgul ilçesinde bakır çıkarılıyor. Bakır denilince ilk aklımıza Murgul ilçemiz gelir. Maalesef bakır işlemeciliği noktasında bugüne kadar kurs açılmamasının bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Kursa katılan kursiyer kadınlar burada öğrendikleri meslek sayesinde hediyelik eşya üreterek aile ekonomilerine katkı sağlayacaklarına inanıyorum. Murgul ilçemizde bir bakır çarşısı bile oluşturulabilir. İlçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin hediyelik eşyaları satın alarak ilçe ekonomisine katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

Ziyaretin anısına İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam, Vali Cirit ile Milletvekili Kışla ile Artvin Belediye Başkanı Kocatepe’ye bakır sürahi hediye etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.04.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Murgul Kaymakamı’ndan Rize Güneysu’...
 » Diyarbakır’dan Murgul’a Uzanan Bakı...
 » Murgul’da Bakır Hünerli Ellerde Şek...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Murgul Kaymakamlığından Bir Örnek D...
 » Murgul'da Bakır El İşlemeciliği Kur...
 » Murgul Kaymakamlığına Atanan Arif O...
 » Murgul’a Maden Müzesi Kurulmalıdır...
 » Kafkasların Yeni Cazibe Merkezi Bat...
 » İstanbul Ümraniye Tantavi Şenlikler...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » İşaret Dili Kursunu Tamamlayanlara...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Şavşatlı Engelliler Yaptıkları Ürün...
 » Hopa Gençlik Hizmetleri Jimnastik K...
 » Yaşayan En Yaşlı Maden Mühendisi...
 » Artvin’de Tarımcıların Eğitimleri D...
 » Artvin Doğa Turizmi İle Şahlanacak...
 » Artvin’de Hediyelik Eşya Ve Tasarım...
 » Artvin Girişimci İş Kadınları Derne...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » İstanbul Devlet Tiyatrosu Artvin’de...