Şifa Kaynağı Karayemiş

17/07/2006 17:10

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Bol Miktarda Yetişen Karayemiş (taflan) Pazarlarda 3 Ytl'den Alıcı Buluyor.

Haber: Hayati AkbaşKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü akademisyenleri tarafından karayemiş üzerinde yapılan araştırmalarda bu meyvenin antioksidan içerdiği ve kanser tedavisinde etkili olduğu belirlendi. Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından da başta şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirlenen karayemiş, üreme hormonlarını geliştirme, sindirim düzenleme, demir eksikliğini giderme ve prostat problemlerini önleme gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.

Araştırma sonucu 1 kilogram karayemişte 2 bin 215 ml potasyum, 55 ml sodyum, 179 ml magnezyum, 153 ml kalsiyum, 0, 9 ml bakır, 1. 9 ml çinko, 8. 3 ml demir ve 24. 2 ml mangan tespit edildi. Karayemişteki antioksidan kapasite ve aktivitelerinin belirlendiği çalışmada sulu çözentide oldukça yüksek miktarlarda çıkan antioksidan maddeler saptandı. Buna karşın bakır ve çinko gibi ağır ve zararlı maddelerin çok düşük miktarlarda olduğu tespit edildi. Karayemişten elde edilen antioksidanların, vücudu oksidanların zararlı etkilerine karşı koruduğu, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı fayda sağladığı kaydedildi. Vücutta hücre yenilenmesini sağlayarak kansere karşı etkili olduğu belirlenen karayemişin ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılması için çalışmalar yapılıyor.

Kaynak: Mynet

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.07.2006 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Arhavi Pazarında Nar Kapışılıyor...
 » Karayemişin Faydaları Saymakla Bitm...
 » Artvin’de Diyabet Konulu Stant Açıl...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Artvin’de Hastaneler Kan Arıyor...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyadan Art...
 » Bayraktutan’dan Sağlık Bakanına Rah...
 » Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sağlı...
 » Sınır Ötesinde Zararlı Böceklerle M...
 » Arhavi Festivalinde Gelenekler Yaşa...
 » Türkiye’nin En Yüksek Cam Seyir Ter...
 » Artvin’i İstanbul’a Taşıyan Artvinl...
 » Hatila Vadisi Milli Parkı Ziyaretçi...
 » Arıcıların Yüzü Gülmeye Başladı...
 » Hopa Ziraat Odası Seracılık Alanınd...
 » Hopa’da Diabet Okulu İlk Mezunların...
 » Arhavi'nin Sportmen Zafer Abisi...
 » Arhavi 34. Uluslarası Kültür Ve San...
 » Kokulu Kara Üzüm İlaç Gibi...