Artvin’de Kanserle Mücadele Programı Düzenlendi

09/02/2018 10:05

Artvin’de Kanserle Mücadelede Farkındalık Oluşturmak Amacıyla Program Düzenlendi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganıyla düzenlenen programda kanser tedavisinde başarıya ulaşmada, kanser taramalarının erken teşhisin önemi anlatıldı.

Programda konuşan İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünyada her yıl kansere bağlı 8, 8 milyon ölümün gerçekleştiğini ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu rakamın 14 milyona yükselmesinin beklendiğini söyledi.

Akalın, kanserle mücadelede Artvin İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarda farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, doğru bilinen yanlışlardan kurtularak doğruların herkese ulaşmasını sağlamak için çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Artvin’de erkeklerde en sık görülen kanser hastalığının akciğer ve prostat kanseri olduğunu belirten Akalın, bu kanserin temel nedeninin tütün ürünleri olduğunu dile getirdi.

Akalın, Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanserin meme kanseri olmasına rağmen Artvin’de tiroit kanseri ilk sırayı almakta. Rahim ağzı kanser vakalarında ise Artvin’de maalesef Türkiye’de ilk sırayı bulunuyor. Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür” dedi.

Artvin’de 2015 yılında 645, 2016 yılında da 626 kanser vakasının olduğunu kaydeden Akalın, kanserle ilişkili ölüm sayısının 2017’de 221 olduğunu dile getirdi.

Akalın kanser vakalarında erken teşhis için kanser taramalarında il genelinde en az yüzde 70’i yakalamanın gayreti içinde olduklarını söyleyerek, “Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünyada her yıl kansere bağlı 8, 8 milyon ölüm gerçekleşmekte ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu rakamın 14 milyona (yılda) yükselmesi beklenmektedir.

Ülkemizdeki en son resmi rakamlar değerlendirildiğinde bir yıl içerisinde yaklaşık 96. 200 erkek ve 67. 200 kadının kanser teşhisi aldığı tahmin edilmektedir. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir. İlimizde ise Son verilerimizi genel olarak değerlendirdiğimizde;

Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanseri iken tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.

Kadınlarda en sık görülen meme kanseri olup her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri üçüncü en sık görülen kanser türüdür.

Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür.

Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla her yıl 4 Şubat’ta Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından dünya genelinde kampanyalar düzenlemektedir.

Bu kapsamda Artvin İl Sağlık Müdürlüğü olarak halkımızda farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacındayız.

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından bu yıl yayınlanan bildirgede kanserle mücadele hususunda dünya genelinde yapılması gerekenler ve bu konudaki önemli noktalar vurgulanmıştır; Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır; Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Sağlıksız yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kanserlerin 1/3’den fazlasının gelişimi engellenebilir.

Kanserin önlenmesi hususunda; alkolden ve tütün mamullerinden uzak durmak, sağlıklı beslenmek (yeterli miktarda meyve ve sebze ile lifli gıda tüketimi), ideal vücut ağırlığını korumak ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak (her gün 30-40 dk. yürüyüş) oldukça önemlidir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Bütün kanserler erken belirti vermemektedir. Yine de şüpheli belirtiler olduğu takdirde doktora başvurulması erken teşhis olasılığını arttırmakta, bu da tedavi sürecini ve sonrasını olumlu etkilemektedir. Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır.

Erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır.

Ülkemizde Yürütülen “Kanserde Erken Teşhis” Programları Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü tarafınca önerilen üç kanser türü olan meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun %70’ni kapsaması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hâlihazırda ülkemizde 33’ü mobil olmak üzere 198 adet KETEM mevcuttur. Aynı zamanda Aile Hekimliklerinde de ücretsiz taramalarımız yapılmaktadır. Biz de Müdürlüğümüz olarak ilimizde sizlerin de destekleri ve katılımlarıyla yılsonunda yüzde 70’i kanser taramasından geçirilmiş bir Artvin hedefine ulaşmış olmayı istiyoruz.

Halkımızın taramalarla ilgili bazı çekingenleri var biliyorum. Mesela durduk yere bir şey çıkarsa ne yapacağım? bilmeden yaşamak daha iyi, zaten tedavisi mümkün değil tarama yaptırsam ne olacak ki?

Doğrudur kanserler kişiye özeldir, her insanda aynı kanser türü bile olsa farklı seyreder. Dolayısıyla erken teşhis edilen bir kanser kesin tedavi edilir diyemeyiz, fakat çok büyük çoğunluğunun tedavi edilebildiği, geç yakalananların ise çok büyük çoğunluğunun tedavisinin mümkün olmadığı için erken teşhisin bu kadar üzerinde durmaktayız. Bedenimiz bize Allah (c. c. ) ın en kutsal emanetlerindendir ve bize düşen bu emanete titiz bir şekilde sahip çıkmak hastalanınca çare aramaktır, tedbir bizden takdir ise Allah’tandır” dedi.

-Artvin Devlet Hastanesi sağlık çalışanları kanserde erken teşhisin önemini tiyatro gösterisi ile anlattı

Konuşmalar sonrasında aralarında Artvin Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Sibel Şahin’inde bulunduğu, doktor hemşire ve teknikerlerden oluşan sağlık çalışanları kanser tedavisinde erken teşhisin önemini anlatan tiyatro gösterisi sahneledi.

Tiyatro gösterisi sonrası konuşan Artvin Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Sibel Şahin, sağlık çalışanları olarak daha önce organ bağışıyla ilgili bir tiyatro gösterisi sahnelediklerini ifade ederek, “Bugünde kanser haftası nedeniyle kanserde erken teşhiste farkındalık yaratmak amacıyla bir tiyatro gösterisi sahneledik. Biz oynarken keyif aldık. İnşallah erken teşhisin kanser tedavisinde ne kadar önemli olduğunu anlatabilmişizdir” dedi.

Programa Artvin Vali Yardımcısı Adem Başoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, kurum müdürleri, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.02.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Artvin’de 2017 Yılı İçerisinde 12 B...
 » Sağlıkçıların Hpv Tarama Adresi Hop...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Hopa'da Kanser Haftası Kutlama Etki...
 » Kanserle Mücadelenin Yolu Sigara İl...
 » ''kanserin Toplumsal Önemi Ve Risk...
 » Artvin’de Diyabet Konulu Stant Açıl...
 » Çoruh Üniversitesi Öğrencilerinden...
 » Tekerlekler ''kanserle Mücadeleye D...
 » Artvin’de Sağlıkta Dönüşüm Proğramı...
 » Kokulu Kara Üzüm İlaç Gibi...
 » Ttb'den, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'...
 » Artvin’de Yeşilay’dan Bağımlılıkla...
 » Sigarayı At Hayatı Tat...
 » Ab Destekli Seracılığın Geliştirilm...
 » Bağışlanan Endoskopi Cihazının Açıl...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...