Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gördü

10/04/2009 18:06

Artvin Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi Tarafından Gerçekleştirilen Kanser Konulu Konferans Yoğun İlgi İle Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşKanser Haftası münasebetiyle gerçekleştirilen konferansa Artvin Sağlık İl Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Kanser Haftası Etkinlikleri Komitesi Koordinatörü Dr. Cemil Yavuz Artvin halkını bilgilendirdi.

1-7 Nisan kanser haftası münasebetiyle Artvin Sağlık Müdürlü Eğitim Şubesi tarafından geniş kapsamlı etkinlikler düzenlendi. Artvin Halk Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda, Artvin Sağlık Müdürü Yardımcısı ve İl Kanser Haftası Etkinlikleri Komitesi Koordinatörü Cemil Yavuz tarafından gerçekleşen kanser konulu konferansa yoğun bir katılım gerçekleşti.

Katılımcılara Dr. Cemil Yavuz tarafından kanser hastalığı, hastalığın tespiti, tanı ve tedavi yöntemleri gibi bilgiler verildi. Dr. Cemil Yavuz, kanser hastalığı hakkında;

"KANSER NEDİR?

Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.

Kanser, genellikle kontrolden çıkan hücrelerin sürekli çoğalmalarıdır.

Kanserler, malignant (kötü huylu) tümörlerdir; yani benign (iyi huylu) tümörlerin aksine başka dokulara sızma ve yayılma (metastaz) özelliği gösterir. –pKanserli hücreler neden sürekli bölünürler?

Kültürde, normal hücreler komşu hücrelere yapışarak ilişkilerini devam ettirirler. Bu yapışma (adhezyon) noktalarında hücrelerde elektronca yoğun bir plak oluşur. Bununla birlikte, hücrelerin ameboid uzantılarında yavaşlama ve durma görülür. Bu olaya kontak inhibisyon denir. Bu şekilde, hücre bölünmesi kontrol edilir. Deneysel olarak, normal hücreler bir kültür ortamında kendilerine sağlanan ortam şartları ne kadar iyi olursa olsun kontak inhibisyon nedeniyle tek tabaka oluşturduktan sonra daha fazla çoğalmazlar. Çünkü bölünme sınırlı sayıda olur. Fakat kanser hücreleri sürekli çoğalarak birkaç tabakalı düzensiz kitleler oluştururlar. Bu da kanser hücrelerinde kontak inhibisyon kaybı olduğunu göstermektedir. –pKanser nasıl oluşur?

Kanserlerin yaklaşık %80-90'ı çevresel ve/veya davranış faktörleri tarafından meydana gelir ve önlenebilme potansiyeli vardır. Kalıtım yoluyla kanser meydana gelme olasılığı çevresel faktörlere oranla çok daha azdır.

x-ışınları, uv (ultraviyole-morötesi) ışınları gibi fiziksel ve bazı ilaçlar, polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi kimyasal faktörlerin yanında virüsler de biyolojik olarak normal karaktere sahip bir hücre kültürünü transforme ederek kanser oluşturabilirler.

Kimyasal karsinojenler, tümörü ya uygulandığı yerde (örn: cilt) veya absorbe edildiği yerde (örn: bağırsak) ya da metabolizmanın durumuna göre karaciğer, böbrek gibi organlarda, bazen de direkt olarak alakası olmayan bir yerde meydana getirirler. Fakat karsinojene maruz kalma kanser oluşturmak için tek başına bir sebep değildir. Karsinojenler ancak uygun yer ve zamanda kanser oluşturabilirler.

Sayabileceğimiz bazı kimyasal karsinojenler şunlardır:

Hidrokarbonlar: baca temizleyicileri, boya endüstrisinde kullanılan maddeler

Aflatoksin ( küf mantarı tarafından sentezlenir)

Nikel, krom

Sigara (nikotin, tar)

Yiyecek katkıları

Birçok ilaçlar

Parfümlerde kullanılan bazı kimyasallar

Fiziksel faktörlerin, kanserojen kimyasal maddelerin veya onkojenik (kansere neden olan) virüslerin konak hücre genomu ile etkileşimleri sonucu hücreler değişmekte ve farklı antijenite kazanmaktadır. Bir normal hücrenin kontrolden çıkarak hızla bölünmesiyle oluşan kanserli hücrede birçok anormal doku antijeni belirmektedir. Tümör hücrelerinde yeni yeni antijenler oluşmakta ve normal antijenlerin kaybına veya değişikliğine neden olabilmektedir. Erken fötal dönemde, normalde bulunan protoonkogenlerin (kansere sebep olabilme potansiyeli olan gen) farklılaşmasıyla anormal genler oluşmakta ve bunlara selüler onkogenler adı verilmektedir.

