Artvin Kızılayı Kan Bağışçılarını Bekliyor

23/09/2015 13:34

Kızılay Kan Toplama Aracı Kan Bağışı İçin Bekliyor.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de Kızılay tarafından kan bağışı kampanyası il merkezinde ve ilçelerinde başlatıldı.

Yoğun bir kan bağışı olmaması nedeniyle belediye hoparlörlerinden yapılan anonsla halkın kan bağışı yapması için duyurular yapıldı.

Artvin Valilik önünde başlayan kan bağışı kampanyası hakkında bilgi veren Kan Bağışçısı Kazanımı Uzmanı Burçak Şen, Kızılay kan alma birimi olarak kan bağışı kampanyalarını aralıksız sürdürdüklerini, kanın tek kaynağının insan olduğunu, kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu, kampanyaya katılımın fazla yoğun olmadığını ancak kan bağışı için insanların bilinçlendirilmesi gerekli olduğunu söyledi.

Vatandaşlardan kan bağışında bulunmalarını belirten Şen, Yusufeli’nde 40 ünite kan, Arhavi’de 30 ünite kan Kemalpaşa‘da 30 ünite kan bağış edildiğini de sözlerine ekledi.

Artvin Valilik önünde bulunan Kızılay kan bağış aracına kan bağışı için gelen Artvinli Adem Yüksel ismindeki vatandaş; “ Kan bağışına benimde katkım olsun diye geldim. Sağlık Bakanlığı’nın kamu spotu reklamlarında olduğu gibi kan bağışı çağrısı acilen değil sürekli bir ihtiyaçtır bu yüzden herkesin kan vermesi gerekiyor. Bir gün bizde kana ihtiyaç duyabiliriz” ifadelerinde bulundu.

Kan Bağışında Nasıl Bulunulur?

Kan bağışından bulunmak isteyenlere bilgi formunu doldurup gerekli kontrollerden geçtikten sonra kan verebilir. Kayıt, muayene, kan verme ve ikram işlemlerinin tamamı yaklaşık olarak 30-35 dakika sürmektedir. 18-68 Yaş arasında, ağırlığı en az 50 kg ve üzerinde olan her sağlıklı birey kan bağışında bulunabilir. Bağışçılar her kan bağışı işlemi öncesinde isim-soy isim, doğum tarihi (gün/ay/yıl), TC kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ve kalıcı adres bilgilerini vererek kendilerini tanıtmalıdır. Aksi takdirde bağış için kabul edilmezler.

Artvin Valilik önünde başlayan kan bağışı kampanyası her ayın sonunda kan bağışında bulunmak isteyenleri bekliyor olacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.09.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Öğrencilerden Kızılay’a K...
 » Artvin’de Hastaneler Kan Arıyor...
 » Açü’lü Öğrenciler Kan Bağışında Bul...
 » Organ Bağışı İle Geleceğe Umut Olun...
 » Artvin’de Kan Bağışının Faydaları A...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » Artvin Kızılay’ı Kan Bağışı Kampany...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Bayraktutan, Kimsenin Hakkı Gasp Ed...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin Valisi Kalkan Kan Bağışına D...
 » Artvin'de Yerel Seçimlerde Akparti...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Vergi Affı Yürürlüğe Giriyor...
 » Artvin Kızılay'ı, Kızılay Gönüllüle...
 » Topaloğlu, “Korsanla Mücadele, Topl...
 » Thy Ve Kızılay Elele...
 » Kızılay’ın Kan Bağış Tır’ı Artvin’d...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...