Cerattepe Yetmedi, Sırada Arhavi Yaylaları Var

05/09/2017 11:03

Hes Ve Taş Ocakları Nedeniyle Oldukça Zarar Gören Arhavi Yaylalarında Bu Kez Maden Araması Yapılacak.


Haber: Hayati AkbaşHES ve taş ocakları nedeniyle oldukça zarar gören Arhavi yaylalarında bu kez maden araması yapılacak. Duruma tepki gösteren Arhavili çevre aktivistler, ‘Doğayı korumak için verdiğimiz mücadeleye bir yenisi eklendi. Yaşam alanlarımızı koruyacağız’ dedi

Maden Teknik Arama (MTA), Arhavi’ yaylarında toplam 2 bin 149, 07 hektarlık alanda sondaj yaparak maden araması yapacak. Proje sahası içerisinde 10 adet 250-750 m arasında değişen derinliklerde sondajların açılması planlanıyor.

Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan duyuruda “Valiliğimize sunulan dosya Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır” deniliyor. Sondaj çalışması ile bölgede hangi madenlerin olduğu tespit edilip rezerv alanı belirlenerek madencilik faaliyetine başlanacağı belirtildi.

Hem yaşam hem geçim kaynağı

Konuya ilişkin konuşan Arhavi Doğa Koruma Derneğinden Akif Burak Uyanık; bölgenin taş ocakları nedeniyle zaten çok fazla zarar gördüğünü vurgulayarak, şunları söyledi:“Taş ocakları nedeniyle patlatılan dinamitler zaten oldukça zarar verdi. Bunun dışında devam eden HES projeleri var. Biz bütün bunların yapılmaması yönünde çok fazla mücadele verdik. Mücadelemiz hala sürüyor. Fakat doğamıza yönelik saldırıların da arkası kesilmiyor. ” Yaylanın bölge halkı için önemine de vurgu yapan Uyanık son olarak, “Maden araması yapılacak olan yaylalar hem buradaki insanların geçim kaynağı hem de yaşam kaynağı. Biz gerekli değerlendirmeleri yapacağız, bugüne kadar bölgemizde yapılmak istenen doğa katliamlarına nasıl karşı mücadele yürüttüysek buna karşı da yürüteceğiz” dedi.

Cerattepe neyse Arhavi O’dur

“Söz konusu olan tam bir cinnet halidir” diyen Yaşam ve Dayanışma Yolcularından (YDY) İsmail Akyıldız ise, şöyle konuştu: “OHAL koşullarında hukuk ve yasaların ayakların altına alınarak doğaya yönelik gözü kara saldırılardan birinin de Arhavi üzerinde gerçekleştirilmekte olduğunu görüyoruz. 12 bin yıllık Hasankeyf’te patlayan dinamitler ne ise Arhavi’de yapılmak istenen odur. Diyarbakır Surda gerçekleşmekte olan kentsel yıkım ne ise Arhavi’de yapılmak istenen odur. Cerattepe ’de girişilen madencilik faaliyeti ne ise Arhavi’de odur. Dersim ormanlarını ne için yakılıyorsa Arhavi’de aynı sebepten yok edilmeye çalışılıyor. Doğaya saldıran sermaye adeta Amok koşucusuna dönüşmüştür. Bütün bu saldırılara ortak bir zeminde karşılık verilecektir. ”

4. Grup Metalik madenler aranacak

MTA, Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit Yaylasında 4. Grup Metalik maden olarak sınıflandırılan Altın, Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, Pirit, Manganez, Krom, Civa, Antimuan, Kalay, Vanadyum, Arsenik, Molibden, Tungsten (Volframit, Şelit), Kobalt, Nikel, Kadmiyum, Bizmut, Titan (İlmenit, Rutil), Alüminyum (Boksit, Gipsit, Böhmit), Nadir toprak elementleri (Seryum Grubu, Yitriyum Grubu) ve Nadir toprak mineralleri (Bastnazit, Monazit, Ksenotim, Serit, Oyksenit, Samarskit, Fergusonit), Sezyum, Rubidyum, Berilyum, İndiyum, Galyum, Talyum, Zirkonyum, Hafniyum, Germanyum, Niobyum, Tantalyum, Selenyum, Telluryum, Renyum gibi madenlerin rezervini arayacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.09.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'le İlgili Yapılan Araştırma...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Cerattepe Artvin’de Bir Kez Daha Ma...
 » Bakan Yıldız’ın Açıklamalarına Artv...
 » Doğu Karadeniz Ekonomisinde Yeni Bi...
 » Trabzon Tso'dan Önemli Bir Çalışma...
 » Trabzon İş Dünyası Teşviğin Uzatılm...
 » Hod Köyü’ne İlk Bilirkişi Heyeti Ge...
 » Karadeniz İçin Herşey Yapılmalı...
 » Tuna Nehri Karadenizi Öldürüyor...
 » Maden İhracatında Onbir Ayda Yüzde...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Kamilet Vadisinde Vatandaşlar Köprü...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Yeraltından 10 Milyar Dolar Gelecek...
 » Gürkan Ticaretten Arhavi’de Müzik Z...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Cerattepe’de Nöbet Devam Ediyor...
 » Arhavi Ve Fındıklı’ya Yeni Hes Proj...
 » Yeşil Artvin Derneği Basın Mensupla...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...