Artvin Kızılay’ı Kan Bağışı Kampanyasına Devam Ediyor

12/10/2012 17:31

Kızılay Artvin Şubesi Güvenli Kan Projesi Kapsamında Kan Bağışlarını Toplamaya Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşTürk Kızılay’ı Güvenli Kan Temini Projesi kapsamında yürüttükleri kampanyayla Kızılay Artvin Şubesi gönüllülük usulünce Artvin Valiliği önünde kan bağış aracında kan bağışında bulunan vatandaşlardan kan aldı.

Konuyla ilgili olarak basın mensuplarına bilgi veren Dr. Yeşim Yılmaz Türk Kızılay’ının vatandaşların hastaları için kan aramasının önüne geçmeye çalıştığını söyledi. Dr. Yılmaz Türkiye’de kullanılan kanın üçte birini toplayan Kızılay, Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde Ulusal Güvenli Kan Projesi’ni hayata geçirdi ve bu çerçevede tüm illerimizde benzer uygulamaların olduğunu vurguladı.

Dr Yılmaz yaptığı açıklamada: “Toplumun bu konuda duyarlı olması için değişik platformlarda eğitimler veriyoruz. Ülkemizde ortalama yıllık 2 milyon ünite kan kullanılıyor. Ülke olarak bu kan ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 70 ini karşılayabiliyoruz. Amacımız bu oranı yüzde yüze ve ileriye taşımak. Ben Artvin’den önce iki yıl Çorum’da çalıştım. Şunu gözlemledim. Çorumda bu bilinç Artvin’e oranla biraz daha iyi ama kısa sürede toplumunun büyük bir kısmında kan bağış bilincini uyandıracağımızı düşünüyorum.

Kızılay, Avrupa standartlarında bir sistem oluşturabilmek için Ulusal Güvenli Kan Projesi geliştirdi. Projenin amacı, kan güvenliği sağlamak, otomasyon sistemine geçmek, toplanan kan miktarını artırmak, olası savaş ve afetlerde kullanılmak üzere kanın en az 10 yıl saklanmasını sağlayacak bir alt yapı oluşturmaktır. ” ifadelerine yer verdi.

Gönüllü kan bağışından Artvin’in sevilen kişilerinden olan Selçuk Hamzaoğlu tüm vatandaşları kan bağışına davet ederek verilecek her ünite kanla bir can kurtarabiliriz dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.10.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Hastaneler Kan Arıyor...
 » Artvin Kızılayı Kan Bağışçılarını B...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Artvin Gazeteciler Cemiyeti Mülk Sa...
 » Hopa Meslek Yüksek Okuluda Kan Bağı...
 » Artvin’de Kan Bağışının Faydaları A...
 » Etibakır’dan Artvin Halkını Rahatla...
 » Artvin’lilerden İstanbul’da Anlamlı...
 » Açü’lü Öğrenciler Kan Bağışında Bul...
 » Expo 2016 Antalya Etkinlik Tır’ı Ar...
 » Artvin Kafkasör'de Maden Çed İptal...
 » Artvin’de Amatör Spor Haftası Etkin...
 » Türk Kızılay’ı Hopa’da...
 » Rusya Federasyonu Tır Karne Uygulam...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin Valisi Kalkan Kan Bağışına D...
 » Artvin’de Öğrencilerden Kızılay’a K...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...