Hopa Devlet Hastanesi Eğitimlerine Devam Ediyor

09/04/2017 10:19


Haber: Hayati AkbaşHopa Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığının başlatmış olduğu ‘’Bağımlılık Yapan Maddelerle Mücadele’’ konul eğitimlerde bu sefer gençlerle bir araya geldi.

Hopa Devlet Hastanesi ve Kredi Yurtlar Kurumu Hopa YURTKUR Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan ‘’Sigara Bağımlılığı’’ ve’’ Madde Bağımlılığı’’ konulu eğitim programı Emre Düğün Salonunda üniversite öğrencilerine verildi.

Hopa YURTKUR Müdürü Yaşar Ünal Yazıcı’nın açılış konuşmasını yaptığı programda; gençlerin her türlü bağımlılık yapıcı maddeden uzak durması için toplum olarak mücadele verilmesi gerektiği vurgulandı. Bizlerde iki kurum ortaklaşa bir nebze de siz gençlere faydalı olmak için Hopa Devlet Hastanesinden alanında uzman iki doktoru toplantıya katılanları bilgilendirdi. Hopa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Uzman Doktor Dilek Karadoğan ve Psikiyatri Uzmanı Uzman Doktor Merve Can’a sözü bırakıyorum.

İlk olarak sözü Uzman Doktor Dilek Karadoğan aldı ve; Nikotin şimdiye kadar bağımlılık yaptığı bilinen maddeler içinde etkisi en fazla olandır. Bu nedenle ne yazık ki, sigara kullanmayı deneyen her iki gençten biri, sigara kullanmaya devam etmektedir. Ülkemizde sigara kullananların önemli bir kısmının sigaraya 20 yaşından önce başladığı görülmektedir.

Ancak yapılan araştırmalar sigara içenlerin yaş ortalamasının giderek düş-tüğünü göstermektedir. Bunun yanında sigara içmenin getireceği sağlık sorunları adolesan ve gençler tarafından yeterince algılanmamakta ve önemsenmemektedir. Sigara kullanımının başlamasıyla birlikte sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkisi fark edilmeyebilir. Ancak genç insanlar da, sigara içmenin neden olduğu sağlık risklerinin dışında değildirler. Sigara içiminin yıkıcı etkileri yaşamın ileriki dönemlerinde ciddi bir şekilde ortaya çıkmaktadır”. dedi.

Gençlerimizi sigaradan uzak tutmak için hepimize çok önemli görevler düşmektedir. En başta biz yetişkinler olarak gençlere davranışlarımızla model olmak mecburiyetindeyiz. Ayrıca gençler için önemli olan eğiticiler ve lider konumundaki kişilerin de gençleri sigara kullanmalarını özendirecek tutum ve davranış içinde olmamaları çok önemlidir.

Hopa Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Uzman Doktor Merve Can’da Madde Bağımlılığı konusunda gençlere eğitim vererek; ’Bunu herkes kullanıyor veya herkes yapıyor bir şey olmuyor’ lafının dikkatle gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, gençlerin madde bağımlılığına hayır diyebilmesi adına en iyi şekilde bilinçlendirilmesi için her türlü mücadeleyi vereceklerini söyledi. Atman, "İlk etapta merakla başlayan, sonra tek tek alınan bu madde, daha sonra sürekli halde alınmaya başlanıyor ve kişi bağımlı hale geliyor. O maddeye özeniyoruz. Ancak özentinin arkasından ne geleceğini bilmiyoruz. Önce kendimize zarar veren bu bağımlılık yapıcı madde, daha sonra çevremize de zarar vermeye başlıyor. ’Ben asla bağımlı olmam. Bir kereden asla bir şey’ olmaz denilmemesi gerekir. Bu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Asla bunu söylemeyin’’ dedi.

Konuşmacıların sunumu sonunda soru cevap kısmına geçildi. Verimli bir programın ardından yeni eğitimlerde buluşmak temennisiyle iyi dilekler sunuldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.04.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Sigarayı At Hayatı Tat...
 » Hopa’da Madde Bağımlılığıyla Mücade...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Hopa Devlet Hastanesi Halkı Bilinçl...
 » Hopa Devlet Hastanesi Tütünsüz Düny...
 » Sigarayı At, Hayatı Tat Sloganı Hop...
 » Hopa’da Uyuşturucu İle Mücadele Yük...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Hopa Devlet Hastanesi Sigaraya Sava...
 » Hopa Müftülüğü Aileleri Bilgilendir...
 » Vali Kalkan’dan Sigara Çıkışı...
 » Artvin Şoförler Odası Başkanından S...
 » Kanserle Mücadelenin Yolu Sigara İl...
 » Artvin İl Sağlık Müdürlüğünden Yeni...
 » Artvin'de Sağlık İl Müdürü Sigaraya...
 » 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü...
 » Artvin Hastanelerindeki Doktor İhti...
 » Sağlıklı Beslen Sağlıklı Yaşa...
 » Organ Bağışının Önemi Anlatıldı...
 » Cerattepe İçin Yeni İddia...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...