15 Proje İçinden Birinci Seçildi

13/10/2016 11:10

Vali Doğanay, Tarımda En Başarılı Olan Kadın Girişimci Filiz Küçükaltun’u Kabul Etti.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Ömer Doğanay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2016 yılında “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında uygulamaya konulan ve hazırladığı “Üretimde Bende Varım Gizemli Güzellik Şavşat Destinasyon Projesi” ile Artvin genelindeki 51 proje arasından yapılan yarışma sonucunda birinciliği elde eden Şavşat’ın Meşeli Köyü’nden Filiz Küçükaltun ile eşi Cihat Küçükaltun’u makamında kabul ederek, başarısından dolayı tebrik etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doğanay, tarımın her alanında üreticilere destek verdiklerini belirterek, özellikle üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, eğitmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Girişimci ruha sahip olan ve ev pansiyonculuğuyla aile ekonomisine sağladığı katkısının yanı sıra Artvin’in turizmine büyük katkı sunan üretici Filiz Küçükaltun’u başarılarından dolayı tebrik eden Vali Doğanay, yarın İzmir’de yapılacak olan ülke birinciliği yarışmasında kendisinden birincilik beklediğini söyledi.

Ziyarette, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur, proje hakkında Vali Doğanay’a bilgi verdi.

Okur, bakanlıklarının hayata geçirdiği projenin amacının kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, yatırım imkânlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ve böylece kadınlarımızın kendine güven duygularını geliştirerek ekonominin kalkınmasına katkı sunmak amacıyla 2016 yılında Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi kapsamında “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programı hayata geçirildiğini söyledi.

Projenin Artvin, Adıyaman, Bolu, Sakarya, Yalova, Adana, Kırşehir, Iğdır, Sinop ve Tekirdağ illerinde uygulanmaya alındığını belirten Okur, ” Bu kapsamda ilimizde 5 ilçemizden bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünleri alanında çiftçilikle iştigal eden girişimci ruha sahip, yenilikçi, yetenekli, örnek olabilecek yaratıcı özelliklere sahip 68 kadın girişimci tespit edilmiştir. İŞKUR ile birlikte yapılan seçimlerde belirlenen kriterlere uygun 18-40 yaş arasında 51 kadın çiftçimizin kurslara katılması sağlanmıştır. İlk kursumuz 24 kadın girişimcinin başvurduğu Şavşat ilçesinde 23. 03. 2016-01. 04. 2016 tarihleri arasında düzenlenmiştir. İkinci kursumuz ise 04. 04. 2016-13. 04. 2016 tarihleri arasında merkez ilçede düzenlenmiştir. Kurslara katılan kursiyerlerin ulaşım ve öğle yemekleri kurumumuz tarafından, sağlık sigortası ve harcırahları İŞKUR tarafından karşılanmıştır. Kurslarda görev yapan eğitimcinin günlük yemek ve konaklama giderleri kurumumuz tarafından karşılanmıştır. Eğitimleri takiben girişimcilik kurslarına katılarak sertifika almaya hak kazana kadın çiftçiler bitkisel üretim, hayvansal üretim ve kırsal turizm alanında özgün projeler hazırlayarak kurumumuza elektronik ortamdan sunmuşlardır. ” dedi.

Kadın çiftçilerin sundukları projelerin kurumlarının başkanlığında oluşturdukları jüri üyeleri tarafından değerlendirildiğini anlatan Okur, ” Yarışma neticesinde ilk 3 dereceye giren kadın çiftçi projelerimizi çeşitli hediyelerle ödüllendirdik. Yarışmada birinciliği Şavşat İlçesi Meşeli Köyünden Filiz Küçükaltun’a ait “Üretimde Bende Varım Gizemli Güzellik Şavşat Destinasyon Projesi” birinci olmuştur. Projenin toplam bütçesi 38 bin 612 liradır. ” dedi.

Okur, Artvin il birincisi Filiz Küçükaltun’un İzmir ilinde düzenlenecek olan ve 2016 yılında 10 ilde uygulanan bu proje kapsamında illerde birinci olan yarışmacıların değerlendirileceği ödül töreninde Artvin’i temsil edecek. Yarışmada ülke birinciliğini elde edecek olan proje sahibine de bakanlıklarınca 30 bin lira ödül verilecek. Artvinli kadın çiftçimize başarılar diliyorum. ” diye konuştu.

-Yöre mimarisine uygun ahşap evde ev pansiyonculuğu yapıyor-

Vali Doğanay’ın kendilerini kabul etmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Filiz Küçükaltun ise, aile ekonomisine katkı sunmak amacıyla başladığı ev pansiyonculuğuna başladığını söyledi.

Sakin şehir ünvanlı ilçelerinin doğal güzelliğiyle ünlü yaklaşık bin 600 rakımlı Meşeli köylerinde eşi ile birlikte 2012 yılında kendi imkânları ile ev pansiyonculuğu yapmaya başladıklarını belirten Küçükaltun, ” İlçemizin her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Karagöl’ün hemen bitişiğindeki köyümüzde kendi imkânlarımızla aile ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla ev pansiyonculuğuna başladık. İlk günlerde zaman zaman çevremizden olumlu ve olumsuz tepkiler aldık. Pansiyonumda konaklayan misafirlerimize yöremize özgü yaylarda üretilen doğal ürünler sunuyoruz. Ahşap mimariye sahip olan pansiyonuz 6 odadan oluşmaktadır. Hijyen ve misafirperverliğe çok dikkat ediyoruz. Konuklarımız köyden ayrılırken memnun ayrılmaları bizleri çok mutlu ediyor. Devletimizin her türlü maddi ve manevi desteğini görüyoruz. Kendimizi alacağımız eğitimlerle daha da geliştirip ilimizin turizmine katkı sunmak işitiyoruz” dedi.

Küçükaltun, İzmir’de yarın düzenlenecek olan yarışmada Artvin’i en iyi şekilde temsil ederek, ülke birinciliğini kente getirmek istediğini de kaydetti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.10.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Vali Ömer Doğanay, İşsizlere Umut...
 » 2016 Yılı 11’nci Etap Ekonomik Yat...
 » Bitlisli Folklorcular Hopa'da Alkış...
 » Ayder Yenileme Ve Koruma Projesi...
 » Yerel Çalışma Ziyareti...
 » Artvin'de 100 Öğrenciye Bisiklet Da...
 » Artvin Derelerine 865 Bin Alabalık...
 » Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü...
 » Vali Doğanay, “Artvin Adeta Bir Yer...
 » Doka Yönetim Kurulu Toplantısı...
 » Vali Doğanay, Engelli Öğrencilerle...
 » Açü Bünyesinde Akademik Yükselme, T...
 » Artvinspor Kulübü’nden Vali Doğanay...
 » Kışla’dan Çarpıcı Açıklamalar...
 » Maddi Durumu İyi Olmayan Aileye Ev...
 » Vali Doğanay, Polis Teşkilatının 17...
 » Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayram...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Vali Doğanay, Artvin Gazeteciler De...
 » Artvin’deki İlk Tanıtım Fuarına Yoğ...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...