Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağır Eleştiriler

24/03/2014 12:45

Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağır Eleştiriler.


Haber: Tolga GülHopa HDP peş peşe yaptığı basın açıklamalarına bir yenisini daha ekleyerek Başkan Turan Kasımoğlu’nun ilçede yürüttüğü inşaata dayalı sisteminin temelinde rant ekonomisinin yattığını ifade ettiler.

Hopa HDP İlçe Örgütünde Belediye Başkan adayı Yılmaz Topaloğlu ve Belediye Meclis üyesi adaylarının da katılığı basın açıklamasında açıklamayı da Kontenjan adayı Av. Celal Osmanağaoğlu yaptı. Osmanağaoğlu’nun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar, Bugün burada sizler aracılığı ile Hopa kamuoyunu bilgilendirmek istediğimiz bir takım önemli hususlar var. Daha önce yine sizler aracılığı ile Hopa halkı ile paylaştığımız basın bildirgelerimiz olmuştu. Duyarlı Hopalıların büyük önem verdiği ve belediye başkanlarının nasıl bir insan ve uygulamalarında nasıl yanlış ve yanlı bir tutum içerisinde hareket ettiğine dair bu bilgilendirmelere ek olarak şimdi de sizlere belgeleriyle birlikte açıklayacağımız benzer mahiyette başka bir takım önemli bilgileri pay etmek istiyoruz.

Bilindiği üzere güzel Hopa’mızı son 5 yıldan bu yana diktatör edasıyla yöneten bir belediye başkanı var. Sadece kendi iki dudağı arasından emrederek idare ettiği, kendisi dışında görev yapan meclis üyeleri de dahil olmak üzere hemen hemen hiçbir kimseyi dikkate almayıp, fikir sormayıp, itibar etmeyip ‘astığı astık, kestiği kestik, ben yaptım oldu’ mantığı ile uyguladığı hukuk tanımaz, siyasi etiğe ve insani ilişkilerdeki medeni yaklaşımlara uymayan, sosyal adalete, toplumun huzur ve barış içerisinde yaşama arzusuna taban tabana zıt bir anlayışla Hopa’ya belediye başkanı olan ama ne yazık ki tüm Hopalıların belediye başkanı olamayan bu zatın sizlere bir kaç icraatını açıklamak istiyoruz.

Umarız, bu açıklamalarımız; sizler tarafından olduğu gibi, açık, tarafsız, kişisel ve ticari kaygılardan uzak yapacağınıza inandığımız haber yazılarınızla topluma ulaşır. Keza bu husus, sizlerin sahip olduğu mesleki etik anlayışınız yanı sıra bir manada vicdani görevinizdir diye düşünmekteyiz.

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar,

Bakın, Hopa’nın belediye başkanı son 5 yıl içerisinde neler yapmış?. . ilk olarak ifade etmek istediğimiz, kendisinin 2004-2009 yılları arasından görev yapan zamanın belediye başkanı sayın Yılmaz Topaloğlu’ndan devir aldığını iddia ettiği enkazı açıklamakla ilgili olsun.

Şimdilerde kamuoyuna Hopa Belediyesi’ni büyük borç ile devir aldığını söyleyen bu zata cevap vermek ve sonra da sormak isteriz: Ey Turan Kasımoğlu; batık borç dediğin şey, belediye başkanı Sayın Mahir Dudak’tan kalan ve yaklaşık 1, 5 trilyon TL’si alt yapı, kanalizasyon ve su için harcanıp da ödenemeyen bedeldir. Ayrıca yaklaşık 500 bin TL’si Hopa Belediyesi’nin geçmişten kalan vergi borcudur. Yaklaşık 100 bin TL’sı ise yakıt vs. borcudur. Gelelim asıl meseleye; bu borcun yaklaşık stopaj dâhil 220 bin TL’sı (anapara 170 bin TL) ise 2005-2009 yılları arası Yılmaz Topaloğlu döneminde Sayın Fevzi Altınsoy’a olan bakiye kira borcudur.

