Artvin’e Kar Erken Geldi

04/11/2014 08:15

Artvin’de İl Genelinde 40 Köy Yolu Kar Nedeniyle Kapalı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’e erken gelen kış, hayatı olumsuz yönde etkilemeye başladı. Yağan kar nedeniyle iller arası karayolları ile ilçeler arası yollarımızda sorunlar yaşanırken özellikle yüksek kesimlerde bulunan köylerimizin birçoğunun yolu kapalı durumda. İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre il genelinde şuana kadar 40 adet köy yolu ulaşıma kapalı. İl Genelinde 40 köy yolunun toplam uzunluğu ise 300 kilometre.

Kara kış ilimize kendini erkenden hissettirmeye başladı. Artvin Merkez başta olmak üzere ilimizin birçok ilçesinde yoğun kar yağışı gözlendi. Yaklaşık iki gün süren kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Artvin-Ardahan Karayolu Sahara geçidi yer yer trafiğe kapatılırken, Artvin-Rize-Trabzon karayolu üzerindeki Hopa Dağı Cankurtaran geçidinde de trafik zaman zaman kontrollü olarak ulaşıma açık tutulabildi. Sahara geçidinde tipi ulaşıma engel oldu.

40 köy yolu ulaşıma kapandı

Yoğun kar yağışı sebebiyle yüksek kesimlerde bulunan köy yolları da ulaşıma kapandı. İl genelinde toplam 300 kilometre uzunluğundaki 40 köy yolu ulaşıma kapalı durumda. İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 40 köy yolu ulaşıma kapandığı belirtildi. Bu köylerin yollarının ulaşıma açılması için yoğun çaba gösterilirken bu köylerin bir bölümünde de kış aylarında yaşamın olmadığı belirtildi. Artvin şehir merkezinde ise Artvin Belediyesi’nin karla mücadelesi erken başladı. Kar yağışının beklenenden erken gelmesi özellikle şehir merkezinin yüksek kesimlerinde hayatı olumsuz etkiledi. Artvin Belediyesi’nin makinelere kar yağışı başlar başlamaz yol açma çalışmalarını gerçekleştirdiler.

Artvin’de ani bastıran kar yüksek kesimlerde etkili olduğu kadar merkez mahallelerde de etkisi göstererek yaklaşık 60 cm kalınlığa ulaştı.

Meteorolojinin günler öncesinden yaptığı uyarıları dikkate alan Artvin Belediye Başkanlığı kar yağışına hazırlıklı yakalandı. Dün akşam aniden bastıran yoğun kar yağışında Kafkasör, Atmaca mevkii, Çamlık Mahallesi, Balcıoğlu mahallesi ve Yeni mahalle de etkisini göstererek bazı yerlerde kar kalınlığı yarım metreyi geçti.

Artvin’de etkili olan kar yağışı nedeniyle Merkez Mahallelerde ve mezralarında belediye ekipleri tarafından kar temizleme çalışmaları sürdürülüyor.

Artvin merkez mahallerinde ve Kafkasör yolu güzergâhında ki mezralarda kar temizleme çalışması başlatan Artvin Belediyesi, yurttaşların olumsuz etkilenmemesi için aralıksız çalışıyor. Kar kalınlığının 55-60 santimetreye ulaştığı bölgelerde belediye ekipleri sabahın erken saatlerinden itibaren 1 Greyder ve 3 Kepçe ile yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, meteorolojinin uyarılarını dikkate aldıklarını kar yağışı sonucu meydana gelecek sorunları göz önünde bulundurarak gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Kar eğitime engel olmadı

Kar yağışının akşam sıralarında yağması ve sabaha karşı durması eğitime ara verilmemesini sağladı. Kar yağışının özellikle ilçe merkezlerinde sabahın erken saatlerinde durmuş olması eğitime ara verilmemesi kararının alınmasına neden oldu. Kar kalınlığının ilçe merkezlerinde düşük olması nedeniyle eğitime ara verilmediği öğrenildi. Öğrenciler gece yoğun şekilde kar yağışının yaşanmış olmasından dolayı kar yağışının tadına fazla varamadılar. Yetkililer, bu yıl kışın biraz erken geldiğini hatırlatırken, il genelinde yollarda buzlanma sebebiyle sürücüleri dikkatli olmaya davet ederken, yüksek kesimlerde de sürücülerin zincirlerini araçlarında her daim hazır tutmaları gerektiği konusunda uyardılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Karla Mücadele Devam Ediy...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Artvin’de Yoğun Kar Yağışı Koyunlar...
 » Artvin Kar Esareti Altında...
 » Şavşat'ta Beyaz Esaret...
 » Artvin’de Kar Ve Buz Mücadelesi Sür...
 » Dikkat Artvin’e Kar Geliyor...
 » Artvin’de Kar Yağışı Etkili Oldu...
 » Borçka - Camili Yolunda Yine Kar Ez...
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » Şavşat’tan Sonra Yusufeli’de Sel’e...
 » Artvin’de Kar Esareti Yeniden Başla...
 » Şavşat Belediyesinden Kar Tedbirler...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Dağda Mahsur Kalan Çobanlar İki Gün...
 » Artvin’de 37 Köy Yolu Ulaşıma Kapan...
 » Artvin’de Kar Esareti Başladı...
 » Artvin'de Köy Yolları Kapandı!...
 » Kemalpaşa Sular Altında...
 » Yağmur Bu Defa Artvin’i Vurdu...