Artvin’de 2017 Yılı İçerisinde 12 Bin 200 Kanser Taraması

07/02/2018 09:08

Artvin Sağlık Müdürlüğü Kanserler Mücadele Kapsamında İlimizde 2017 Yılı İçerisinde Toplam 12 Bin 200 Kanser Taraması Yapıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Sağlık Müdürlüğü Kanserler Mücadele kapsamında İlimizde 2017 yılı içerisinde toplam 12 Bin 200 kanser taraması yapıldı.

2 Bin 595’i meme kanseri taraması, 3 Bin 606’sı serviks kanseri taraması, 5 Bin 999’u kolon kanseri taraması yapılarak bu taramalar sonucunda serviks kanseri taramalarında 55, kolon kanseri taramalarında 59, meme kanseri taramalarında ise 6 kişi pozitif olgu olarak belirlendi.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “4 Şubat Dünya Kanser günü” kapsamsında kanser taramasıyla ilgili bilgilendirme yapıldı. Yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:“Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Tanı yöntemleri ve tedavideki yenilikler, sağlık kuruluşlarından yararlanma olanaklarının artması, diğer hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ve buna bağlı ortalama yaşam süresinin uzaması gibi çeşitli nedenlerle kanserin önemi günümüzde giderek daha da artmakta, her yıl daha çok sayıda kanserli hastaya tanı konabilmektedir.

Kanser, dünyada ölüm sebepleri arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Kanserin önlenebilir hastalıklar arasında olması, kanser taramalarını önemli ve gerekli kılmaktadır. Tedavinin etkili ve çok daha kolay yapılabildiği erken evrelerde tanı konulması amaçlanmalıdır. Toplumun risk altında olan bölümü hedef alınarak, belirti ve şikâyetler ortaya çıkmadan klinik test ve muayenelerle yürütülen her türlü sağlık hizmeti, kanser taraması olarak değerlendirilebilir.

Ülkemizde “Ulusal Kanser Tarama Standartları” (UKTS) içerisinde 20 Temmuz 2004 tarihinde “Kadınlarda Meme Kanseri Taramaları için Ulusal Standartları”, 29 Mayıs 2007 tarihinde “Serviks Kanseri Ulusal Tarama Standartları” ve 25 Mart 2009 tarihinde “Kolorektal Kanser Ulusal Tarama Standartları” yayınlanmış ve 2012 yılında bu standartlarda yapılan bazı değişikliklerle birlikte uygulanmaktadır

Meme kanseri, serviks kanseri ve kolorektal kanser (KRK) hastalarının erken evrelerde tespit edilmesi için yapılan toplum tabanlı tarama programları, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilmektedir. Bu öneriler doğrultusunda ülkemizde de meme, serviks kanseri ve KRK taramalarına ilişkin ulusal standartlar oluşturulmuştur.

Meme kanseri, Türkiye’de kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda da en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Ülkemizde önerilen tarama yöntemi mamografidir. Kadınlarda 40 yaşında taramaya başlanması ve 69 yaşına kadar her iki yılda bir tarama yapılması önerilmektedir.

Ülkemiz koşulları dikkate alındığında kolorektal kanser taraması için gerçekleştirilebilir hedef, tüm erkek ve kadınlarda 50 yaşında başlayan ve 70 yaşında biten toplum tabanlı taramadır. Gaitada gizli kan testinin her iki yılda bir, kolonoskopinin ise her 10 yılda bir tekrarlanması önerilmektedir. Serviks kanser taraması için gerçekleştirilebilir hedef, kadınlarda 30 yaşında başlayan ve 65 yaşında biten toplum tabanlı taramadır. HPV veya Pap-smear testinin her beş yılda bir tekrarlanması önerilmektedir.

İlimizde 2017 yılı içerisinde toplam 12. 200 kanser taraması yapılmıştır. Bunların 2595’i meme kanseri taraması , 3606’sı serviks kanseri taraması , 5999’u kolon kanseri taramasıdır. Bu taramalar sonucunda serviks kanseri taramalarında 55, kolon kanseri taramalarında 59, meme kanseri taramalarında ise 6 kişi pozitif olgu olarak belirlenmiştir. ”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.02.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Sağlıkçıların Hpv Tarama Adresi Hop...
 » Artvin’de Kanser Taramaları Başladı...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Artvin’de Khb’nden Alzheimer Hakkın...
 » Tekerlekler ''kanserle Mücadeleye D...
 » Bağışlanan Endoskopi Cihazının Açıl...
 » Dünya Koah Günü Nedeniyle Açıklama...
 » Karadeniz'de Yeni Bir Petrol Müjdes...
 » Karadeniz Tpao Tarafından Derin Tak...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Sigarayı At Hayatı Tat...
 » Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sağlı...
 » Arhavi Festivalinde, Arhavi Turizmi...
 » Artvin’de Ulusal Fenilketonüri Günü...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...
 » Kadınlardan Hsyk Talebine Sert Tepk...
 » Karadeniz’e Biçilen Yeni Kefen; Yeş...
 » "Atatepe Projesinin" Tanıtımı Yapıl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...