Kendisinin taşınmazında yer alan terminal/otogar alanına ilişkin birikmiş olan bu kira borcunu ödemek istemeyen, anlamsız bir inat içerisine giren Turan Kasımoğlu mahkemelik olmuş ve bu borcu; neticesinde 322 bin TL’sı anapara, 114 bin TL’sı %20 inkâr tazminatı olarak toplam 436 bin TL olarak ödemek zorunda kalmıştır. Belediye bütçesini, bir yerde de biz Hopalıları, 216 bin TL + Avukatlık ücreti + Yargılama masrafları olmak üzere %100 zarara sokmuştur.

Bitmedi, daha sonra ne yapmıştır Turan Kasımoğlu? Bu bedeli ödedikten sonra kullanmadığı bu taşınmazı sözleşmenin bitim tarihi olan 2009 Mart ayında tahliye etmeyerek çok daha büyük bir zararın doğmasına sebebiyet vermiştir. Yani kullanmadığı, sadece 3-5 minibüs şoförünün durduğu bu yere kira bedeli olarak ilaveten daha sonra 90 bin TL’sı tazminat olmak üzere toplam 322 bin TL daha ödeme yapmıştır. Kimin kasasından tabii ki belediyeden, yani dolaylı olarak Hopa Halkı’nın cebinden!

Bitti mi? Hayır. Kör inadını sürdürmüş, nasılsa parayı cebinden ödemiyor… 2011 yılı gelmiş, yine taşınmazı tahliye etmiyor. ama kullanmıyor da!!! Tekrar belediye icralık olmuş, bu kez 123 bin TL ödemek zorunda kalmış. Bitmedi. Taşınmazla ilgili ayrıca 150 bin TL da tazminata mahkûm edilmiş. Peki, ne yapmış Turan Kasımoğlu? Bu son bedelleri ödememiş. Yaklaşık 250-300 bin TL’na kapanacak bu borç bugün icra durumunda yaklaşık 1 trilyon TL’ne denk geliyor değerli basın mensubu arkadaşlar.

Hopa Belediyesi’ni hacizlere muhatap kılan Turan Kasımoğlu, o tarihlerde aylarca belediye hesapları bloke edildiğinden personelin maaşını geciktirmiş, sahip olduğu taşınmazları, inşaatları satamamış. Borç daha da büyümüş. Sadece 100 bin TL civarında bir para, mahkeme temyiz harç ve masrafları için belediye kasasından, yani bizlerden çıkmış. Bugün yine bir ilave borç daha var ki, Turan Kasımoğlu, Hopa Vergi Dairesi üzerine gelse yaklaşık 200-300 bin TL daha vergi ve stopaj ödemesi yapmak zorunda kalacak.

Peki, Fevzi Altınsoy’a karşı kör bir inat uğruna ödemediği bu paraların hesabını Hopa Halkı’na vermeyecek mi Turan Kasımoğlu? Sadece gücü Sayın Fevzi Altınsoy’a mı yetiyor? kendisine Esnaf Odası’nın toplantısında plaket bile vermek istemeyen, Fevzi Altınsoy’u toplum içinde küçük düşürmeye çalışırken aslında kendisi küçük düşen Turan Kasımoğlu; başka ne yapmış? Fevzi Altınsoy’un işlettiği akaryakıt istasyonu lisansını iptal ettirmek, binasına ruhsata aykırılıktan ceza vermek, boş yere kira bedeli ödemek zorunda kaldığı ve daha da ödenmesi gerekli olan terminal/otogar alanına ilişkin imar planı değişikliği yaparak sözde intikam almaya çalışmış. Ama bu arada Hopa Halkı’na bu paralarının hesabını vermiş mi? Hayır…

(İşte delilleri: Hopa İcra Müdürlüğü’nün dosyaları: 2009/171 E. - 2009/537 E. -2009/1240 E. ve 2010/345 E. , Hopa Asliye Hukuk Mahkemesi’nin dosyaları 2009/74 E. - 2009/102 E. - 2009/187 E. - 2011/240 E. ve 2011/241 E. )

Hopa’nın mezarlıklarının dahi haciz edildiği bir ortamı yok sayıp, geçmiş döneme asılsız ve mesnetsiz bir şekilde çamur atan bu zihniyete şimdi biz soruyoruz:

