Hopa’da Madde Bağımlılığıyla Mücadele Konferansı Verildi

14/12/2014 11:52

Hopa'da İlçesinde Madde Bağımlılığı İle Mücadele Konulu Konferans Düzenlendi.


Haber: Hayati AkbaşHopa'da uyuşturucunun insan sağlığına verdiği zararlara dikkati çekmek amacıyla uyuşturucun zararlarını anlatan uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele konulu panel düzenlendi.

Hopa Kaymakamlığı ve Hopa Ticaret ve Sanayi Odası koordinesinde kurulan Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonunca "Hopa Uyuşturucuya Hayır Diyor ve Bir Anlık Heves, Son Bir Nefes" sloganlarıyla yürütülen çalışma kapsamında madde bağımlılığıyla ilgili gençleri ve aileleri bilgilendirmek üzere geniş katılımlı bir panel düzenlendi.

İlçeye bağlı Kemalpaşa beldesinde bulunan Lila Düğün Salonunda gerçekleştirilen panele, Artvin Valisi Kemal Cirit, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, İl Sağlık Müdürü Hakan Hacısalihoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, Kemalpaşa Belde Başkanı Ergül Akçiçek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Artvin İl Temsilcisi Hilmi Yavuz Bucak, "Uyuşturucu madde, kullanıldığında beyin hücrelerinde kısa sürede hasara yol açar. Şizofrene benzer bir durum ortaya çıkarır ve ani kalp durmalarına neden olur. Ergenlik döneminde hassaslaşan gençler başta olmak üzere özellikle ailevi, sosyal ve kişisel olarak sorun yaşayan bireyler, uyuşturucu tacirleri ve aracılar için risk grubunu oluşturur. " dedi.

Çocukların arkadaş çevresine dikkat edilmesi konusunda aileleri uyaran Bucak, “Kişileri madde bağımlılığına iten ortamların başında arkadaş ve çevresi gelmektedir. Özelikle gençlerin “Bir kereden bir şey olmaz diye” başladıkları madde bağılılığı, zamanla ailelerin ve toplumun en büyük problemi haline gelmektedir. Ailelerin çocuklarının kimlerle arkadaşlık yaptıklarını bilmeleri ve onları tanımaları gerekiyor. Çocukların özellikle boş zamanlarında ve okula gidiş ve akşam dönüşlerinde zamanında evde olmaları konusunda daha duyarlı olmalıdırlar. Çocukların sürekli gözetim altında tutulması ve takip edilmesi gerekmektedir. Unutmayalım ki ilk alışkanlık, sonradan gelen bütün alışkanlıkların başlangıcı olacaktır. Türkiye’de madde bağımlılığıyla ilgili tek kuruluş olan Türkiye Madde Bağımlılığı İzleme Merkezi bu konuda birçok çalışma yapmaktadır. ” dedi.

Ardından Hopa Devlet Hastanesi Psikiyatri Doktoru Demet Ünsal Çelebi, slayt sunumu eşliğinde madde bağımlılığı ve zararlı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

-VALİ CİRİT, UYUŞTURUCU, TOPLUMSAL BİR YARA HALİNE DÖNÜŞTÜ-

Vali Cirit ise burada yaptığı konuşmada, uyuşturucu ve madde bağımlısı gençlerin topluma kazandırılması için herkesin elinden gelen desteği vermesi gerektiğini söyledi.

Sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın sorunu haline gelen uyuşturucu ve madde bağımlılığının başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm insanlığı tehdit ettiğini, bu konuda herkesin üzerine bir takım sorumluluklar düştüğünü ifade eden Vali Cirit, uyuşturucunun toplumsal bir yara haline dönüştüğünü söyledi. .

Uyuşturucunun toplumsal ve ulusal anlamda güvenlik sorunu haline dönüştüğünü ve bu sorunun sadece kamunun görev addedip çözeceği bir sorun olmaktan çıktığını vurgulayan Vali Cirit; “Bu sorunu toplum olarak el birliğiyle çözmeliyiz. Uyuşturucu Artvin’de çok ciddi bir problemdir. Sahil ilçelerimiz ve Borçka ilçemizin bu illetten mağdur durumda olduğunu ifade etmem lazım. ” dedi.

Hopa, Sarp ve Arhavi yolunda yıllık 6 buçuk milyona yakın bir araç trafiğinin olduğunu, bu rakamın günlük 18 bin dolaylarına çıktığını ve böyle bir durumda zararlı unsurlarla daha çok karşılaşıldığını dile getiren Vali Cirit, “Sahilimiz birçok konudan avantajlı; ama bu türden zararlı alışkanlıklar konusunda değişik yapılardan etkilenebiliyor. Biz geleceğe dönük umudumuzu kaybetmek istemiyoruz. Millet olarak kaybetmek istemiyoruz. Hopa olarak, Kemalpaşa olarak Sarp olarak, Arhavi olarak, Borçka olarak, Artvin olarak geleceğe dönük umudumuz çok yüksek. Biz sağlıklı nesillerle yolumuza devam etmek istiyoruz. Bunu da tek başımıza yapamayacağımızı biliyoruz. Burada siz kıymetli Hopalılar, Kemalpaşalılar olarak; kolluk güçlerimize, bu konuda görev yürüten müdürlüklerimize yardımcı olmak noktasında hassasiyet göstereceğinize inanıyorum. ” diye konuştu.

Alkol ve sigaranın da ciddi bir sorun olduğunu ifade eden Vali Cirit, alkole bağlı rahatsızlıklardan dünyada yılda 2, 5 milyon insanın, sigaraya bağlı hastalıklardan da 6, 5 milyon insanın hayatını kaybettiğini dile getirerek, katılımcılardan madde bağımlılığı konsunda daha duyarlı olmalarını istedi.

Hopa Kaçakçılık ve Organize İşlerle Mücadele Müdürlüğüne ait 2 narkotik köpeğinin görevli polislerce salonun çeşitli yerlerine yerleştirilen uyuşturucu maddeleri kısa sürede bulmaları katılımcıların ilgisini çekti.

Yaklaşık 3 saat süren panel, katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 14.12.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa’da Uyuşturucu İle Mücadele Baş...
 » Hopa’da Uyuşturucu İle Mücadele Yük...
 » Hopa Devlet Hastanesi Eğitimlerine...
 » Hopa’da Uyuşturucu Masaya Yatırıldı...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğünden Örn...
 » Hopa’da Kaçakçılıkla Mücadele Aralı...
 » Hopa’da Uyuşturucuya Karşı Muhtarla...
 » Uyuşturucu İlletiyle Mücadele...
 » Hopa Müftülüğü Aileleri Bilgilendir...
 » Hopa’da Uyuşturucuya Karşı Seferber...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmas...
 » Hopa’da Alkol Ve Madde Bağımlılığı...
 » Artvin Barosu Sanatsal Etkinlikleri...
 » Açü’lü Öğrencilerden Bir Kampanya D...
 » Uyuşturucuyla Mücadele...
 » Kemalpaşa’da Uyuşturucuya Hayır Ded...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Coşkun Aral Artvin’de...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...