İmmün sistem (bağışıklık sistemi) ve kanser oluşumu arasındaki ilişki Bağışıklık sistemi yabancı doku antijenlerini kolayca tanıyabilir ancak, tümör dokusunu organizmadan kolayca atamaz. İnsanda bir saniyede bir milyara yakın hücre çoğalması olmakta ve somatik olarak bunların birkaçı, günde yüzlercesi mutasyonla farklı hücreler oluşturmaktadır. Bu farklı hücrelerin temizlenmesinde hücresel immün cevap mekanizması rol oynamaktadır. Buna, immün sistemin kansere karşı "immün denetimi" denmektedir. İmmün sistem, tümör oluşumunu denetlemekte, aynı zamanda tümör hücresi ve antijenlerine karşı immün cevap çıkarmaktadır. Hücresel immün cevap baskılandığı zaman kanser oluşumu artmaktadır.

Yeni doğan ve yaşlılık dönemlerinde immün cevap mekanizması zayıflamaktadır. Yaşlılarda prostat kanseri, çocuklarda nöroblastoma sık görülmektedir. İmmün sistemi baskılayıcı ilaç kullananlarda tümör oluşumu riski artmaktadır. İmmün sistem bozukluğu olan hastalarda da bazı kanser tipleri gelişebilmektedir.

Kanser neden öldürür?

Kanser hastalarının çoğu, kalp hastalığı veya başka enfeksiyonlar gibi kanserle ilgisi olmayan nedenlerden dolayı ölür. Tümörün bulunduğu bölge ve tümörün yayıldığı bölgenin büyüklüğü ölümü direkt veya indirekt olarak etkileyen nedenlerdir. Ölümün temel nedeni, beyin, akciğer, karaciğer gibi hayati önemi büyük olan organlarda tümör oluşması veya tümörün bu organlara yayılmasıdır.

Kanser yapan etkenler

İyonize Radyasyon

Ultraviyole Işınları

(güneş ışınları)

Kimyasal Karsinojenler

Beslenme Alışkanlıkları

Sigara ve Alkol

Genetik Faktörler

Kanserin belirtileri

BÜYÜK VEYA KÜÇÜK ABDEST YAPMADAKİ DEĞİŞİKLİKLER

MEME VEYA HERHANGİ BİR YERDEKİ ŞİŞLİK VE SERTLİK

BEN VE SİĞİLLERİN RENK VE ŞEKİL DEĞİŞTİRMELERİ,

SES KISIKLIĞI VE SEBEPSİZ ÖKSÜRÜK,

UZUN SÜRE KAPANMAYAN YARALAR

YUTKUNMA VE HAZIM BOZUKLUĞU


NORMAL

DIŞI

KANAMA

Bu değişiklikler görüldüğünde

Bir hekime başvurmayı

İhmal etmeyiniz!


KADINLARDA EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ

Meme Kanseri

Rahim-Yumurtalık Kanseri

Mide-Bağırsak Kanseri

Akciğer Kanseri

ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ

Akciğer Kanseri

Prostat Kanseri

Mide-Bağırsak Kanseri

KANSERDE ERKEN TANI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kanserin ön belirtilerine karşı dikkatli olunuz,

Elle meme muayenesi yapınız,

Belirli aralıklarla sağlık muayenesi yaptırın,

PAP testi yaptırın,

Doktorun isteyeceği tetkikleri yaptırın.

Kansere Erken tanı

KANSERDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

CERRAHİ

RADYOTERAPİ

KEMOTERAPİ

MMÜNOTERAPİ

HORMON TEDAVİSİ

LAZER TEDAVİSİ

Kanserden korunmak için

Sigara ve tütün kullanmayınız

Alkollü içeceklerden uzak durunuz

Yeterli ve dengeli besleniniz

Güneş ışınlarına maruz kalmayın

Gerekmedikçe röntgen filmi çektirmeyiniz

Kanser yapıcı maddelere karşı gerekli önlemlerin alınmasını sağlayın

Yılda bir sağlık muayenesi yaptırınız. " şeklinde bilgi verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.04.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Domuz Gribinin Düşmanı Artvin Balı...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Halk Sağlığından Kırım Kongo Açıkla...
 » Artvin’de Organ Bağışı Haftası Kutl...
 » Gazi Ortaokulu’ndan Lösemili Çocukl...
 » Gdo'da Asıl Hedef Gıdada Egemenliği...
 » ''kanserin Toplumsal Önemi Ve Risk...
 » Çoruh Üniversitesi Öğrencilerinden...
 » Arhavide Kanser Konulu Panele Katıl...
 » Artvin Halk Sağlığından Dünya Astım...
 » Tekerlekler ''kanserle Mücadeleye D...
 » Kanserle Mücadeleyi Kazanan Adam...
 » Artvin’de Khb’nden Alzheimer Hakkın...
 » Hopa'da, "Kanser Yaşamımızı Tehdit...
 » Artvin Halk Sağlığı Domuz Gribi Bel...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » Kaymakam İşi Ciddiye Aldı, İlçede D...
 » Yusufeli’nde Emekli Öğretmenden Her...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...