Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Artvin'de

10/10/2016 19:09


Haber: Hayati AkbaşOrman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu bu kapsamda ilk olarak Artvin Valiliği’nde temaslarda bulundu. Artvin Valisi Ömer Doğay'ı makamında ziyaret eden Bakan Eroğlu daha sonra Artvin Valiliği toplantı salonunda basın açıklaması yaptı.

Toplantıya Vali Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, DSİ Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbet oğlu ve bazı kurum müdürleri katıldı.

Eroğlu, Artvin Valiliği Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, bakanlığın ilgili genel müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek yatırımlar sayesinde Artvin'in dünya tabiat turizmine açılacağını belirtti.

Artvin'de 22 tesisin temel atma törenine katılacağını anlatan Bakan Eroğlu, 244 milyon liralık yatırımın Artvin'e bir seferde yapılan en büyük yatırımı yaptıklarını belirten Bakan Eroğlu şunları söyledi: "Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri Altyapı Çalışmaları" adlı proje de temeli atılacak tesisler arasında yer alıyor. Yusufeli bizim için önemli. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bizzat projelere bakıyor, kontrol ediyor. Mimarisine bakıyor, 'yöresel mimariye uygun olsun. ' diyor. Bize, 'parada sakınmayacaksınız, oraya Türkiye'nin en muhteşem ilçesini kuracaksınız talimatını verdi.

Daha geniş arazi kazanmak için baraj yaptık. Oraya bir liman yapıyoruz. Arka planda muazzam mesirelik bir alan oluşuyor. İnşallah deniz manzaralı yani Yusufeli Barajı manzaralı güzel muhteşem konutlar, iş merkezi ve bütün kamu kurumlarının binalarını dört dörtlük yapıyoruz. Altyapı çalışmaları büyük ölçüde bitti. Orada güzel, Cumhurbaşkanımızın da kabul ettiği ve oradaki vatandaşlarımızın da kabul ettiği bir yerleşim yeri yapmak üzere gayret ediyoruz" .

Temeli atılacak ve açılışı yapılacak tesislere ilişkin bilgilerde veren bakan Eroğlu konuşmasında Çoruh Parkı'nın alt yapısı için 25 milyon lira, üst yapısı için ise 20 milyon lira harcandığını ve Çoruh Parkı'nın Artvin'in en güzel mesire alanı olacağını vurguladı.

Eroğlu;"Biz her türlü dere ıslahını yapıyoruz, parasını da ayırıyoruz. Ancak yukarı havza dediğimiz heyelan, çığın genelde sahibi yok. Bakanlar Kurulu'nda görüştük, AFAD'dan sorumlu Başbakan Yardımcımız Veysi Bey ile de görüşmemizde, bunun koordinasyonunu bizim yapmamız uygun denildi. Dolayısıyla biz sadece dere ıslahı değil, üst havzada yapılacak çalışmaların, heyelanların önlenmesi, çığa karşı birtakım tedbirler alınması konusunda da büyük bir çalışma yapalım dedik. Bütün bakanlıkları ilgilendiriyor tabi Orman ve Su İşleri Bakanlığını özellikle DSİ, orman açısından ilgilendiriyor. Yukarı havzada yapılacak birtakım tensip bendleri geciktirme sistemleri, teraslama, ağaçların köprülerin altını tıkamaması açısından birtakım tedbirleri, erozyon kontrol çalışmalarını orman yapacak. Dere ıslahı tensip bentlerini özellikle DSİ ama diğer kurumların da vazifeleri var. Bunların hepsini koordine edeceğiz. Bu maksatla bir ekip bugün Hopa'dan başlayarak, taşkın olan yerlerde inceleme yapmak üzere geldi" diye konuştu.

Bakan Eroğlu Konuşmasında Artvin'e 27 Müjde Daha Verdi

Bakan Eroğlu, Artvin'e bir önceki ziyareti sırasında 555 milyon liralık 19 müjde verdiğini ve bunların bir kısmının gerçekleştirildiğini anımsatarak, "Şimdi ise 27 müjde ile geldik, 268 milyon lira. Şu ana kadar 823 milyon lira hatta buna bazı ilaveler oldu yaklaşık 1 milyar liraya yakın 46 müjde vermişiz. DSİ burada büyük çalışmalar yapıyor. 16 DSİ, 8 Orman Genel Müdürlüğünün, 2 Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, 1 de Meteoroloji Genel Müdürlüğü olmak üzere 27 müjde daha getirdik.

