Şavşat'ta Beyaz Esaret

09/02/2011 08:41

Son Yılların En Sıcak Kışlarının Hüküm Sürdüğü Şavşat'ta Aniden Bastıran Kar Hayatı Felç Etti.


Haber: Nurbay UstaDoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle bölgede bin 63 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Kar yağışı Artvin'in ilçelerinden Şavşat'ta etkili olurken Ardanuç'u da kısmı olarak etki altına aldı. 3 Gün önce başlayan kar İlçemizde şehirlerarası ulaşımı etkilerken bazı köyler ile ilçe merkezinin bağlantısı kesildi.

Artvin'in Şavşat ilçesinde dün gece yarısı başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Dün geceden itibaren etkili olan kar yağışı yolları kapatırken, enerji nakil hatlarında da arızalar meydana geldi. Şehir merkezinde yarım metreyi bulan kar, yüksek kesimlerde 2 metreye kadar ulaştı. Halen devam eden kar yağışı nedeniyle Artvin Ardahan Karayolu 2640 rakımlı Sahara Geçidi'ndeki kar ve tipiden ulaşıma kapandı. Yaklaşık 55 saattir kapalı olan Sahara geçidinde Karayolları ekiplerinin çalışmaları devam etmesine rağmen yoğun tipiden dolayı yol açılamadığı belirtildi. Şavşat Jandarma Bölük Komutanlığı ekipleri, bu hattı kullanacak sürücüleri uyarılarak, yola çıkmalarına müsaade etmiyor.

Ayrıca Şavşat'a bağlı 42 köy yolu da tamamen ulaşıma kapalı

İlçemizde etkili olan kar köy yollarının tamamına yakınının kapanmasına neden olurken enerji nakil hatlarında da yer yer kesintiler oldu.

İlçe merkezinde ana arterler Belediye ekipleri tarafından açılırken kenar cadde ve sokaklarda sıkıntılar devam ediyor.

Köy yollarını açma çalışmaları Şavşat Kaymakamlığı Özel İdaresi ve Köy Hizmetleri ekiplerince açılmaya çalışılırken sürekli yağan kar çalışmaları da etkiliyor.

YİNE AYNI REZALET

ELEKTİRİK KESİNTİSİNE VATANDAŞTAN TEPKİ "ŞAVŞATTA BORCUNDAN DOLAYI VATANDAŞIN ELEKTİRİĞİNİ KESMENİZE GEREK YOK KESİNTİ YAPTIĞINIZ GÜNLERE SAYIN"Yolları kapalı olan köylerde şu ana kadar bir olumsuzluk yaşanmazken birçok köyde birkaç gündür elektrik olmaması vatandaşı çileden çıkardı.

Yıllardır en küçük bir hava değişimde elektrikleri kesilen Şavşat ve köylerinde yine aynı rezalet yaşandı. Bilim ve teknoloji çağında insanların uzayda yaşam arayışları sürerken bizde ise hala köylere bozuk havalarda elektrik verilmemesine vatandaşlar tepki gösterdi. Dünyanın hiç bir yerinde bu şekilde bir kesintilerin olmadığına dikkat çeke vatandaşlar 10 Yıl Bağdat'a bomba yağdı yine şehrin elektrikleri vardı bizde ise Saharadan uzanan bir bulut elektriklerin kesilmesine neden oluyor. 15–20 TL lik borcundan dolayı sözleşme ve faturada yazan bilgiler doğrultusunda vatandaşa dahi bilgi vermeden elektrikleri kesen kurumun bu konuda açıklama yapmasını bekliyoruz. Düzensiz elektriklerin gidip gelmesinden evlerde kullanılan Bilgisayar Televizyon Çamaşır makinesi gibi ev aletlerinin yandığını tamiri için verilen paraların yenisini almanın bedelini geçtiğinin sorumlusunun kim olduğunu vurgulayan vatandaşlar bunun adı tam bir rezalettir dediler. Evlerimiz beyaz eşya çöplüğüne döndü. Parayı takır takır alanların hizmeti neden aksatarak yaptıklarını merak etmekteyiz. Bunun bir bahanesi olamaz. Bu vatandaşı hiçe saymak ve umursamamaktır. Devlet dairelerinde işlerinin elektrik yüzünden aksamasına da tepki gösteren vatandaşlar, artık bütün işlemler bilgisayarla yapılıyor. Elektrikler kesildiğinde köylerden gelen vatandaşlarda işlerini göremeden köylerine dönmelerine de tepki gösteren vatandaşlar. İlçede bazı zamanlara elektrik sorunun undan dolayı işlerini göremeden köylerine döndüklerini bunun kendilerini maddi ve manevi açıdan sıkıntıya soktuğunu da dile getirdiler.

