Artvin’de Kan Bağışının Faydaları Anlatılıyor

19/12/2015 08:39

Kan Bağış Merkezi Öğrenci Ve Aile Bireylerine Yönelik Seminerler Başlattı.


Haber: Hayati Akbaş







Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı İçin Teknik Destek Projesi kapsamında bilgilendirme seminerleri ve kampanyalarını tanıtmak amacı ile Artvin Kan Bağış Merkezi Kan Bağış Kazanım Uzmanı Ali Kurt tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı İçin Teknik Destek Projesi kapsamında bilgilendirme seminerleri ve kampanyalarını tanıtmak amacıyla Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezi Planlama Uzmanı Ercan Şahin ve Trabzon Kan Bağış Merkezi Kan Bağış Kazanım Uzmanı Kök Hücre Sorumlusu Rüçhan Keleş ve Artvin Kan Bağış Merkezi Kan Bağış Kazanım Uzmanı Ali Kurt tarafından İl Millî Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Kenan Güray, Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi Müdürü Erdoğan Öztürk, Arhavi Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi Müdürü Hakan Soydan, Hopa Hüsnü Ciner İlkokulu Müdürü Hasan Çepni ve Ardanuç Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü İsmail Karakuş’un katıldığı toplantıda kan bağışının önemi ve kampanyanın detayları hakkında bilgilendirme yapıldı. Yapılan toplantıda ; “Kan bağışına olan ilgiyi artırmak, gönüllü kan bağışının önemine dikkat çekmek ve öğrencileri kan bağışı hakkında bilinçlendirerek bu konuda bir davranış biçimi geliştirmelerini sağlamak amacıyla AB ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile 2014 yılında hayata geçirilen; “Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılay’ı ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamındaki bu eğitimler Türkiye’nin 81 ilindeki 500 okulda gerçekleştirilmektedir.

İlimizde belirlenen dört pilot okulda (Hopa Hüsnü Ciner İlkokulu, Arhavi Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi, Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi, Ardanuç Cumhuriyet Ortaokulu) ocak ayında öğrencilere yönelik bilgilendirme semineri, yetişkinlere ilişkin eğitim semineri ile kan bağışı etkinliği yapılması planlanmıştır. Bilgilendirme seminerleri şeklinde gerçekleştirilecek olan eğitimler, oturumlar şeklinde yapılacak ve gerek öğrencilerin gerekse aile bireylerinin katılacağı seminerlerin sonunda Türkiye genelinde toplamda yaklaşık 100. 000 öğrenci ve 100. 000 yetişkin eğitim almış olacaktır. Pilot okullarda 2015-2016 eğitim öğretim döneminde proje kapsamında gerçekleştirilecek olan “Kan Bağışçılarının Eğitimi Kazanımı” kampanyalarını Türkiye çapında görev yapan Türk Kızılayı personeli Sağlık Bakanlığı İl Müdürlükleri, Milli Eğitim Bakanlığı İl Müdürlükleri ve Okul yöneticileri ile birlikte yürütmektedir” ifadelerine yer verildi.

İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, kan bağışı konusunda farkındalık oluşturan bu projeyi ilimizde hayata geçirecek olan Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezi Planlama Uzmanı Ercan Şahin’e, Trabzon Kan Bağış Merkezi Kan Bağış Kazanım Uzmanı Kök Hücre Sorumlusu Rüçhan Keleş’e, Artvin Kan Bağış Merkezi Kan Bağış Kazanım Uzmanı Ali Kurt’a ve okul yöneticilerine teşekkür ederek, kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmak ve bu etkinliği yaygınlaştırmak amacıyla okullarımızdaki tüm veli ve öğretmenleri bu faaliyete katılmaya davet etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.12.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Gazi Ortaokulunda Pi Günü Et...
 » Kahveci, İl Müdürleri Değerlendirme...
 » Artvin’de 2.056 Öğrenci Teog Sınavı...
 » 2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı Değ...
 » Artvin’in Mucitleri Robot Yaptı...
 » Artvin’de Tarımcılar Ve İl Milli Eğ...
 » Artvin Milli Eğitim Müdürlüğünden A...
 » Öğrenciler Bu Benim Eserim Sergisi...
 » Tobb’dan Artvin Eğitimine Katkı...
 » Artvin’de Yeşilay’dan Bağımlılıkla...
 » Artvin Kızılayı Kan Bağışçılarını B...
 » Artvin’de Öğrencilerden Kızılay’a K...
 » Artvin’in Kurtuluşunun 95 Yıldönümü...
 » Artvin’li Öğrenciler Sınavlara Moti...
 » Bir Kitap Da Sen Ver...
 » Artvin Çoruh Üniversitesinde Rektör...
 » Artvin’de Düzenlenen Eğitim Çalışta...
 » Artvin Kızılay'ı, Kızılay Gönüllüle...
 » Artvin'li Eğitimcilerden Vakıflar Y...
 » Açık Öğretim Okulları “E-devlet’te”...



En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...