Murgul Kaymakamı’ndan Rize Güneysu’ya Bakır Çıkarması

19/08/2016 11:57


Haber: Hayati AkbaşMurgul Kaymakamı Hüseyin Çam, beraberindeki heyetle Karadeniz Bölgesi’nde bakır işlemeciliği ve rölyef konusunda önemli ölçüde söz sahibi olan Rize’ye bağlı Güneysu ilçesini ziyaret etti.

Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, Milli Eğitim Müdürü Sinan Soylu, Halk Eğitim Müdürü Ahmet Tarlan Seyidoğlu ve Bakır işleme ustası Adalet Ömer Karaduman’dan oluşan heyeti, Güneysu ilçesinde Güneysu Kaymakamı İhsan Selim Baydaş, Belediye Başkanı Halil Turan, AK Parti Güneysu İlçe Başkanı Mehmet Akif Karslı, İl Genel Meclis Üyesi Musa Büyük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Gündoğar, Şube Müdürleri Hikmet Yanık ve Eşref Yavaşi ile Halk Eğitim Müdürü Adnan Yığcı karşıladı.

Örnek Bakır Atölyeleri İncelendi

Bakır işlemeciliği konusunda fikir alışverişinin yapıldığı ziyarette, Güneysu’da Kaymakamlık öncülüğünde Halk Eğitimi Merkezi’nde oluşturulan bakır rölyef ve bakır işlemeciliği, ahşap sandık ve feretiko atölyeleri incelendi.

Son derece verimli geçen ziyaretin ardından memnuniyetini dile getiren Kaymakamımız Hüseyin Çam: “Özellikle son dönemlerde gerek mutfak eşyalarında, gerek turistik amaçlı el yapımı hediyelik ürünlerde yoğun bir şekilde bakıra yöneliş var. Ülkemizde bakır denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Murgul’un, bu kimliğini tamamlaması ve eksikliği yıllardır hissedilen bakır işlemeciliğinin hayat bulması için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda daha önce gerçekleştirdiğimiz çalışmalara ilave olarak bugün, Karadeniz bölgesinde Bakır işlemeciliği noktasında söz sahibi olan Güneysu ilçemizi ziyaret ettik. Bu ziyarette gördüğümüz olumlu tablo bizi son derece umutlandırdı. Güneysu’da Kaymakamlığın öncülüğünde Halk Eğitimi Merkezince oluşturulan atölyeler muntazam bir şekilde çalışarak bölgenin lokomotifi olmuş durumda. Merkez, hem ilçenin ekonomisine katkı sağlarken, hem de bölgenin önemli ölçüde hediyelik bakır eşya ihtiyaçlarını karşılıyor. Güneysu’da böyle olumlu bir tablonun oluşmasında kuşkusuz kamu kurum ve kuruluşlarının birlik olması büyük rol üstlenmiş. Kaymakamlık, Belediye, Milli Eğitim, Siyasi temsilcilerine kadar herkes taşın altına elini koymuş durumda. İnşallah gördüğümüz bu güzel örnekle birlikte bakır işlemeciliği noktasında biz de Murgul olarak adımlarımızı atıp, ileride ilçemizin gerçek manada bakırın merkezi olması için gayret göstereceğiz. Ayrıca bugün burada bizleri misafirperverce ağırlayan Kaymakamımız İhsan Selim Baydaş’a, Belediye Başkanımız Halil Turan’a, AK Parti Güneysu İlçe Başkanı Mehmet Akif Karslı’ya, İl Genel Meclis Üyesi Musa Büyük’e, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Gündoğar’a, Şube Müdürleri Hikmet Yanık ve Eşref Yavaşi ile Halk Eğitim Müdürü Adnan Yığcı ve ilgili personele teşekkürler ediyorum” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.08.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Diyarbakır’dan Murgul’a Uzanan Bakı...
 » Murgul'da Bakır El İşlemeciliği Kur...
 » Bakır İşlemeciliği Kursu'na Kadınla...
 » Murgul Kaymakamlığına Atanan Arif O...
 » Fuarın 9'uncu Gecesinde Bakırın Baş...
 » Murgul Kaymakamlığından Bir Örnek D...
 » Murgul’da Bakır Hünerli Ellerde Şek...
 » Murgul’a Maden Müzesi Kurulmalıdır...
 » Kafkasların Yeni Cazibe Merkezi Bat...
 » İstanbul Ümraniye Tantavi Şenlikler...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Necmettin Numanoğlu Korkuttu...
 » Galip Öztürk “10 Yılda Yolcu Sayısı...
 » Başkan Kasap, “Rize Bölgesinin Yıld...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin’de Hayatı Yakala Sergisi Açı...
 » Murgul Belediye Çavuş “Geleceğimiz...
 » Yerel Ve Akademik Mucitler Rize’de...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...