Yoğun kar yağışına rağmen ilçe merkezi ve köylerinde elektrik kesintisinden başka bir sıkıntı yaşanmadı.

Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerden durumu ağır olan hastalara da yardım eli uzatıyor. Kent merkezlerinde de etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Yapılan son ölçümlere göre, kar kalınlıkları şehir merkezinde 35 cm olurken yüksek kesimlerde kar kalınlığı 1 Metreyi geçti.

Kar yağışıyla birlikte buzlanma olayının görüldüğü kent merkezlerinde, belediye ekiplerince kar ve buzla mücadele çalışması yapılıyor. Meteoroloji yetkilileri, bölgedeki kar yağışının aralıklarla etkisini sürdüreceğini bildirdi.

ŞAVŞATTA KAR MAL KAYBINA NEDEN OLDU

Kardan Dolayı Çöken Ahırda 40 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu.

Artvin Şavşat İlçesinde Kardan Dolayı Çöken Ahırdaki 40 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu.

Artvin Şavşat ilçesinde kardan dolayı çöken ahırdaki 40 küçükbaş hayvan telef oldu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ilçenin Küplüce köyünde, çobanlık yapan Çetin Üçüncü ile kardeşi Hakan Üçüncü'ye ait yaklaşık 300 küçükbaş hayvanın bulunduğu ahır, çatısında biriken aşırı kardan dolayı çöktü. Olayda, 40 küçükbaş hayvan telef oldu.

Çoban Çetin Üçüncü, köylerinde 3 gündür aralıksız kar yağdığını ve kar kalınlığının yaklaşık 1, 5 metreye ulaştığını belirterek, "Sabaha karşı büyük bir sesle uyandım. Evimizin hemen yanında bulunan ahırın çöktüğünü gördüm. İçeride 300 küçükbaş hayvanımız bulunuyordu. Ailemle birlikte ahıra gittik. Daha sonra köylülerimizi çağırdım. Hep birlikte çöken ahırdan hayvanları kurtarmaya başladık. Maalesef 40 küçükbaş hayvanımız telef oldu. Yaklaşık 10 adet hayvanımız da yaralandı" dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.02.2011 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Şavşat'ta Kar Yağışı Hayatı Felç Et...
 » Artvin Kar Esareti Altında...
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » Artvin’de Karla Mücadele Devam Ediy...
 » Artvin'de Etkili Olan Kar Nedeniyle...
 » Şavşat Belediyesinden Kar Tedbirler...
 » Artvin’e Kar Erken Geldi...
 » Geleneksel Artvin Evlerinden Birkaç...
 » Artvin’de Kar Esareti Yeniden Başla...
 » Artvin'de Köy Yolları Kapandı!...
 » Karadeniz’i Osb’ler Kalkındırıyor...
 » Kelle Koltukta Ulaşım!...
 » Macahel'in Sorunları Masaya Yatırıl...
 » Kar Hazırlıksız Yakaladı...
 » Bayraktutanın Hedefinde Bu Defa Ene...
 » Hopa Ve Arhavi’de Sağanak Yağış Etk...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Artvin Kara Teslim...
 » Artvin’de Yoğun Kar Yağışı Koyunlar...