İstanbul Ümraniye Tantavi Şenliklerine Artvin Damgasını Vurdu

08/07/2009 15:10

Ümraniye Tantavi Parkı Şenliklerinde Artvinlileri Nurcanım Ve Aydoğan Topal Coşturdu.


Haber: Hayati AkbaşBu yıl 14'cüsü düzenlenen İstanbul Ümraniye Tantavi Parkı Şenliklerine İstanbul Ümraniye Artvinliler Derneği birkaç hemşeri derneği ile birlikte katıldı. 14 gün süren şenliklerin son günü Artvinlilerin gecesi ile son buldu. Artvinliler Tantavi Parkı'nı Nurcanım ve Aydoğan Topal ile coştu. Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen 16. Geleneksel Tantavi Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Artvinlilerin düzenlediği muhteşem bir geceyle sona erdi. Gecede konuşan Başkan Can, ‘gelecek yıl aynı heyecanla burada olacağız' dedi.

Ümraniye Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tantavi Kültür ve Sanat etkinlikleri, bu yıl 16. kez Ümraniyelileri Tantavi Parkı'nda kültür-sanatla buluşturdu. Gerçekleştirilen çok sayıda tiyatro, konser, sergi, gösteri ve aktivitelerle Ümraniye'ye renk katan etkinlikler, Artvinliler Derneği'nin organize ettiği Artvinliler Gecesi ile sona erdi.

Anadolu'nun Renkleri Tantavi'de buluştu

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen 16. Tantavi Kültür ve Sanat Etkinlikleri devam ediyor. Etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen yöresel kutlamalarda, Anadolu'nun farklı yörelerine ait kültürler Tantavi Parkı'nın doğal atmosferinde buluşuyor. Kars, Ardahan, Iğdır, Çankırı ve Rizeliler, düzenlenen gecelerde yörelerine özgü kutlamalar yaptı. Serhat illeri Kars, Ardahan ve Iğdır dernekleri, Tantavi Parkı'nda kurdukları stantlarda yörelerine has ikramlarda bulundular. Bu yörelere ait giysi, takı ve el işi örneklerini de davetlilerle paylaşıldığı gece, folklor ekiplerinin sergilediği halk oyunlarıyla sürdü. 14 gün boyunca süren Tantavi Şenlikleri toplu sünnet şöleni ve Artvinliler gecesi ile son buldu.

Ümraniye Belediyesi, 14. Tantavi Festivali final gününde sünnet ettirdiği 2 bine yakın çocuk için Tantavi Parkı'nda görkemli bir Sünnet Şöleni düzenledi. Şölende sünnet olan her çocuğa birer kol saati hediye edildi.

Tantavi'de toplu sünnet şölenine büyük ilgi

Ümraniye Belediyesi, sünnet ettirdiği 2 bine yakın çocuk için Tantavi Parkı'nda büyük bir Sünnet Şöleni gerçekleştirdi. Birbirinden güzel etkinliklerin düzenlendiği şölene büyük ilgi gösteren Ümraniyeliler Tantavi Parkı'nı hınca hınç doldurdu. Şölene Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'ın yanı sıra, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mehmet Sekmen, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Poyraz Yenidoğan Belediye Başkanı Hakan Örünk, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, Mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çocuklar Eğlenceye Doydu

Şölen, çocuklar için hazırlanan kukla gösterileri ile başladı. Çizgi film ve masal kahramanlarından oluşan kuklalar çocuklardan büyük alkış aldı. Çocukların zaman zaman eşlik ettiği gösteriler, birbirinden ilginç maharetlerini sergileyen illüzyonistin sahne alması ile devam etti. Çocukların şaşkın bakışları arasında yeteneklerini konuşturan illüzyonist, seyircilerden büyük alkış aldı. Çocukların asıl beklediği an ise çocuklardan oluşan "Minik Dualar Grubu'nun sahneye çıkması ile gerçekleşti. Seslendirdikleri birbirinden güzel şarkı ve ilahilerle büyük beğeni toplayan grup, yalnızca çocuklardan değil, ailelerinden de yoğun ilgi gördü. Çocuklara eşlik eden seyirciler zaman zaman gözyaşlarını tutamadılar.

Hasan can: "Ümraniye'yi İstanbul'un Gözbebeği Yaptık"

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, konuşmasında ‘karşımda gördüğüm bu görkemli kalabalık beni çok mutlu etti' dedi. Başkan Can şunları söyledi:

"Ümraniye bir taraftan kültürde, sanatta ve edebiyatta diğer taraftan da altyapı çalışmalarıyla adına yakışır bir hizmet seferberliğini başarıyla gerçekleştirmeye devam ediyor. Ümraniye'yi nüfusuyla, temizliğiyle, park ve bahçeleriyle, kültürel etkinlikleri ve kültür merkezleriyle, sosyal yardımlaşma ve dayanışmasıyla İstanbul'un gözbebeği haline getirdik. Yine 14. sünü düzenlediğimiz bu yılki Tantavi Festivali'ni birbirinden güzel etkinliklerle kutladık diyerek sözlerini noktaladı.

