Yusufeli’nin Altı Maden Zengini

10/01/2018 09:33

Yusufeli’nde Maden Arama Faaliyeti İçin Çed Süreci Başlatıldı


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valiliği ve Çevre Şehircilik İl müdürlüğü sitesinden yapılan açıklamaya göre, “Artvin İli, Yusufeli İlçesi, Esendal Köyü ve çevresinde IV. Grup Maden Arama Ruhsat Etüdü projesi ile ilgili olarak Artvin Valiliğimize sunulan dosya Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır” deniliyor.

Proje tanıtım dosyasına göre 3. 993, 7 hektar büyüklüğündeki ruhsat alanında, 10 adet yaklaşık 250-750 m. arasında değişen derinliklerde sondajların açılması planlanmaktadır. Ruhsat alanı içerisinde açılması planlanan sondaj alanları ise orman arazisi içinde yer almaktadır. Ruhsat alanının kuzeyinde 10 km uzaklıkta Hatilla Vadisi Milli Parkı, batısında 10 km uzaklıkta Altıparmak Tabiat Parkı, güneyinde 11 km uzaklıkta ise Yusufeli Çoruh Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası bulunuyor.

Yusufeli’nin Altı Maden Zengini

Proje Tanıtım Dosyasında. Bulunan Grup madenler:

a) Endüstriyel hammaddeler; kaolen, dikit, nakrit, halloysit, endellit, anaksit, bentonit, montmorillonit (%50’den fazla montmorillonit minerali), baydilit, nontronit, saponit, hektorit, illit (%50’den fazla illit minerali), vermikülit, allofan, imalogit, klorit, sepiyolit, paligorskit (atapuljit), loglinit ve bunların karışımı killer, refrakter killer, şiferton, alçıtaşı (jips, anhidrit), alünit (şap), halit, sodyum, potasyum, lityum, kalsiyum, magnezyum, klor, nitrat, iyot, flor, brom ve diğer tuzlar, bor tuzları (kolemanit, uleksit, borasit, tinkal, pandermit veya bünyesinde en az %10 B2O3içeren diğer bor mineralleri), stronsiyum tuzları (selestin, stronsiyanit), barit, vollastonit, talk, steattit, pirofillit, diatomit, olivin, dunit, sillimanit, andaluzit, dumortiorit, disten (kyanit), fosfat, apatit, asbest (amyant), manyezit, huntit, tabiî soda mineralleri (trona, nakolit, davsonit), zeolit (%50’den fazla zeolit minerali), pomza, pekştayn, perlit, obsidyen, grafit, kükürt, flüorit, kriyolit, zımpara taşı, korundum, diyasporit, kuvars, kuvarsit ve bileşiminde en az %80 SiO2ihtiva eden kuvars kumu, feldispat (feldispat ve feldispatoid grubu mineraller), mika (biyotit, muskovit, serisit, lepidolit, flogopit), nefelinli siyenit, kalsedon (sileks, çört), harzburgit, radyolarit,

b) Enerji hammaddeleri; turba, leonardit, linyit, taşkömürü, antrasit, asfaltit, bitümlü şist, bitümlü şeyl, kokolit-sapropel (Petrol Kanunu hükümleri mahfuz kalmak kaydıyla), c) Metalik madenler; altın, gümüş, platin, osmiyum, bakır, kurşun, çinko, demir, pirit, manganez, krom, cıva, antimuan, kalay, vanadyum, arsenik, molibden, tungsten (volframit, şelit), kobalt, nikel, kadmiyum, bizmut, titan (ilmenit, rutil), alüminyum (boksit, gipsit, böhmit), nadir toprak elementleri (seryum grubu, yitriyum grubu) ve nadir toprak mineralleri (bastnazit, monazit, ksenotim, serit, oyksenit, samarskit, fergusonit), sezyum, rubidyum, berilyum, indiyum, galyum, talyum, zirkonyum, hafniyum, germanyum, niobyum, tantalyum, selenyum, telluryum, renyum,

ç) Uranyum, toryum, radyum gibi elementleri içeren radyoaktif mineraller ve diğer radyoaktif maddeler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.01.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Cerattepe Yetmedi, Sırada Arhavi Ya...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Artvin'le İlgili Yapılan Araştırma...
 » Soda Külünde Dev Satın Alma Gerçekl...
 » Yeraltından 10 Milyar Dolar Gelecek...
 » Bu Bal Başka Bal...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Tema: Danıştay’ın Cerattepe Kararı...
 » Tema Vakfından Cerattepe Ve Yeşil A...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...
 » Cerattepe İçin Yeni İddia...
 » Karadeniz'de Hergün Yeni Bir Zengin...
 » Artvin’de Ekonomi Ve Finans Paneli...
 » Şifa Kaynağı Karayemiş...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Hopaspor’dan Şehrin Aziz Taraftarla...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » 50 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...