Sağlıkçıların Hpv Tarama Adresi Hopa Oldu

23/02/2016 11:22

Hpv Taramaları Hopa Ve Kemalpaşa ‘da Devam Etti.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Halk Sağlığı Müdürlüğü HPV taramalarına Hopa Ve Kemalpaşa ‘da devam etti.

Halk Sağlığı Müdürlüğü HPV taramalarına ilişkin açıklamalarında; “Rahim Ağzı Kanserine Dur Diyelim projesiyle Ulusal HPV, DNA tarama projesi Artvin’de 2014 yılının ikinci yılında başlanmış olup 2015 yılında devam edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği üç önemli kanser türü olan meme kanseri, kolon kanseri ve serviks kanseridir. Kadınlarda görülen kanser türleri içerisinde önemli bir orana sahip olan serviks kanserinin, tarama programlarının gelişmiş ülkelerde yaygın bir biçimde uygulamaya konulmasından sonraki ciddi oranlardaki düşüşüne paralel olarak, tüm gelişmiş ülkelerde tarama programları Sağlık Politikalarının temelini oluşturmaya başlamış ve Sağlık Politikaları içerisinde vazgeçilmez koruyucu hekimlik uygulaması olmuştur.

Servikal Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır

Virüsü saptayan HPV Testi servikal kanser riskini hastalık henüz gelişmeden ortaya çıkarır. 30-65 yaş arasındaki hedef kadın nüfusunun 5 yıl içinde HPV açısından taramalarının yapılması ile erken safhada muhtemel hastaları tespit ederek, hızlı bir şekilde tedaviye yönlendirilebilmeleri adına, doktorlarımıza yardımcı olmak amacıyla; Bu proje ile Merkez ve İlçelerdeki Toplum Sağlığı Merkezleri ile Aile Sağlığı Merkezlerinde ve ilçelerdeki Hastanelerde HPV taraması yapılabilmektedir. 2014 Yılında 215 adet HPV testi için örnek alınmıştır. 2015 Yılında 947 adet HPV testi için örnek alınmıştır. 2016 Yılı için 5000 adet HPV testi için örnek alımı hedeflenmektedir. Hedef kitlemize ulaşabilmek için Artvin Merkez ve İlçelerinde farkındalık oluşturabilme adına ve örnek alabilmek için çalışmalarımız başlamıştır. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz koordinasyonunda yapılan bu planlamada Hopa İlçemizde ve Kemalpaşa beldemizde tarama yapılmıştır. Yapılan taramada Hopa 41, Kemalpaşa 50 olmak üzere toplam 91 vatandaşımızdan örnek alınmıştır. Çalışmalarda emeği geçen KETEM birimimiz çalışanları, TSM yöneticilerimiz ve çalışanları ile Aile Hekimlerimiz ve Aile Sağlığı Elemanlarımıza teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.02.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kanser Taramaları Başladı...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Astım Konferansı Ve Ücretsiz Solunu...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Koah Hastalarının Aşı Mevsimi Geldi...
 » Hopa İlçesinde (cybe) Cinsel Yolla...
 » Rize'de Bir İlk Yaşanacak...
 » Tmmob Artvin Temsilcisi Yavuz’dan U...
 » Yapı Denetim Hakkında Bilmediklerim...
 » 2012 Lys Sonuçları Açıklandı...
 » Hopa'da Verem Haftası Nedeniyle Etk...
 » Hopa Devlet Hastanesi Halkı Bilinçl...
 » Hopa Ak Parti'den Örnek Davranış...
 » Artvin Sgk’dan Açıklama Geldi...
 » Sigarayı At, Hayatı Tat Sloganı Hop...
 » Artvin Tmmob’dan 17 Ağustos Açıklam...
 » Kpss 2016 Önlisans Başvuru Tarihler...
 » Gereksiz Antibiyotik Kullanımına So...
 » Ardanuç'lu Güven Alkan Genç Yaşta H...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...