Sigarayı At Hayatı Tat

20/02/2013 15:03

Hopa Devlet Hastanesi Sigaraya Karşı Savaş Açtı.


Haber: Hayati AkbaşHopa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Karadoğan ilçe’de sağlık personeline, öğrencilere ve halka 3 gün süresince konu ile ilgili Sigaranın zararlarını içeren seminerler verdi.

Hopa Devlet Hastanesi, Halk Eğitim Merkezi, Metem, Yavuz Selim İÖO, Sağlık Meslek lisesi ve Atatürk Lisesinde Hopa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Karadoğan tarafından verilen seminer çalışanlar ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Karadoğan tarafından verilen seminerde sigaranın zararları konusunda şu ifadelere yer verildi “‘Dünyada 1, 3 milyar kişi sigara içmektedir. Türkiye de en çok sigara içen 10 ülke arasında yer almaktadır. Her yıl 4 milyon insan sigaranın neden olduğu hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. Eğer önlem alınmaz ise bu sayının giderek artacağı bilinmektedir. Ülkemizde 2003 yılında Ulusal Tütün Kontrolü Eylem Planınından sonra sigarayla savaş ile ilgili ciddi bir mücadele başlatılmıştır.

Sigara dumanında vücudumuz için zararlı 4000’den fazla madde bulunmaktadır. Bunların 80 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu bilinmektedir. Pasif sigara dumanına maruziyetin de aktif sigara içimi kadar hatta ondan daha fazla zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Aktif veya pasif sigara dumanına maruziyetin başta akciğer kanseri olmak üzere gırtlak, ses telleri, ağız boşluğu, yemek borusu, mide, pankreas, böbrek kanseri gibi pek çok kanser türünün ve kalp hastalıklarının nedeni olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca çocukların pasif sigara dumanına maruziyeti ani bebek ölümleri, astım, gelişme geriliği, öğrenme zorluğu, zekâ puanında azalmaya neden olmaktadır. Annenin gebeliği sırasında sigara içmesinin de düşük, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, gelişme geriliğine neden olduğu bilinmektedir.

Sigara içenlerin çoğu sigaraya başladıkları için pişmandırlar. Ancak nikotinin bağımlılık yapıcı etkisinden dolayı bırakmakta zorlanırlar. Sigarayı bırakmakta kararlı olan kişiler için nikotin azalmasına bağlı yoksunluk belirtilerini azaltıcı ilaçlar mevcuttur. Kişinin bağımlılık düzeyine göre doktor kontrolünde uygun tedavi seçenekleri önerilebilmektedir. Polikliniğimize muayene amaçlı başvuran tüm hastaların sigara öyküleri sorgulanmakta ve bırakmak isteyenlere uygun yöntem önerilmektedir. Başhekimimiz Sayın Dr Hakan Çelik’in önerisi üzerine hastanemizde sigara bırakma polikliniğini hizmete sunmak amacıyla çalışmalar da başlatılmıştır.

Daha uzun, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız lütfen sigara içmeyiniz! Sigarasız bir dünya dileğimizle”.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.02.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Devlet Hastanesi Tütünsüz Düny...
 » Sigarayı At, Hayatı Tat Sloganı Hop...
 » Hopa Devlet Hastanesi Eğitimlerine...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Hopa Devlet Hastanesi Sigaraya Sava...
 » Koah Hastalarının Aşı Mevsimi Geldi...
 » Hopa Devlet Hastanesi Halkı Bilinçl...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Vali Kalkan’dan Sigara Çıkışı...
 » Dünya Koah Günü Nedeniyle Açıklama...
 » ''kanserin Toplumsal Önemi Ve Risk...
 » Artvin Halk Sağlığından Dünya Astım...
 » Ab Destekli Seracılığın Geliştirilm...
 » Kanserle Mücadelenin Yolu Sigara İl...
 » Artvin'de Sağlık İl Müdürü Sigaraya...
 » Sigara İle Savaş Tüm Hızıyla Devam...
 » Altın Kaz Gezici Film Festivali Kar...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Hopa’da Madde Bağımlılığıyla Mücade...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...