Koca Çiğer Maketi Artvin’de

14/08/2015 10:44

Akciğer Kanserine Karsı Farkındalık Yaratmak İçin Koca Ciğer Maketi Artvin’de.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü tarafından Akciğer Kanserine farkındalık oluşturmak amacıyla Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Koca Ciğer” maketinin sergilendiği etkinlik düzenlendi. Programa Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşkun, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, Sağlık Sen Şube Başkanı Veli Küçük, şube müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sağlık Bakanlığımız tarafından hazırlanan “Koca Ciğer” maketinin de sergilendiği etkinlik saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Devamında ise Artvin Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç konuşmasını yaptı. Güleç konuşmasına Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde roketatarlı saldırıda şehit düşen polis memuru 23 yaşındaki Salih Hüseyin Parça’ya rahmet dileyerek konuşmasına başladı.

Ardından İl Sağlık Müdürü Abdullah Güleç, “Asıl önemli olanın kanseri tedavi etmek değil, kanseri önlemek olduğunu vurguladığı, bu nedenle KETEM (Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi) birimlerinin öneminin büyük olduğunu belirtti. Devamında ise Hopa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Karadoğan’ın Akciğer Kanseri konulu sunumu ile devam etti.

Artvin’de Akciğer Kanseri tanısı konmuş hastalarla ilgili olarak profil çizen ve takip ve tedavileriyle ilgili bilgi verdi.

Türkiye genelinde ve Karadeniz’de sigara alışkanlığının çok yüksek olduğuna dikkat çeken, Karadoğan, aynı oranda Akciğer Kanseri riskinin arttığını söyledi. Program, soru cevap bölümü ile sona ererken, sağlık Bakanlığı’nın büyük akciğer maketinde yapılan inceleme ve alınan bilgiyle sona erdi.

Akciğer Kanseri Ve Sigara İlişkisi

Akciğer vücudumuzun oksijen gereksinimini sağlayan organımızdır. Her organ gibi akciğerimiz de birçok hücreden oluşur. Bu hücreler akciğerin normal olarak görevini yapabilmesi için ihtiyaç doğrultusunda bölünerek çoğalırlar. Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıdır. Burada oluşan kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyür, daha ileriki aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak oranlara yayılarak (karaciğer, kemik, beyin vb. gibi) hasara yol açarlar. Bu yayılmaya metastaz adı verilir. Akciğer kanserleri mikroskop altında izlenen hücrelerin görüntüsüne göre iki ana guruba ayrılır. 1. Küçük hücreli (yulaf hücreli) akciğer kanseri 2. Küçük hücreli-dışı akciğer kanseri. Bunlar mikroskop altında izlenen kanserli hücrenin görüntüsüne göre ayrılır.

Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri

Tüm akciğer kanserlerinin %75' ini oluşturur. Yassı epitel hücreli, büyük hücreli ve adeno kanser olarak üç gruptan oluşur.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Daha nadir görülen bu tür, oldukça hızlı seyirlidir ve tanı konduğu zaman çoğunlukla vücudun başka bölümlerine yayılmış olarak karşımıza çıkar.

Risk Faktörleri Nelerdir?

SİGARA, PURO, PİPO (TÜTÜN) İÇİMİ: Akciğer kanserinin bugün ispatlanmış olan en önemli risk faktörüdür. Sosyoekonomik düzeyi gelişmiş ülkelerde sigara içiminin başarılı olarak önlenmesi sayesinde, bu ülkelerde akciğer kanseri sıklığı oldukça azalmıştır. Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra risk azalmakta, ancak tamamen bitmemektedir. Sigarayı içmeyen ancak çevresinde içilen kişiler de aynı şekilde bu riski taşırlar. Bu nedenle akciğer kanserini önlemenin en iyi yolu sigaraya hiç başlamamaktır.

- ASBEST: Madenlerde, gemi yapımında, yalıtım malzemesi yapımında kullanılır. Solunum yollarında uzun süreli tahriş oluşturur.