Turan Kasımoğlu sen Fevzi Altınsoy’a olan kira borcunu 220 bin TL’ dan yaklaşık 1. 5 trilyona çıkartmışken şimdi senin daha ne kadar borcun var? İller Bankası’ndan aldığın 6 trilyon krediyi ödedin mi? Bunun yaklaşık 3, 5 trilyonu hala borç olarak duruyor mu? Yaklaşık 1, 5 trilyon bankalara kredi borcun var mı? Yoksa sen tüm bu borçları kapatmak adına, seçimlere 10 gün kala, gider ayak hem siyasi rant elde etmek hem de bahsettiğimiz bu kaynak yaratma işi için belli bir zümreye peşkeş çektin mi, çekmedin mi? Kamuya ait bir alana inşa ettiğin Turan Altıntaş İş Merkezi’ndeki iş yerlerini satarken kendin de 2 adet dükkan kapattın mı kapatmadın mı?

Yoksa Hopa’da pek çok taşınmazda yaptığın gibi kardeşin İlhan Kasımoğlu adına mı satın aldın? Yoksa büyük hissedarı olduğun ama gizlediğin Hopa Gıda Tarım Ve Orman Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. adına mı satın aldın? Belki de geçici olarak ileride geri almak kaydıyla bir üçüncü şahıs’a sattın?

Sonra bunları Hopa Gıda Tarım Ve Orman Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. adına geri alıp imar planı değişikliği yapıp, kıymetini artırıp şahsına rant sağlama yoluna gittin mi gitmedin mi? Yaptığın imar değişikliği ile 3 emsal vererek burasını ticari alana soktun mu sokmadın mı? Diğer hissedarlar bu durumu öğrenince sana, daha doğrusu Hopa Gıda Tarım Ve Orman Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. ne dava açtılar mı? Dava açılınca sen taşınmaz elinden gidiyor diye 2 ay gibi kısa bir sürede 2. kez imar planı değişikliği yapıp, ‘Bana yar olmayan başkasına da yar olmasın’ düşüncesiyle hareket ettin mi etmedin mi?

Bunun için asli görevi diğer hissedarların menfaatini savunmak olan ismi bizde saklı bir avukatı parayla satın aldın mı almadın mı? Hopa Gıda Tarım Ve Orman Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. nin, yine ismi bizde saklı küçük hissedarlarının bilgisi dahilinde ama rızaları yokken bunun için cebinden bu satılık avukata 20 bin TL ödeyip açılan ön alım davasını sekteye uğratmak istedin mi istemedin mi?

Bu arada şirketin küçük hissedarlarını arabuluculuk için yollayıp dava açan kişiye “Ben 3. imar değişikliği yapayım, taşınmazı böleyim sana bağımsız bir yer vereyim, sen de davandan vaz geç” diye taahhüdünde bulundun mu bulunmadın mı? Yapmış olduğun bu keyfe keder, usulsüz imar planı değişikliğinden dolayı Rize İdare Mahkemesi’nde Hopa Belediyesi aleyhine açılan iptal davasını kaybedip belediyeyi yine zarara soktun mu sokmadın mı? Bu konuda senle ilgili bir vatandaş Hopa Kaymakamlığı’na şikâyet dilekçesi verdi mi?

(İşte delilleri: Hopa Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2013/73 E. Sayılı Dosyası - Rize İdare Mahkemesi’nin 2013/392 E. Sayılı Dosyası, Hopa Belediyesi Meclis Karar Kağıdı – 06. 02. 2013 tarih ve 17 nolu Karar sureti, Hopa Belediyesi Meclis Karar kağıdı – 07. 06. 2013 tarih ve 31 nolu Karar sureti, Hopa Kaymakamlığı’na verilen 27. 06. 2013 tarihli Şikayet Dilekçesi, satılık avukata verilen 20 bin TL’nin kim ve ne için verildiğini ikrar eden Ses Kaydı. )

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar, Şimdi anladınız mı Hopa Halkı, Turan Kasımoğlu’na neden rantçı başkan diye sesleniyor? Anlamadınız mı? Öyleyse devam edelim… Turan Kasımoğlu’nun göreve geldiği Mart 2009 tarihinden bu yana sahip olduğu taşınmazlara bir göz atalım, hani babadan kalma diyordu ya… Bakın rahmetli babasından biricik oğlu Turan Kasımoğlu’na neler kalmış? Size resmi tutanaktan aktarıyorum:

