Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Sergisi Açıldı

12/05/2011 17:39

Hopa Halk Eğitimi Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünün 2010 – 2011 Eğitim-öğretim Yılında Necmettin Aydın Kültür Merkezinde Açmış Olduğu Giyim, Ağaç İşleri, Mefruşat, İğne Oyası, Ahşap Boyama, El Nakısı, Yağlı Boya Resim, Takı Tasarımı, Gümüş İşlemeciliği Gibi Kursların Yılsonu Sergisi Yapılan Törenle Açıldı.


Haber: Hayati AkbaşHopa Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünün 2010 – 2011 Eğitim-Öğretim yılında Necmettin Aydın Kültür Merkezinde açmış olduğu giyim, Ağaç İşleri, mefruşat, iğne oyası, Ahşap boyama, el nakısı, yağlı boya resim, takı tasarımı, Gümüş işlemeciliği gibi kursların yılsonu sergisi yapılan törenle açıldı.

Yeni Emre Düğün salonunda düzenlenen açılış etkinliklerine Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Nasif, Emniyet Müdürü Muhsin Armağan ve Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş, Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, kurum müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, kursiyer yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Yılsonu etkinlikleri saygı duruşu yapılması ve ardından istiklal marşının okunması ile başladı. Daha sonra Hopa HEM Müdürü Muzaffer Küçükşen bütün konuklara hoş geldiniz diyerek açılış konuşması yaptı. Muzaffer Küçükşen konuşmasında şunları söyledi :" 2010–2011 eğitim-öğretim döneminin sonunda Hopa HEM müdürlüğü açmış olduğu kursların yılsonu sergisine hoş geldiniz. Halk Eğitim Müdürlükleri yurt sathında gerek eğitimin tabana yayılması ve gerekse becerilerin artırılması konusunda önemli görevler üstlenmişlerdir. Vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel gelişmesini sağlamak, onlara bilgi beceri kazandırmak, okuma-yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretmek, eksik kalan eğitimlerine yardımcı olmak, bir üst öğretim sınavlarına hazırlamak, kültürel eserlerimizi korumak, yaşatmak, yaygınlaştırmak, kursların en önemli özelliği olmalıdır ve ilçemizde bu yönde kursların açılmasına öncelik verilmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır. 2010–2011 döneminde ilçemizde toplam 132 adet kurs açılmıştır. 40 adet okuma yazma kursumuza 340 kursiyerimiz katılmış ve bunlardan 320 kişi kurslarımızı başarı ile bitirerek belgelerini almışlardır.

Halk Eğitim Merkezleri mesleki kursların yanı sıra sanatsal faaliyetlerin yapıldığı birer sanat evidir. Sanatın penceresi, hayata bakış ufku çok geniştir. Bu ufukta insanı sevme ve hayatı kucaklama vardır. Eğitim öğretimin belki de en önemli yanı insanları hayata barışık hale getirmesidir. Bu yönüyle düşündüğümüz zaman, örgün eğitimin yanında yaygın eğitimin de önemli bir işlevi olduğunu görürüz. Zaten sosyal ve ekonomik kalkınma ile sanat eşdeğer misyon yüklenmedikçe gerçek bir ilerlemeden bahsedemeyiz. Şunu aklımızdan çıkarmamalıyız ki gelişmiş toplumlar aynı zamanda sanatını zirveye çıkarmış toplumlardır. Bu bakış açısıyla önümüzdeki yıl vatandaşlarımızın sanatsal faaliyetlere yöneltildiği kursların açılmasını talep etmelerini ve bu kurslara katılmalarını arzu etmekteyiz.

Eğitim ancak ve ancak toplum olarak desteklenirse ve gerçekleştirilirse bir anlam kazanır. Burada başta yöneticiler olmak üzere herkese, hepimize büyük görevler düşmektedir. Önümüzdeki yıl halk eğitim müdürlüğümüzce açılacak olan kurslara herkesin desteğini bekliyoruz. Katkılarından ve gayretlerinden dolayı bütün idarecilerimize, öğretmenlerimize, usta öğreticilerimize, yardımcı personelimize, okul aile birliğimiz yönetim kurulu üyelerine, kursiyerlerimize, yeni Emre düğün salonu sahibi ve yöneticilerine, Papila oteli sahibine ve yöneticilerine, bizleri kırmayıp açılışımızı şereflendiren başta sayın valimiz ve sayın kaymakamımıza, Hopa ve Kemalpaşa Belediye başkanlarımıza, İlçe Milli eğitim müdürümüze ve şube müdürlerimize ve siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum" dedi.

Daha sonra Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu bir konuşma yaparak Halk eğitim merkezlerinin ülkemizde çok önemli ve başarılı görevleri yerine getirdiğini, Artvin gibi okuryazar oranının en yüksek olduğu bir ilde gençlerin ve özellikle bayanların meslek sahibi olmaları konusunda üstün çabalarının her zaman takdire layık olduğunu ifade etti. Bu arada Vali Yemlihaloğlu okuma yazma kursun en başarılı kursiyeri olan Makbule Torun'a da sertifikasını verdi.

Sertifika verme töreni ardından Hopa HEM Gitar kursunu bitiren gençlerin kısa bir Gitar resitali ardından, Hopa Hem Türk Halk Müziği korosu kısa bir konser verdi. Kemalpaşa Serhat İlköğretim Okulu ana sınıfı ve Hüsnü Ciner İÖO. Folklor ekiplerinin gösterileri alkışlandı. Yine HEM bünyesinde açılan Karate kursu kursiyerlerinin karate gösterileri ardından sergi açılışı gerçekleştirildi.

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu ve okuma yazma kursunu başarı ile bitiren Makbule Torunun birlikte kestiği kurdele ardından sergiler gezildi. Sergileri gezen Vali ve beraberindeki heyet kursiyerlerin birbirinden güzel ürettikleri el işi ürünleri hayranlıkla takip edip bilgi alması gözlerden kaçmadı. Bu yıl ilk defa açılan Gümüş işlemeciliği kursu ile yakından ilgilenen Vali Yemlihalıoğlu, usta öğretici Nalan Çakırdan da Gümüş İşlemeciliği konusunda bilgi aldı.

Kursun sonunda Papila Oteli salonunda kursiyerlere ve kursa katılan misafirlere ikramlarda bulunuldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.05.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Hem Yılsonu Sergisi Açıldı...
 » Bakır İşlemeciliği Kursu'na Kadınla...
 » Murgul’da Bakır Hünerli Ellerde Şek...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam S...
 » Diyarbakır’dan Murgul’a Uzanan Bakı...
 » Hopa’da “Öğrenme Şenliği Ve Yılsonu...
 » Murgul Kaymakamlığından Bir Örnek D...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam S...
 » Hopa Bu Kermeste Buluştu...
 » Artvin Girişimci İş Kadınları Derne...
 » Arhavi'deki Hem Sergisi Büyüledi....
 » İstanbul Ümraniye Tantavi Şenlikler...
 » Ankara Artvin Kültür Ve Yardımlaşma...
 » Akparti Artvin Merkez İlçe Kongresi...
 » Borçka’da Aday Futbol Hakemliği Yet...
 » Hopa'lı Kadınların Sergisi Beğenild...
 » Hopa'da Rusça Dil Kursu Başladı...
 » Hopa Belediyesi Kazım Koyuncu Sanat...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...