Çoruh Üniversitesi Öğrencilerinden En Anlamlı Çalışma

17/05/2008 15:01

İl Merkezinde Açtıkları Stantla Vatandaşı Kansere Karşı Bilgilendiriyorlar.


Çoruh Üniversitesi Öğrencilerinden En Anlamlı Çalışma

Haber: Hayati AkbaşArtvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencileri kurdukları stantta broşür, dağıtarak halkı kanser hastalığı konusunda bilgilendirmelerinin yanı sıra standa gelen insanlara da kanser ile ilgili bilgiler verdiler.

Stantta kanserin soyağacından, bahseden öğrenciler, "Kanserin bir soyağacı var ve kanser Ultraviyole ve Elektromanyetik Dalgalar, Çevre kirlilikleri, İyonize ışınlar, Yüksek gerilim hatları, Güneşin zararlı ışınları, Hava kirliliği, Atık karışım içme suları, Asbestli Topraklar başlıca kanseri yaymaktadır", diyerek kanserin başlıca nedenlerini anlattılar. Ayrıca meme kanserin de erken teşhisin hayat kurtardığını söyleyen öğrenciler; "Bayanların kendilerini sürekli kontrol etmesi gereklidir. Ayna karşına geçip verdiğimiz broşürdeki, muayene şekillerini uygulamalılar, 20 yaşını geçmiş her bayan bunu yapmalıdır. "diyerek meme kanserine karşı uyarıda bulundular.

Kanserden korunmanın nasıl olacağı hakkında da bilgi veren öğrenciler; " Bitkisel kaynaklı yiyeceklere ağırlık verilmeli. Her gün 5 porsiyon meyve tüketilmeli, ekmek, diğer tahıllar, makarna, pirinç, baklagiller gibi bitkisel yiyecekler günlük alınmalı, Özellikle hayvansal kaynaklı yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı, Yağlı et tüketimi azaltılmalı, Fiziksel olarak aktif olunmalı, İdeal kiloda kalınmalı, Sigara ve alkol kullanımı en aza indirilmeli hatta bırakılmalı. "şeklinde önerilerde bulunuldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.05.2008 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Beslenmeye Dikkat!...
 » Kanserle Mücadelenin Yolu Sigara İl...
 » Artvin'de Öğrencilere Gıda Güvenliğ...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin’de Khb’nden Alzheimer Hakkın...
 » İklim Adaleti İçin Gerze Buluşması...
 » Hayvan Yetiştiricileri Burusella Ha...
 » Rize'li Gazeteciler Gözaltıları Kın...
 » Deriner Can Suyu Bırakmıyor...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin Sağlık İl Müdürü Uyardı...
 » Halk Sağlığından Kırım Kongo Açıkla...
 » Artvinliler Birliği Etkinlikleri De...
 » Ab Destekli Seracılığın Geliştirilm...
 » Artvinli Araştırmacı Yazar Ülkü Öna...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Artvin’in Toprağı Nereye Gidiyor Ko...En Çok Okunan Eğitim Haberleri
 » Harezmî Eğitim Modeli Artvin’de Uyg...
 » Hopa Atatürk Ortaokulu Yeni Binasın...
 » Tilki, Doğu Karadeniz Bölgesi Ünive...
 » Hopa Yeni Bir Eğitim Kurumuna Kavuş...