- RADON: Evlerde, toprakta doğal olarak bulunan, kokusuz radyoaktif bir gazdır.

- Verem hastalığı (tüberküloz): Bu hastalığın yerleştiği akciğer alanında sonradan akciğer kanseri gelişebilir.

- Daha önceden akciğer kanseri geçirmiş olmak: Bir kere akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olmuş, veya ışın tedavisi uygulanmış olanlarda ikinci bir kanser gelişme riski vardır. Sigara içmek bu riski ayrıca arttırır.

Erken tanı mümkün müdür?

Akciğer kanserinin ileri evrelere gelmeden erken teşhis edilmesi için şimdiye kadar düz akciğer filmleri balgamda tümör hücrelerinin aranması (sitoloji) ve yüksek riskli insanlarda bronkoskopi denilen ucu ışıklı bir boruyla solunum yollarının incelenmesi gibi yöntemlerin kullanıldığı birçok çalışma yapılmıştır. Bunların hiçbiriyle akciğer kanserine bağlı ölümlerin azaltılamadığı görülmüştür.

Belirtileri nelerdir?

Hastalık oldukça ileri aşamalara gelene kadar önemli şikayete yol açmayabilir. Bu sinsi karakter, akciğer kanserini bu kadar tehlikeli yapan en önemli faktördür. Eğer sigara kullanan ve buna bağlı kronik bronşiti olan biriyseniz, mevsimsel öksürük ve balgam şikayetlerinin süreklilik kazanması, balgamda kan görülmesi, giderek artan nefes darlığı, özellikle sırtta kürek kemiklerinin arasına veya omuzlara yayılan batıcı nitelikte göğüs ağrısı kanser için şüphe uyandırması gereken şikayetlerdir. Ancak hastalığın ilk aşamalarında, çoğunlukla bunların hiçbiri olmadan, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ve terleme gibi şikayetler görülmektedir. Hiçbir bulgu vermeyen hasta grubu da az değildir.

Tanı nasıl konulur?

Düz akciğer röntgenleri ile akciğerde kitle görülen hastalara, öncelikle bilgisayarlı tomografi çekilir. Elde edilen üç boyutlu görüntü ile kitleye nasıl ulaşılabileceğine karar verilir. Hastadan ya tomografi rehberliğinde ya da bronkoskopi dediğimiz ince bükülebilir bir tüple akciğerine ulaşılarak iğneyle parça alınır. Bu işleme biyopsi adı verilir. Kanser tanısı bu biyopsi örneğinin patoloji kliniğinde incelenmesi sonucunda kesinleşir. Doktorunuz şikayetlerinize göre ayrıca karın veya beyine yönelik bilgisayarlı tomografi veya magnetik rezonans görüntüleme ve kemik taraması (tüm vücut kemik sintigrafisi) gibi tetkikler isteyebilir.

Hastalık aşamaları nelerdir? (evreleme)

Kanser tanısı konduktan sonra hekiminiz öncelikle hastalığın yaygınlığını veya bir başka deyişle hangi aşamada olduğunu (evre) saptayacaktır. Hastalık;

- sadece akciğerin küçük bir bölümündeyse evre I,

- en yakın lenf bezelerine atlamışsa evre II,

- akciğer içinde akciğeri saran zara veya iki akciğer arasındaki mediasten denen boşluğa veya buradaki bezelere yayılmışsa evre III,

- karaciğer, kemik, böbrek üstü bezi gibi uzak organlara yayılmışsa evre IV,

olarak adlandırılır. Doğru evreyi saptamak için hekiminizin akciğer röntgeni, toraks ve batın bilgisayarlı tomografi veya magnetik rezonans görüntülemesi, kemik taraması veya beyin bilgisayarlı tomografisi istemesi gerekebilir. Hastalığın amaliyat için uygun evrede olup olmadığını anlamak için mediastinoskopi denilen, boyundan yapılan bir kesiyle mediasten boşluğuna ışıklı boruyla bakılması ve bu işlem sırasında lenf bezelerinden örnek alınmasını içeren bir tetkik ayrıca yapılabilir. Eğer akciğer zarının iki yaprağının arasında sıvı birikmişse, hekiminiz kaburgaların arasından bir iğneyle girerek bu sudan patolojik inceleme için örnek alacaktır . Bu işleme ise torasentez adı verilir.