(İşte delili: Hopa Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2013/266 E. sayılı Dava Dosyası’nda mevcut olan kolluğun tutmuş olduğu 12. 11. 2013 tarihli Resmi Tutanak)

Hopa’da kendi ikamet ettiği 3 katlı ev, 40 dönüm çay ve fındık bahçesi, yaklaşık 10 dönüm arsa, 10 adet ev ve iş yeri olarak kullanılan bina, Mercedes marka otomobil, yıllık 200 bin TL civarı kira geliri vs. bu kadar mı? Güldürmeyin… Batum’da satın aldığı ve sonradan büyük bedelle sattığı bilinen taşınmaz, İstanbul’daki taşınmazlar, kardeşi İlhan Kasımoğlu adına, oğlu Fevzi Eren Kasımoğlu adına, gizli hissedarı olduğu Hopa Gıda Tarım Ve Orman Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. adına daha onlarca taşınmaz… Peki, sadece bunları satın alıyor diye mi kendisine Hopa Halkı’nın büyük bir kesimi “Rantçı Başkan” diyor?

Hayır. Asıl vahim tablo şu: Mevcut imarda fazla para etmeyen yerlere ait hisseleri toplayarak daha sonra belediye başkanı olmanın verdiği yetkiyi kullanarak bu yerlerde imar değişikliği yapıp kıymetlendiriyor hisselerini. Derken arkasından izale-i şüyu dediğimiz ortaklığın giderimi davası. Hoooppp hepsinin sahibi oluyor. Veriyor metre karesine 50 TL, oluyor 1000 TL. Sonra ya satıyor ya da tapu kasasında biriktiriyor !!! Şimdi anladınız mı rantçı başkan nasıl olunuyor?

Biraz araştırmacı gazetecilik yapın, Hopa Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidin, mevcut kayıtlardan bu söylediklerimizin doğru olup olmadığını öğrenin. Hodri meydan!. .

Anlamadınızsa başka bir örnek daha verelim: Turan Kasımoğlu, yine gerçekte kendi adına satın aldığı ama bahsettiğimiz gibi Hopa’da diğer pek çok taşınmazın satın alımında, hisseli yerlere girerek hissedar olma girişimine ilişkin uygulamalarında olduğu gibi 13 Haziran 2013 tarihinde satın aldığı bir taşınmazı tapuda kardeşi İlhan Kasımoğlu adına tescil ettiriyor. Cumhuriyet Mahallesi Sanayi Sitesi Civarı Mevkii 456 Ada 3 Numaralı Parsel’de kayıtlı bu taşınmaza ilişkin taşınmazın malikine de, İlhan Kasımoğlu’na verdiği talimatla 10 Temmuz 2012 tarihinde Denizbank Hopa Şubesi’nden, Garanti Bankası Hopa Şubesi’ne EFT yapılmak suretiyle 1 Trilyon 150 bin TL ödemede bulunuyor. Ne var ki yapmış olduğu bu ödeme tutarını tapuda ne hikmetse 7 Trilyon olarak gösteriyor.

Niye? Çünkü burasını daha sonra bir üçüncü şâhısa bu bedel üzerinden veya daha fazlasına satacak da ondan. Belki de para aklıyor kim bilir? (İşte delilleri: 07 Ocak 2013 tarihinde Hopa Tapu Sicil Müdürlüğü’ne verilen dilekçe ve ilgili Hopa Tapu sicil Müdürlüğü’nün aynı tarihli cevabı olan Resmi senet, 10 Temmuz 2013 tarihli Banka dekontu)

Nasıl ama? Yine mi ikna olmadınız? Devam edelim öyleyse…

Hani Turan Kasımoğlu rantçı değildi, asıl rantçılara düşmandı ya… Hani vurulduktan sonra, “Hopa’yı rantçılara teslim etmedim, Hopalının hakkını savundum, o yüzden vuruldum” dedi ya! Bakalım hakikatten bu yüzden mi vurulmuş? Çok fazla detaylara girmeden bilgim dahilinde aktarayım: Tarih 2012 Haziran ayı. Kendisini vuran şahısın Turan Kasımoğlu ile kendisine iş imkânı yaratarak yardımcı olmasını istediği ve Turan Kasımoğlu’nun kendisine ‘Sana Yavuz Selim İlkokulu’nun arkasında, Liman Taksi Durağı’nın hemen yanında Kavakdibi Mevkii’ndeki Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait yerin tamamını tahsis edeyim, burada kardeşinle birlikte tuttuğunuz balıkları satarsın, su problemini çözerim, zabıtayı da emir verir başınızdan uzak tutarım, elektriği de taksi durağından çekersiniz” dediği zaman.