Artvin isale hattınıda yapacağız. 33 kilometre Hatila Deresi'nden alıyoruz menba suyunu, 2050 yılına kadar yaklaşık olarak 53 bin kişinin su ihtiyacını buradan karşılaşacağız. Artvinli menba suyu kalitesinde su içecek hatta belki Sayın Başkanım kızarsa şişeleme tesisi yapar, menba suyu diye bir fabrika kurup satabilir yani öyle kaliteli bir şey.

Görev alanımızda olmamasına rağmen ileri bir evsel biyolojik arıtma tesisi de yapacağız. İhalesine kasım ayında çıkacağız. AK Parti hükümeti Artvin'e çok büyük yatırımlar yapıyor.

Artvin'in geçmişte gitmek gelmek mümkün olmayan kıyıda köşede kalmış bir ildi. Hatta o zamanlar gelirken yoldan kaya düşerdi önümüze inerdik kayaları 4, 5 arkadaşla bir kenara taşır öyle geçerdik. Dağları deldik, yollar yaptık. Dünyada iken cenneti tahayyül etmek isteyenler Artvin'e gelsin" sloganı ile çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalarla ilgili dokümanları ilgililere teslim edeceğiz" diye konuştu.

Artvin-Rize arasına bir havaalanı inşa edilmesi konusunun gündemde olduğunu anımsatan Eroğlu, "Yüksek Planlama Kurulu üyesiyim. Dün besmeleyle bu havaalanının imzasını attık, şimdi sıra Başbakanımızda. Hayırlı olsun Artvin'e artık gelmek çok kolay olacak. " diye konuştu.

Bakan Eroğlu'dan Bir Gazetecinin Sorusu Üzerine Cerattepe Açıklaması

Eroğlu, bir gazetecinin "Madencilik yapılması için ruhsat verilmesi durumunda Artvin'de orman kalmaz. Madencilik için ruhsat konusunda neler söylemek istersiniz?" sorusu üzerine şu görüşlerini aktardı:

Eroğlu "Türkiye'de toplam madene verdiğimiz izinler orman alanının binde 2'si. Ben şahsen vahşi madenciliğe karşıyım ama planlı, gerçekten çevre ile uyumlu madenciliğe evet diyorum.

Bir madenle alakalı zaten mahkeme kararını bekliyoruz. İkincisi biz madene ruhsat verirken, Artvin gönüllüsü olarak ben de orada açık işletmeye müsaade etmedik, işletmeye de müsaade etmedik. Yollar tahrip olmasın diye teleferikle taşınması hususunda bir izin ancak verdik. Yol dahi yaptırmadık, dolayısıyla tünelle madeni alacak başka bir yerde işleyecek. Burada madene verilen izinler orman tahrip edecek bir şey değil. Türkiye'de toplam madene verdiğimiz izinler orman alanının binde 2'si. Ben şahsen vahşi madenciliğe karşıyım ama planlı, gerçekten çevre ile uyumlu madenciliğe evet diyorum. Neden? Bunları biz çıkarmazsak yurt dışından alıyoruz. Altın, bakır. . . Yılda bakıra verdiğimiz paranın hammadde olarak haddi hesabı yok. Yılda herhalde hatırladığım kadarıyla 4 milyar dolar ithalat yapıyoruz. Hâlbuki Almanya'da şehrin göbeğinde açıyor hiç birşey olmuyor. Bu madenleri almamız gerekiyor ülkemizin menfaati için. Bunu kim istemiyor? Yapılan tespitlere göre, Almanya dünyada en çok altın çıkaran ülke fakat Almanya'da bazı vakıflar vasıtasıyla Türkiye'de sadece burası için demiyorum mesela Bergama'da oldu bir baktık kıyamet kopuyor. Adam dünyanın en ileri teknolojisini kullanıyor yine itiraz ediyor. Bunun arka planında başka ülkelerin engelleme gayretleri olduğu anlaşıldı. Burada şunu tespit edelim. Diyelim ki hiçbir şey olmasın, binde 2 gibi alanı dahi vermeyelim diyebilirsiniz bu Türkiye'nin vereceği bir karardır ama neticede bizde gelişmek durumundayız bakıra, altına, nikele ihtiyacımız var. Boru dışarıdan alıyorduk, baktık dünyanın en zengin bor yatakları Türkiye'de bunu asırlardır çıkartmamışlar, engellemişler. Dolayısıyla bunu özellikle vurgulamak istiyorum" dedi.

