Murgul’da Bakır Hünerli Ellerde Şekilleniyor

13/01/2017 09:47


Haber: Hayati AkbaşMurgul Kaymakamlığı, Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde Damar Köyünde açılan "Bakır El İşlemeciliği Kursu" tamamlandı. Kursiyerlere Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan kursta usta öğretici tarafından temel bilgi ve beceriler kazandırıldı.

Damar Köyü Muhtarlığınca desteklenen Kursiyerler kursun bitiminden sonra kurulan atölye ortamında bakır eşyaların üzerine desen ve motif işlemeye başladılar. Amaçlarının hediyelik ürünler üretmek olduğunu, belirterek evlerde eskiden kullanılan fakat günümüzde atıl durumda olan bakır eşyaların üzerine işleme yaparak daha dekoratif ve kullanışlı hale getirdiklerini, vatandaşların siparişleriyle iş yapabilecek durumda olduklarını belirttiler. Köy Muhtarı Mehmet Arslan; Kursiyerleri başından beri desteklediğini belirterek kurulan atölyede hediyelik eşya ve plaket üretimi yapılacağını, Murgul’a has Marka ürünler üretebilmek için kursiyerlerin çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Köyde kursun açılması için destekte bulunan Murgul Kaymakamlığına, İş Kurumu Müdürlüğüne ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Soylu; İlçe Merkezinde Belediye Başkanlığınca tahsis edilen yerde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne bağlı Bakır El İşlemeciliği Atölyesinin yapımı için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, bayanların bu atölyede üretim yapabileceklerini belirtti. Böylece Bakır hediyelik eşya üretimi yapılarak ilçe ekonomisine önemli katkı sağlayacağını ve istihdama dönük olarak imkan sağlanacağını sözlerine ekledi. Kursları başarıyla bitiren bayan kursiyerlerin çalışabilecekleri bir ortam oluşturulacağını belirtti. Yer imkânı sağlayan Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş´a teşekkür etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.01.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Sydv'ndan Örnek Alınacak Bir...
 » Bakır İşlemeciliği Kursu'na Kadınla...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Arhavi Belediyesinden Belgesel Kurs...
 » Murgul'da Bakır El İşlemeciliği Kur...
 » Artvinde Turizm Hamlesi Meydancıkta...
 » Artvin Hem Yılsonu Sergisi Açıldı...
 » Hopa Halk Eğitimi Merkezi Çalışmala...
 » Murgul Kaymakamlığından Bir Örnek D...
 » Murgul’a Maden Müzesi Kurulmalıdır...
 » Forum Karadeniz Sonuç Bildirgesi Aç...
 » İstanbul Ümraniye Tantavi Şenlikler...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Artvin’de Hediyelik Eşya Ve Tasarım...
 » Murgul Kaymakamı’ndan Rize Güneysu’...
 » Arhavi'deki Hem Sergisi Büyüledi....
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Arhavi Hem'de Ana-kız Okuldayız Kur...
 » Borçka’da Aday Futbol Hakemliği Yet...
 » Murgul Kaymakamlığına Atanan Arif O...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...