Tarih 2012 Temmuz ayı. Turan Kasımoğlu’nun “Şimdilik bekleyin. Başvurunuzu yapın ama Milli Emlak Müdürlüğü’nden belediyeye devir işlemleri uzun sürüyor, bir şey yapmayın” dediği zaman. Tarih 2012 Temmuz sonları. Hopa Belediyesi’ne dilekçe verilir.

Bu arada Turan Kasımoğlu’nun talimatıyla Belediye Fen İşleri’nden Dilaver Akdemir tarafından ilgili yerlere ait gerekli kroki, plan verilir. Yani her şey Turan Kasımoğlu’nun teklifi, oluru ve beraberindeki desteği ile devam eder. Taki konu dillenir ve Ortahopa Mahallesi sakinleri, başta muhtarı bu yerin böyle tek bir kişiye peşkeş çekilmesinden rahatsız olurlar. Durum Turan Kasımoğlu’na aksettirilir. Turan Kasımoğlu pabucun pahalı olduğunu anlar. İçişleri Bakanlığı Müfettişleri zaten ensesindedir, denetimden, açık vermekten korkar. İyisi mi der, ‘burayı mevzuata uygun bir şekilde ihaleye çıkartayım. Bir değil, üç dükkân olsun. Milli Emlak tan devir olur olmaz ihaleyi açarım’ diye geri adım atar.

Yani en baştan yapması gerekli yasal zorunluluğu sonradan yerine getirmek zorunda kalır. Tabi bu arada teklif ettiği, söz verdiği kendisini vuran şâhısa bunu münasip bir dille izah edemez.

Kendisine verilen sözün neden tutulmadığını merak eden, verilen bu sözün yerine kendisiyle beraber başka kişilerle girilecek bir ihalenin yapılacağı duyumunu alan, tüm bunların doğrusunun ne olduğu, verilen sözün tutulup tutulmayacağını öğrenmek isteyen şahıs, beraberinde bu konuya vakıf kişilerle Turan Kasımoğlu’nu ziyaret eder.

Tarih 11 Ekim 2012. Turan Kasımoğlu makam odasında kendisini ziyarete gelen ve haklı olarak söz verilen yer hakkında başka tasarrufta bulunulacağına ilişkin konuşulduğunu, konunun doğrusunun ne olduğunu soran şâhısa bilgi vermek, ilk yaptığı yanlışı tatlı dille anlatmak varken; aksine azarlaması, aşağılaması, hakaret etmesi üzerine olay patlak verir. Aslında tüm bunlara rağmen soğukkanlılığını bozmayan şahıs, odadan çıkarken, hızla ve gürültüyle çarptığı kapıdan dolayı Turan Kasımoğlu’nun arkasından sinkaflı küfür etmesi üzerine geri döner ve yine oda içerisinde taciz edilmesi üzerine Turan Kasımoğlu’nu yaralamak kastıyla ayaklarına ateş eder. Yani bir yerde ağır tahrikle karşı karşıya kalmıştır.

Peki doğru mu olmuştur? Asla. Hiç kimse haklı dahi olsa böyle bir haksız eylem içerisine girmemeli. Bunu Halkların Demokratik Partisi olarak kesinlikle onaylamıyoruz.

Ama onaylamadığımız bir önemli husus; Turan Kasımoğlu’nun bu yaralanma olayını, Hopa kamuoyuna kasıtlı olarak farklı aksettirmesidir. Oysa gerçek kendisinin hukuki mevzuata uygun olmayacak şekilde imkân yaratıp söz verdiği ancak daha sonra başı belaya girmesin diye zorunlu olarak yasal mevzuata dönmek istemesinden kaynaklı bir çirkin hadisedir.

Şimdi soruyoruz size. Turan Kasımoğlu, gerçekten rant sağlamadığı için mi vurulmuştur? Yoksa önce rant sağlayıp daha sonra bu rant sağlama işinden vaz geçtiği için mi vurulmuştur? Takdir sizlerin. Dava devam ediyor.