Bakan Eroğlu Kadastro çalışmalarında bazı sıkıntılar ortaya çıktığı yönünde ki bir soruya da verdiği cevapta şunları söyledi:"Biz kadastroda vatandaşımızla uyum içinde çalışıyoruz. Bir sorun varsa itiraz ediyorlar. Bırak ormanda vatandaşın mülkünü almak, biz devletin ormanı olan yerde badem, kestane dikerek vatandaşa teslim ediyoruz. Biz o anlayışı terk ettik, her şey millet için. İnsan kalkınmadıktan sonra ne kıymeti var. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Eğer bir hata varsa onu düzeltmek bizim boynumuzun borcudur çünkü biz vatandaşın mağdur olmasını kabul edemeyiz. Varsa getirsin biz bakalım, hatta eskiden tapusu olan varsa getirsin biz orayı ekelim dikelim 49 yıllığına kendisine teslim edelim, bütün masraflar bizden. "

Bakan Eroğlu ve beraberinde ki heyet Artvin Valiliğinde ki bu basın açıklamasından son Artvin Belediye Bakanlığına geçerek burada Artvin Belediyesinin yaptığı çalışmalar hakkında Başkan Kocatepe'den bilgi aldı.

Artvin Belediye Başkanlığı makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Kocatepe, başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı destekleriyle Artvin'de hayata geçirilen Çoruh Park, Hatila İçme Suyu Projesi gibi birçok proje konusunda Bakan Veysel Eroğlu'na sunum yaparak bugüne kadar vermiş oldukları desteklerden ötürü teşekkürlerini sundu.

Başkan Kocatepe yaptığı konuşmada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Artvin'e en çok yatırım yapan bakanlık olduğunu belirtti. Kocatepe Artvin Belediyesi’nin bundan sonra ki projeleri içinde Bakan Eroğlu'dan destek isterken Eroğlu’ da bundan sonrada bugüne kadar olduğu gibi mevzuatların izin verdiği ölçüde desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Ziyaretin sonunda Başkan Kocatepe Bakan Eroğlu'na hediye takdim etti.

Bakan Eroğlu son olarak AK Parti İl Teşkilatını ziyaret etti. Eroğlu burada bir süre partililerle sohbet etme imkânı budu.

Yeni Giriş Yolu Temel Atma Töreni Gerçekleşti

Artvin Belediyesi’nin 2016 yılında ortaya koyduğu 26 Vizyon projeden biri olan Artvin şehir merkezi Yeni Giriş Yolu Temel Atma Töreni Orman ve Su İşleri Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katıldığı törenle gerçekleşti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımı ile gerçekleşen Yeni Giriş Yolu Temel Atma Törenine Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin AK İl Başkanı Erkan Balta, AK Parti Artvin Merkez İlçe Başkanı Maksut Koçak, İlçe Belediye Başkanları, Artvin Belediye Başkan Yardımcıları, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, kurum müdürleri ve çok sayıda Artvin halkı katıldı.

Temel atma törenine geçilmeden önce Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe konuşma yaptı. Kocatepe yaptığı konuşmada; “Rabbim bizlere verdiğimiz sözleri tek tek yerine getirme fırsatı verdi. Bu fırsatı tabii sizlerin desteği ile verdi. Bugün yine şehrimizde hayalini bile kurmakta güçlük çektiğimiz yeni bir çalışma ya Bismillah diyoruz” dedi.

Bu yolda özellikte saat 17. 00’dan sonra 500 metrelik yol yarım saate gidildiğini belirten Kocatepe; “Her ne kadar şuandaki hastaneye çıkan yol bizleri rahatlatsa da şehrin büyümesini 53 Bin nüfusa ulaşmasını planlayan belediyemiz o yolun da ilerde eski haline dönüşeceğini düşünerek bir güzel projeye daha imza attı.

318 metrelik bu yol projesi belediyemizin arkasından Ata Park’tan ikinci caddemize Artvin’imize giriş yapmış olacağız. Burası Artvin buradan çıkış yok sözü vardı ya hani o söz buraya aitte, buradan artık çıkışta olacak Allah’ın izniyle. Sayın bakanımız 22 devasa projenin temel atması ve açılışına geldi. Bizde burada sayın bakanımız gelmişken onların büyük destekleri ile yaptığımız hizmetlerin bir tanesini açalım . Şunu belirtmek istiyorum bu projemize de İstanbul Büyükşehir Belediyesi çok büyük katkı koyuyor. Daha öncede yürüyen merdivenimizi yapan firmamız buranın projelendirilmesi noktasında belediyemizin ekibi ile birlikte çalışarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a buradan teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. İsrafil abimiz önümüzde hükümet arkamızda abilerimiz ve Artvin Halkı yanımızda olduğu sürece daha çok projeyi gerçekleştiririz diyorum. Emeği geçenlere destek olanlara teşekkür ediyorum. Rabbim birliğimizi dirliğimizi bozmasın diyorum ifadelerine yer verdi.