Açık Hava Resim Ve Stranç Yarışması Ödüllendirildi

14. Tantavi Festivalinde gerçekleştirilen, açık hava resim yarışması, açık hava satranç yarışması ve puzlle yarışmalarının ödülleri de dağıtıldı. Açık hava resim yarışmasında 1. Kadir Ablak, 3 bin TL, 2. Kudret Türküm, 2 bin TL, 3. Türker Güneşoğlu Bin TL ödül aldılar 3 tane de mansiyon seçilen esere 500 TL ödül verildi. Açık hava Satranç yarışmasında 1. Umut Erkişi Bin 500 TL. 2. Erhan Saygın Bin TL. 3. Hakan Erdoğan 500 TL ödül aldılar. Ayrıca puzzle yarışmasında yapılan çekilişle 50 çocuk bisiklet kazandı.

Finali Artvinliler yaptılar

İstanbul Ümraniye Tantavi parkı şenlikleri Artvinlilerin son gece yaptığı final konserleriyle sona erdi. 14 gün boyunca her akşam bir ilin gösteri yaptığı Tantavi Şenliklerinde son gece Artvinliler yöresel sanatçılar Nurcanım ve Aydoğan Topal ile coşarken, şenlik alanını dolduran yüzlerce Artvinli yanlarına aldıkları Karadenizliler ile birlikte gecenin ilerleyen saatlerine kadar horon tepti. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve çok sayıda vatandaşın katıldığı gece, Artvin yöresine ait halk oyunları gösterisi ile başladı. Daha sonra başlayan tulum ve akardiyon ile horon gösterisine Tantavi Parkı'nı dolduran yüzlerce Ümraniyeli eşlik etti. Uzun süre horon teperek sanatçıya eşlik eden misafirler unutulmaz dakikalar geçirdi.

‘ANADOLUNUN ZENGİNLİKLERİ, TANTAVİ'YE RENK KATTI'

Yöre sanatçılarının verdiği konserlerle devam eden gece, yapılan konuşmalarla sona erdi. Gecede bir konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Tantavi Kültür ve Sanat Etkinlikleri'nin bu yıl bambaşka bir atmosferde gerçekleştiğini söyledi. Etkinliklerin eğlenceden ibaret olmadığını hatırlatan Başkan Can, şunları söyledi: ‘Her yıl etkinliklerimizi bazı yeniliklerle renklendiriyorduk. Bu yılki yeniliklerimiz de yöresel geceler ve Bilim ve Teknoloji Okulu oldu. Ümraniye'de yaşayan farklı yörelere mensup vatandaşlarımız, kendi derneklerinin hazırladığı yöresel gecelerde bir araya geldi, hasret giderdi. Tantavi Parkı'nda ülkemizin farklı coğrafyalarına ait renkler, kültürel zenginlikler bir araya geldi. Yine bu yıl ilk kez açtığımız Bilim ve Teknoloji Okulu'nda, gençler ve çocukların yanı sıra, büyülüklerin de ilgiyle izlediği bilimsel çalışmalar sergilendi. Bununla birlikte Meslek Edindirme Kurslarımızın hocaları, Tantavi Parkı'nda atölyelerini kurarak her gün ziyaretçilere uygulamalı olarak ebru, tezhip ve cam işlemeciliği alanlarında çalışmalar sergilediler. Böylesi güzel etkinliklere ev sahipliği yapmak belediye olarak bizleri çok mutlu etti. İnşallah gelecek yıl daha büyük bir heyecanla, yine Tantavi Parkı'nda olacağız. '

Konuşmasının ardından, Artvinliler Derneği tarafından, katkılarından dolayı Başkan Hasan Can'a bir plaket sunuldu.

Metin Kar: Tüm Derneklere teşekkür etti

Artvinlileri Tantavi parkında Tantavi Şenliklerinde buluşturan İstanbul Ümraniye Artvinliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Metin Kar, bir konuşma yaparak emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Kar, konuşmasında; " Bu geceyi sadece bizim dernek organize etmedi. Bize büyük katkıları olan İstanbul Berta ve Civar Köyleri Derneği, 08 Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği, Yusufeliler Derneği, İşhan Köyü Yardımlaşma Derneği'ne teşekkür ediyorum. Ayrıca bu geceye davetimizi kırmayarak Artvin'den gelen Artvin Gazeteciler Derneği Başkanı Tolga Gül'e de teşekkür ediyorum. Bu gece Artvinliler Nurcanım ve Aydoğan Topal ile coştular. Karadeniz insanının eğlence anlayışını herkese gösteren tüm Artvinlilere teşekkür ediyoruz. Kadırga Tv'den de bu gece yayınlandı, onlara da teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Tabi ki bize bu imkânı sağlayan, Ümraniye Belediyesi'ne de minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum. İstanbul'da şehrimizi, kültürümüzü tanıtmaya gerçekleştirdiğimiz bu ve benzeri etkinliklerle devam edeceğiz. "diyerek selamladı.

Gecede İstanbul'daki Artvinli Dernek Başkanları ile Artvin'den geceye katılan Artvin Gazeteciler Derneği Başkanı Tolga Gül, Tantavi etkinliklerine katılan tüm illerin dernek temsilcilerine Artvin Fotoğraflarından oluşan birer çerçeve fotoğraf hediye ettiler. Gece Nurcanım'ın söylediği bir birinden güzel Artvin yöresi Türküler ile çekilen halay ile başladı ve Aydoğan Topal'ın söylediği türküler ile çekilen halaylarla son buldu.

14 gün süren Tantavi Şenlikleri'nin en akıllarda kalan etkinliği Artvinliler gecesi olurken Tantavi Parkı'ndaki şenlikleri takip eden vatandaşlar, Artvinlileri gösterdikleri özveri ve yaptıkları gösteriler sebebiyle tebrik ettiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.07.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.