(İşte delilleri: Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2012/639 E. Sayılı Dava Dosyası ve bu dosya içerisinde yer alan Hopa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nden verilme plan, kroki evrak suretleri. )

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar, Şimdi sizlere bir başka ceza davasından bahsedelim. Turan Kasımoğlu’nun sanık sıfatıyla yargılandığı bir davadan… Bugün hiçbir insan, hele de belediye başkanlığı yapmakta olan bir insan; görev yaptığı, hizmet sunduğu yurttaşları huzurunda yargılanmaması gerekli bir dava ile karşı karşıyadır. “HAKARET, HALKIN BİR KESİMİNİ SOSYAL SINIF, DİN, MEZHEP, CİNSİYET, BÖLGE FARKILIĞINA DAYANARAK ALANEN AŞAĞILAMA” suçlamalarından dolayı toplamda 5 yılı aşkın bir mahkûmiyet yaptırımı ile karşı karşıyadır. Biraz önce açıkladığımız vurulma olayına ilişkin ilgili ceza dosyasına dilekçe veren Turan Kasımoğlu, bu dilekçesinde neler yazmamış ki… Hopa ve çevre ilçelerde yaşayan belli başlı ailelere son derece çirkin yakıştırmalarda bulunmuş, hakaret etmiştir. Bununla da yetinmemiş, yine Hopa ile ilgili 2004 yerel seçimlerinde belediye başkanlığını kazanan ÖDP’nin bunu nasıl kazandığı ve sonrasında bu iktidarın nasıl alaşağı edildiği vs. konularında maksadını aşan ifadelere yer vermiş, o süreçte görev yapan kolluğa suçlamalar getirmiş, bir takım insanları çete tanımlamasıyla asılsız ve mesnetsiz bir biçimde karalama cüreti göstermiş, Hemşinlilere karşı “Köyden İnmeler” tabiriyle yine Hopa’da gerek siyasi gerek ticari hayatın Hemşinliler kastedilerek kimlik değiştirmesinden dem vurulmuş, neticesinde de sanık sıfatıyla yargılandığı böylesine çirkin ve ağır bir suçlama ile mahkemelik olmuştur.

Değerli basın mensubu arkadaşlar, şimdi size ve sizin aracılığınızla Hopa kamuoyuna soruyoruz. Böyle ciddi ve yakışıksız bir suçlama ile yargılanan bir belediye başkanı Hopa’ya reva mıdır? Bu suçlama ile yargılanan bir belediye başkanının temsil kabiliyeti artık kalmış mıdır?

Bitmedi. Bakın Turan Kasımoğlu başka hangi ayıpları işlemiştir? Hopa’da aynı binada kiracı olarak kalan ve kira parasını ödemeyen/ödeyemen bir siyasi partiye göz yumup diğer bir kiracısına kira parasını ödememesi durumunda tahliye edeceği bildiriminde bulunmuştur.

Kendisi adına paraf açılan ama her iki belgede de iki farklı imzası bulunan (burada bir sahtecilik suçu da var!) bildirimlerle kimi tahliye etmek istemiştir, biliyor musunuz? Hopa Engelliler Derneği’ni !!! İşte size sosyal belediyecilik anlayışı. İşte size ayrımcılık, işte size insani bakış açısı! (Engellilere özürlüler diyerek hitap edilmesi de bir başka insanlık ayıbıdır!)

Başka ne yapmış Hopa’nın CHP’li belediye başkanı, sözde halkçı Turan Kasımoğlu? Keyfe keder dağıttığı ruhsatlarla Hopa Belediye Başkanlığı aleyhine açılmış pek çok idari davaya sebebiyet vermiş, belediye bütçesinden yargılama ve avukatlık ücretleri ödeme zorunda kalmış, belediyeyi yok yere zarara sokmuştur. Üstüne üstlük şikâyet üzerine mühürlemek zorunda kaldığı bir inşaata yine bizzat kendisi proje değişikliği ile (gerçekte proje değişmemiş!) yeni bir ruhsat vermiştir. bu konuda savcılık huzuruna çıkmış, ifade vermek zorunda kalmıştır!!!

