Kelle Koltukta Ulaşım!

16/03/2013 15:08

Artvin Şavşat Karayolunda Şoför Esnafının İsyanı...


Haber: Nurbay UstaDağdan kopan kaya parçaları Artvin-Şavşat karayoluna düşüyor. Yolun bir bölümünü trafiğe kapanırken, kaya parçalarına çarptığı araçlarda hasar oluşurken adeta kelle koltukta gidiliyor.

Özellikle yağmurlu havalarda Artvin-Şavşat karayoluna düşen taşlar sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Vatandaşlardan gelen yoğun tepkileri değerlendiren muhabirimiz bu durumu incelemek ve araştırmak için Artvin-Şavşat Karayolunda çıkmış olduğu seyahatte yolda inanılmaz durumlarla ve görüntülerle karşılaştı.

Özellikle Artvin Şavşat Karayolunun 10 km si ile 40. Km si (Varyant Yolu-Soğuk su mevkii)arasında her 100-200 metrede bir kayalardan düşen taşlar sürücülere zor anlar yaşatıyor. Bu durum çeşitli kazalara da sebebiyet veriyor. Dağlardan ve kayalıklardan kopan taşlar aniden ya araçların önüne ya üzerine düşerek büyük bir tehlike oluşturuyor. Ayrıca yolun aşırı virajlı olması sebebiyle hemen viraj çıkışında kendi şeridinde taşlarla karşılaşan şoförler ya aniden direksiyon kırıp diğer şeride geçecek veya taşlara çarpıp tehlike yaşayacak. Viraj çıkışında kaya parçalarından kaçmak için aniden şerit değiştirmeye kalkan sürücülerde, karşıdan kendi şeridinde gelen araçlarla burun buruna gelmekte veya çarpışmaktadırlar.

Kayalardan kopan taşlar araçlara aniden çarpınca bilinçaltı heyecan ve kontrol dışı harekete sebep vermesi bu yolda seyahat edenlere zor anlar yaşatıyor.

Araç Sürücüleri Karayolları Yetkililerine Tepki Gösterdiler

Kısa süreli şok yaşayan sürücüler, kayaları fark etmediklerini belirterek, "Kayalardan kopan her boyda taşlar yola düşüyor. Bu taşlar saatlerce temizlenmiyor. Herhangi bir işaret de yok. Özellikle yolların aşırı virajlı olması nedeni ile bu taşları tehlikeden uzak mesafede görmemize imkan yok Karayolları ekipleri uyuyor. Bizler rezillik içerisindeyiz. Lastiklerimiz kesiliyor. Her şeyi bizden soruyorlar. Kimse demiyor ki bu düşen taşları temizleyelim. Sabah saat 07. 30 da Şavşat-Artvin servisini yaparken bu taşlar buradaydı. Şimdi Artvin’den dönüyorum akşam saat 17. 30 olmuş bu taşlar hala daha burada duruyor. Yaklaşık 10 saat olmuş ne gelen var ne giden nede bir tane iş makinesi yok. Bu taşlar hala daha aynı yerinde duruyor. Yolun kenarına bariyerler yapmışlar. Yapılan bu bariyerler bisikleti tutmaz. Saati, geldi mi 50-60 çeşit verileri takır takır alıyorlar. Hizmete sıra geldi mi bir şey yok. O zaman yolu da yapsınlar. Taşların arasında geziyoruz. Yağmurlu havalarda bu yol çok kötü. Bize adeta ecel terleri döktürüyor. Az öncede 1 Km geride aracıma kaya parçaları çarptı. Çok büyük tehlike yaşıyoruz. " Dediler.

Muhabirimizi yolda çekim yaptığını gören sürücüle; “İyice çekinde Karayolları bir görsün ne haldeyiz diye. Bu rezaleti tüm dünya görsün. Devletimize saygılıysak bunu da devletin buradaki bu görevi yapacak olan kişilerin bu görevlerini bu kadar suiistimal etmelerine de anlam veremiyoruz” dediler.

Sürücülerin bu tepkilerine duyarsız kalmayan muhabirimiz Nurbay Usta yol boyunca inanılmaz olaylarla ve görüntülerle karşılaştı. Yol boyunca yer yer taş temizleyen muhabirimiz yukarıdan gelen taşlara da ve yola dökülüp temizlenmeyen sürücülerin can ve mal güvenliklerini sıkıntıya sokan Artvin Şavşat yolunda şahit olurken şaşkınlığını saklayamadı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.03.2013 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Vali Kalkan’dan Teşekkür Belgesi...
 » Dünyanın En Az Kaza Olan İli: Artvi...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Araştırmacı Yazar Ülkü Önal Ahıska’...
 » Araştırmacı Yazar Ülkü Önal Zeyti...
 » Artvin'de Yol Kesmelere Baro'dan Se...
 » Halk Kültürü Araştırmacısı Ülkü Öna...
 » Hopada Trafik Karmaşası Çözülemiyor...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Trac Artvin Şubesi Genel Kurulu Yap...
 » Altunal’ın Artvin’de Ayak Basmadığı...
 » Karadeniz'de Kaliteli Petrol Bulund...
 » Otobüsçüler Sorunlarını Trabzon'da...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Bu Köprüden Artık Balıklar Geçecek...
 » Artvin’de Rekor Denemesi İçin Topla...
 » Hopa'ya Fakülte Kuruldu Ama Ondan Ö...
 » Sarp Sınır Kapısından Batum’a Geçme...
 » Chp Genel Başkanı Teröristlere Meyd...