Kocatepe’nin ardından AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla yaptığı konuşmada; “Sayın Bakanım şehrimize hoş geldiniz. Artvin’e e çok yatırım yapan bakan, en çok gelen bakanımız hoş geldiniz diyorum. İlimizde ki daracık yollar en büyük sıkıntımız alternatif yollar üretmek gerekiyor. Yürüyen merdivenden tutun bir çok alternatif yollarla Artvin gerçekten de nefes alıyor. Ben buradan Kadir Topbaş’a da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yolumuzun Artvin’imize hayırlı olmasını diliyorum. Allah hayırlı etsin Allah razı olsun” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuşmasını yapmak için kürsüde yerini alarak, “saygıdeğer valim, çok kıymetli milletvekilim, belediye başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız ve Artvin’imizin güzel insanları bende sizi böyle bir güzel günde saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.

Bakan Eroğlu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkısı ile yaptığı muhteşem bir çalışmayı görünce gerçekten bende çok duygulandım” dedi.

Temel Atma Törenin Bahtiyarlığını Yaşıyorum

Temel atma törenin bahtiyarlığını yaşıyorum diyen Bakan Eroğlu konuşmasının devamında; “Belediye başkanımız gerçekten çok çalışkan yeni gelen valimizin de büyük bir vizyonu var. O yüzden ilimize büyük hizmetler yapılacak. Aynı zamanda ilçelere de güzel hizmetler yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bende burada Artvin’e yapılan yatırımların mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Esasen Ben Kendimi Artvin’in Hizmetkârı Kabul Ediyorum

Temel atma törenin bahtiyarlığını yaşıyorum diyen Bakan Eroğlu; “Belediye başkanımız neyi talep etmişse hepsini yapıyoruz. 33 kilometre uzaktan Hatila Vadisi’nde su getireceğiz. Çok modern bir su arıtma tesisi yapacağız. Atık su arıtma tesisleri bize ait değil ama burada hakikaten çok ileri bir biyolojik bir arıtma tesisi yapmaya karar verdik. Hatta dere ıslahları ile kolektörler de yapılacak. Netice itibari ile bugünün hatırasına yeni mahallede köprü yapılsın dedik. Bunu da Artvin’e yakışır bir şekilde yapmayı planlıyoruz. Artvin halkı hangi köprüyü beğenirse onu yapacağız. Halkın beğenisine bırakacağız çeşitli seçenekler sunacak Valiliğimiz. Bir müjde daha vermek istiyorum DSİ olarak köprüleri vs hepsini yapıyoruz. Atık su arıtma tesisleri, içme suyu tesisleri vs hepsini yapıyoruz. Buraya doğa koruma milli parklar genel müdürümüzü ve orman genel müdürümüze de getirdim. İnşallah Artvin’de doğa turizmi planını hazırladık. Özellikle sizlerin de katkısı ile burayı dünya turizmine tabiat turizmi olarak, zengin turistlerin gelip para bırakacağı yöresel ürünleri alacağı muazzam bir çalışma içine giriyoruz. Valimizde bu işin önderliğini yapacak. Sloganımızda şu “dünyada cenneti görmek istiyorsan gel Artvin’e” diye sloganımızı da oluşturduk.

Bu çalışmalarımıza hemen başlayacağız. Tabi Yusufeli Belediye Başkanımıza da buradan şunu demek istiyorum. Yusufeli alt yapısı gerek üst yapısı ile Türkiye’nin değil Avrupa’nın bir ilçesi olacak.

Artvin’imizi Çiçek Gibi Yapacağız

Heyelanlı bölgelerimiz içinde muazzam bir çalışma içerisindeyiz. Çünkü insan bizim için her şeydir. İnşa hayatını korumak bizim en büyük görevimizdir. Bizde kısacası Artvin’imizi çiçek gibi yapacağız. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Hepinizden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Bakan Eroğlu’nun konuşmasının ardından temel atma töreni kurban kesim ile sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.10.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » 4. Ulusal Taşkın Sempozyumu Sona Er...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Cerattepe Bilirkişi Raporuna Tepkil...
 » Bakan Eroğlu’ndan Vali Doganay’a Zi...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Cerattepe’de Maden Çıkacak, Murgul’...
 » Artvin’de Hod Köylülerinden Maden T...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Artvin’de Yapımı Tamamlanan Tesisle...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Artvin Eğitimine Taze Kan Geldi...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Artvin Akparti 5. Olağan Kongresi Y...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...