(İşte delilleri: Rize İdare Mahkemesi’nin 2013/7 E. – 2013/8 E. ve 20137418 E. Sayılı Davaları)

Ulufe dağıtır gibi 10 kat, 14 kat izin verdiği binalarla şehir estetiğini ve yurttaşlar arasında eşitliği bozan bir halkçı (!!!) anlayışla insanlar arasına nifak sokmuş, partili partisiz ayrımı ile insanları hor görmüş, belediye binasına, odasına hak aramak için gelenleri hakir görmüş, eğitim verdikleri okullarına yardım talebinde bulunmaya gelen okul müdürlerine “Dilenciler geldi” demiş, sular kesintisiz akmıyor, suyumuz kirli akıyor diyen ev hanımlarına kara mizah örneği gibi pet şişesini gösteren “İşte size su” deme cüreti dahi gösterebilmiştir…. (Hepsi tanık beyanlarıyla sabittir. )

Bitmedi… CHP mensubu milletvekillerinin, siyasetçilerinin Hopa ziyaretleri öncesinde dakika başı anonslarla Hopalıları bezdirip bıktırırken, kendisinden son derece masumane bir istemde bulunarak, bir TV kanalında söyleşisi olduğundan bahisle bunun duyurulmasını isteyen CHP’li olmayan bir siyasi partiden, daha önce hiç uygulamada yer olmayan bir şekilde para istemiştir. Cüzi de olsa tahsil ettiği 20 TL ile son derece haksız, eşitlik barındırmayan bir uygulama ile tek bir kez anons edilmesine göz yuman Turan Kasımoğlu’na şimdi soruyoruz: Ey Kasımoğlu, sen CHP’li siyasetçilerin anonslarından belediye olarak kaç para tahsil ettin? Var mı bunun makbuzları? Varsa göster!!!

Kendi personeline dahi, yapmış olduğu bu haksız, hukuk tanımaz, etik dışı, partizanca davranışlarla illallah dedirten, dudak ısırtan bir belediye başkanına çok mu yükleniyoruz dersiniz değerli basın mensubu arkadaşlar?

Her şeye rağmen almış olduğu tüm kararlarda, kendisine ‘Emme basma tulumba’ görevi gören, ‘Çak selamı, at imzayı” muamelesi yaptığı meclis üyelerinin hiç mi suçu yok? Yahut başka partilere mensup olup da Belediye Meclisi’nde görev yapan üyeler, buradan soruyoruz sizlere:

Siz bunca zaman ne yaptınız? Hangi karşı duruşu sergilediniz? Hangi hukuksuzluğa muhalefet şerhi koyup konuyu yargıya taşıdınız? Hopa halkı içinde yaptığınız konuşmalarda devamlı olarak şikâyetçi olduğunuz bu tek adam yönetimi karşısında, sıra mecliste oy kullanmaya geldiğinde neden istemeye istemeye de olsa el kaldırdınız? Neydi sizi bağlayan?

Ey AKP, ey AKP’nin belediye meclis üyeleri! Size ne demeli? Bir yanlışa göz yummanın, o yanlışa ortak olmak anlamına geldiğini bilmiyor muydunuz? Vicdanlarınız rahat mı? Yoksa şimdilerde konuştuğumuz üzere günah mı çıkartıyorsunuz? Hopa halkına karşı bu tek adam hiyerarşisi karşısında görevlerinizi tam manasıyla yerine getirdik, ‘Bize oy veren seçmeni hak ettikleri gibi temsil ettik’ diyebiliyor musunuz?

Bir meclis toplantısında, Turan Kasımoğlu’nun divan başkanlığı yapmasına rağmen, alınan bir kararda; kendisinin sonradan hissedarı olduğu bir taşınmaza ilişkin imar planı değişikliği olduğu için, onun yerine divan başkanı sıfatıyla usulsüzce ve etik dışı bir hareketle imza atan ey AKP’li meclis üyesi, şimdi rahat uyuyor, başına yastığa rahat koyuyor musun?

