Kanserle Mücadelenin Yolu Sigara İle Mücadeleden Geçer

30/04/2012 14:30

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu 4. Sınıf Öğrencileri 1–7 Nisan Dünya Kanser Haftası Nedeniyle Stant Açtılar.


Haber: Hayati AkbaşArtvin İl Sağlık Müdürlüğü ile Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulunun ortaklaşa çalışması sonucu kurulan standa Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik bölümünde eğitimlerine devam eden Gökçe Ateş, İnci Çelik, Zeynep Bucak, Recep Duman, Sinem Çoban, Metin Can kanserle ilgili vatandaşı bilinçlendirerek insanların konuyla ilgili merak ettikleri soruları cevaplandırdılar.

Sağlık Yüksek Okulu öğrencilerinden Gökçe Ateş yaptığı açıklamada; "Stant kurduktan sonra gördük ki birçok vatandaşımız kanserle ilgili pek fazla bilgiye sahip değil. Erken teşhisin öneminin farkında değiller.

Türkiye'de Her Yıl 100 Bin İnsanımızı Sigaraya Kurban Veriyoruz

Artvin Devlet hastanemizde KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama Ve Eğitim Merkezi) bölümümüz var. Bu bölüm kanserle mücadele için kuruldu. Bize gelen vatandaşlarımızı gerekli şekilde bilgilendirip kanser taraması ve erken teşhis için bu bölümümüze yönlendiriyoruz. İnsanlarımıza biz neler yapmaları gerektiğini kanserden nasıl korunmaları gerektiğini ifade ederek onlara yol gösteriyoruz. Sigara toplumumuzda kansere davetiye çıkaran, kansere zemin hazırlayan topluklumuzun kanayan yarası. İnsanlarımız sigara içerek bile bile kendini geleceklerini yok ediyorlar. Şunu belirtmek istiyorum sigara kansere neden olan etkenler arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye'de sigara tüketimi son 20 yılda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre % 87 artmıştır. Dünya da her yıl 4 milyon insan sigaradan ölüyor. Türkiye'de ise her yıl 100 bin insanımızı sigaraya kurban veriyoruz. Önlem alınmazsa bu rakam kısa süre de 250 bine çıkacaktır. Sigaranın zararlarını tüm toplumumuz bilmesine ve yaşamasına rağmen bile bile sigara kullanıyoruz anlamak mümkün değil. Sigarayı çocuklarımızdan gençlerimizden uzak tutmalıyız ve sağlıklı nesiller yetiştirmeliyiz. Kanserle mücadele etmenin en önemli yolu sigarayla mücadele etmektir" ifadelerine yer verdi. Stantta duran sağlık yüksek okulu öğrencileri vatandaşlarla sıcak muhabbetler kurarak kanser hakkında bilgiler verirken hazırladıkları bilgi broşürlerini dağıttılar. Öğrencilerden İnci Çelik, ‘‘ 23–30 Nisan tarihleri arasında kanserle ilgili sunumlar ve konferanslar yapacağız. Bu sunum ve konferanslara tüm halkımızı davetlidir'' dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.04.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Sigarayı At Hayatı Tat...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Sigara İle Savaş Tüm Hızıyla Devam...
 » Artvin'de Sağlık İl Müdürü Sigaraya...
 » Vali Kalkan’dan Sigara Çıkışı...
 » Hopa Devlet Hastanesi Eğitimlerine...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Hopa’da Madde Bağımlılığıyla Mücade...
 » Çoruh Üniversitesi Öğrencilerinden...
 » Hopa' Da Velilere Çocuk Eğitimi Hak...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Artvin’de “1. Bisiklet Yol” Yarışı...
 » Rize Emniyetinden Kaçamadılar...
 » Hopa Jandarma Kaçakçılara Göz Açtır...
 » "Kanser Araştırma Merkezi İstiyoruz...
 » Hopa Devlet Hastanesi Sigaraya Sava...
 » Organ Bağışı İle Geleceğe Umut Olun...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Artvin’de Kurban Bayramı Mesajları...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...