Nasıl tedavi edilir?

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisi: Hastalığın erken evrelerinde (evre I ve II, bazı evre III hastalar) ameliyatla tümörlü doku, etraftan bir miktar sağlam doku çıkarılarak, bazen tüm bir akciğer lobu alınarak temizlenebilir. Genel olarak ameliyatla tamamen çıkarıldığı ve çevrede hiç hastalık kalmadığı durumlarda başka tedaviye gerek yoktur. Ameliyat sonrası hekiminiz sizi düzenli aralıklarla kontrole çağıracaktır. Nadiren ameliyat sonrasında bazı hastalara ışın tedavisi (radyoterapi) tavsiye edilebilir.

Ameliyatla çıkarılması mümkün olmayan evre III akciğer kanserinin esas tedavisi ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) ve radyoterapidir. Bu hastalarda iki yöntem sırayla uygulanır.

Evre IV akciğer kanserinde kemoterapi yaşam sürenizi 3-6 ay kadar uzatacak ve hastalığa ait şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu evrede kesin tedavi kararı siz ve aileniz ile görüşüldükten sonra verilmelidir. Yaşamı çok uzatması beklenmeyen bir tedavi seçeneğinin yan etkileri nedeniyle hayat kalitenizi bozma olasılığı varsa hekiminizle bu konuyu tartışmanız uygun olacaktır. Evre IV hastalıkta, ışın tedavisi kansere bağlı ağrı, kanama veya kemiğe, beyine yayılma söz konusu ise uygulanır.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Tedavisi: Bu kanser türünün tedavisine hastalığın sınırlı veya yaygın oluşuna göre karar verilir. Sınırlı hastalıkta kemoterapi ve radyoterapi ardışık veya eşzamanlı olarak uygulanır. Hastalığın beyine yayılma olasılığı yüksek olduğundan ayrıca beyine koruyucu amaçlı radyoterapi yapılır. Nadiren çok küçük çaplı tümörlerde cerrahi uygulanabilir. Yaygın hastalığın tedavisi ise kemoterapidir. Kemoterapiye çok duyarlı bir tümör olmasına rağmen tekrarlama riski çok yüksektir. Kemoterapi sonrası tekrarlamalarda hastanın şikayetlerine veya hastalığın yayılım bölgelerine göre radyoterapi uygulanabilir. Sunum sonunda Koca Ciğer maketini ayrıntılı incelemek ve kurulan stantlardan bilgi almak için konuklar giriş salonuna davet edildi. Stantlarda kanser hakkında bilgilendirme yapılarak broşürler dağıtıldı, isteyen katılımcılarımızdan CO (karbonmonoksit) ölçüm cihazı ile nefeste CO (karbonmonoksit) düzeyi ölçümü yapılarak etkinliğimiz sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 14.08.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Artvin’de Organ Bağışı Haftası Kutl...
 » Dünya Koah Günü Nedeniyle Açıklama...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Artvin’de Bir İlk Daha Gerçekleşti...
 » Koah Hastalarının Aşı Mevsimi Geldi...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Halk Sağlığından Kırım Kongo Açıkla...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Domuz Gribinin Düşmanı Artvin Balı...
 » ''kanserin Toplumsal Önemi Ve Risk...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Artvin Halk Sağlığı Domuz Gribi Bel...
 » Artvin Halk Sağlığından Dünya Astım...
 » Gazi Ortaokulu’ndan Lösemili Çocukl...
 » Artvin Chp İl Kongresi Yapıldı...
 » Kanserle Mücadeleyi Kazanan Adam...
 » Artvin’i İstanbul’a Taşıyan Artvinl...
 » Artvin’de Khb’nden Alzheimer Hakkın...