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar, Bu ve buna benzer daha pek çok konuyu (örneğin denize yaptığı dolgu alanıyla büyük çevrecilik sergileyen (!) Turan Kasımoğlu bilgimiz dahilinde 80 bin TL ceza ödemek zorunda kalmıştır. Peki, kimin kasasından, kimin cebinden çıkmıştır bu bedel? Belediyenin kasasından, Hopa halkının cebinden…) ve beraberinde ilgili delilleri/belgeleri sunabiliriz. Ama inanıyoruz ki bugün burada açıkladıklarımızdan sadece tek bir husus dahi; Hopa’da bizleri izleyen, bizleri dinleyen duyarlı, Hopa’ya sevdalı, doğru ve dürüst işler yapanlara destek olan halkımızı yaralayan hadiselerdir.

Yine buradan özellikle CHP’ye gönül vermiş onurlu insanlara seslenmek istiyoruz: Gelin bu yanlışa bir dur diyelim. Mevcut belediye başkanının CHP’li duruşuyla, CHP’nin savunduğu ilkelerle hiçbir ilgisi yoktur.

Kendisini hangi siyasi tanımlama ile ortaya koyduğu meçhul bu şahsın tek partisi, kişisel menfaatini tatmin etme adına hareket ettiği T. K. P. ’dir. Yani Turan Kasımoğlu Partisi’dir.

Üzülerek söylüyoruz ki bugün CHP’ye verilecek her bir oy; Turan Kasımoğlu’nun şahsında kendisinin bu son 5 yıldır yapmış olduğu yanlış, yanlı ve hukuk tanımaz uygulamalarına destek olmak, bir 5 yıl daha kendisine yol vermek, Hopa halkına zulmetmektir!

Değerli Hopa Halkı, Yiğit Ve Onurlu İnsanlar, Artık bu talana son verelim. Hopa’nın kaynaklarının çar-çur edilmesine dur diyelim. Tek adam yönetiminden kurtulup bu güzel kenti hep beraber yönetelim. Hopa’yı yeşille ve maviyle barıştıralım. Belediyeciliğin sadece yol yapmak, inşaat yapmak, beton dökmek olmadığını 7’den 70’e herkese duyuralım. İnsan ve doğa odaklı projeleriyle sosyal belediyecilik anlayışına sahip olan Halkların Demokratik Partisi’ni destekleyelim. Çocuklarımıza aydınlık, güzel, mutlu bir şehir bırakalım.

Yeşil bir Hopa’yı, huzurlu bir Hopa’yı, demokratik bir yönetimle idare edilen bir Hopa’yı, her kesimin mutlu olduğu, ötekileştirilmemiş bir Hopa’yı kucaklayalım. İş ve aş derdine birlikte çözüm bulduğumuz, acısını birlikte pay ettiğimiz, sevincini birlikte yaşadığımız bir Hopa’yı var edelim.

Hopa’ya yakışır bir yerel yönetim anlayışı getirelim. “CHP olmazsa AKP, AKP olmazsa CHP” dayatmasından kurtaralım. Genel siyaset mantığından kurtulup, yerelde neler yapılabileceğinin kararını verelim, oyları Halkların Demokratik Partisi’nde birleştirelim.

Güzel Hopa’nın, gönlü güzel insanları gelin tüm bunları birlikte başaralım. Sizleri seviyoruz. Sizlerin de bizlere güvenmenizi, inanmanızı ve yardımcı olmanızı bekliyoruz.

Söz veriyoruz, beraber olursak kazanacağız, söz veriyoruz, beraber olursak başaracağız!!!

Hopa senin, Hopa çocuklarının, Hopa geleceğin…

En içten sevgi ve saygılarımızla”.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.03.2014 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hdp’den Chp’ye Sert İmar Eleştirisi...
 » Chp Milletvekilleri Rize Ve Artvin’...
 » Başkan Kasımoğlu'nun Açıklamalarına...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Şahin, “Artvin Belediyesini Adım Ad...
 » Hopa Başkanına Sahip Çıktı...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Hopa’da Siyaset Isınmaya Devam Ediy...
 » Kalın: Bu Bir Memleket Meselesidir...
 » Rize’nin İçme Suyuna Hes’e Durdurma...
 » "Bakış Açısına Hayranım"...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Hopa Tso Bu Defa Lojistik Sektörünü...
 » Artvin Türk Eğitim Sen Şube Başkanı...
 » Hopa Geleceğe Hazırlanıyor...
 » Hopa’da Devir Teslim Gerçekleşti...
 » Muharrem İnce Hopa’da...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...