Artvin’de Kar Esareti Yeniden Başladı

08/01/2015 15:33

Kar Yağışı Nedeniyle Cankurtaran Ve Sahara Geçit Vermez Oldu.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de kar yine yağmaya başlarken, kar yağışı esareti de beraberinde getirdi. Kar yağışı nedeniyle Cankurtaran ve Sahara geçitleri geçit vermez olurken, birçok ilçede kar kalınlığı 10 santimetreyi geçti. Kar yağışı nedeniyle Artvin Merkez’de taşımalı eğitim ile okula gelen öğrencilere yarım gün tatil verildi. Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Hurşit Yılmaz, önemli değerlendirmelerde bulunarak Artvin’in karayollarında tuzlama ve küreme çalışmalarının yavaş yürümesinden yakındı.

Kar geri geldi

Artvin’de kar yağışı geri geldi. Kasım ayında yağan karın ardından kar yeniden yağmaya başladı. Artvin Merkez, Borçka, Murgul, Şavşat, Hopa, Arhavi’de kar yağışı etkinliğini ilçe merkezlerinde ağır olarak gösteriyor. Yusufeli ilçesinde ise yüksek kesimlerde kar yağışı etkili olurken, kar nedeniyle il genelinde şuan 100’ü aşkın köy yolu ulaşıma kapalı durumda. Artvin-Rize-Trabzon Karayolu Hopa Dağı Cankurtaran mevkiinde zaman zaman ulaşım kapanıyor. Dağı zincirsiz çıkan araçlar nedeniyle trafik sık sık kesilirken, dağda uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Bu güzergahta kar küreme çalışmalarının da zaman zaman yetersiz kalması Cankurtaran’ın geçmiş yıllarda yaşadığı geçit vermez görüntülerinin yeniden yaşanmasını sağladı.

Köy yolları kapandı

Artvin-Ardahan Karayolu Şavşat Sahara geçidi ise tipi ve kar yağışı nedeniyle kapalı durumda. Bu güzergâhı kullanan vatandaşlar tipi nedeniyle oldukça güçlükle seyredebilirlerken, Sahara geçidinde yolu ulaşıma açma çalışmaları sürüyor. İl genelinde 92 köy yolu ulaşım kapalı bulunurken, İl Özel İdare ekipleri il genelinde yol açma çalışmalarını da sürdürüyor. Kar yağışının devam etmesi nedeniyle yol açma çalışmaları yarım kalırken, kar yağışının bir müddet daha devam edecek olması nedeniyle köy yollarının büyük bir bölümüne ise müdahale edilemiyor. Artvin’de etkili olmaya başlayan kar yağışı dolayısıyla Şavşat-Ardahan karayolu ulaşıma kapandı. Ardanuç'ta 11, Arhavi'de 14, Borçka'da 17, Murgul'da 5, Şavşat'ta 36, Yusufeli'nde 9 olmak üzere 92 köy yoluyla ulaşım sağlanamıyor.

Eğitime kar engeli

Artvin Merkez’de ve kar yağışının etkili olduğu ilçelerde taşımalı eğitim gören öğrencilere 08 Ocak 2015 Perşembe günü yarım gün tatil verildi. Öğrencilere yarım gün tatil verilirken, kar yağışının sürmesi ve yoğunluğunun artması durumunda okulların tatil edilmesi ihtimali ortaya çıkabilir. Ayrıca Murgul ilçesinde 8 Ocak 2015 Perşembe günü okullar bir gün süre ile tatil edildi.

Belediye tuzlama ve küreme çalışmaları gerçekleştiriyor

Kar yağışı nedeniyle Artvin Belediyesi tarafından tuzlama ve küreme çalışmaları şehir merkezi bünyesinde gerçekleştiriliyor. Ana caddeler, mahalle yolları ve ara merdivenlerde yoğun şekilde gerçekleştirilen çalışmalar ile trafiğin sürekli açık tutulmasının yanı sıra vatandaşların da evlerine rahat ulaşmaları amaçlanıyor. Artvin Belediyesi aralıksız olarak tuzlama ve küreme çalışmaları yaparak olumsuzlukları en aza indirmeye gayret gösteriyor. İlçe belediyeleri de benzer çalışmalarda bulunurken, zaman zaman yapılan çalışmaların yetersiz kaldığı da oluyor.

Eziyeti var ama güzelliği bir başka

Kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Yollar kapanıyor, ulaşım engelleniyor, çatılarda karlar birikiyor, okullar tatil ediliyor. Kar yağışı nedeniyle hayatımızda bir çok şey eksiliyor; ancak kar yağışı sonrasında ortaya çıkan görüntüler ise adeta mest ediyor. Kar yağışı nedeniyle beyaza bürünmüş şehir görüntüleri, köy ve yaylalarda ki karla kaplı görüntüler vatandaşlar tarafından sosyal paylaşım sitelerinde yoğun olarak paylaşılırken, kimi zaman kar yağarken koyun otlatmaya çalışan çobanlar, kimi zaman bir hastaya müdahale için yolda kalan ambulans şoförlerinin görüntüleri paylaşılıyor. Kartopu oynayan çocuklar, karla mücadele eden kamu kuruluşlarının görüntüleri de kimi zaman ilginç fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde en çok paylaşılan fotoğraflar ise karla kaplı doğanın oluşturduğu manzara fotoğrafları oluyor.

Şoförler Odasından uyarı

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Hurşit Yılmaz, kar yağışının etkisini arttırması nedeniyle önemli açıklamalarda bulunarak şoför esnafının araçlarının bakımlarını yaptırmaları, kar lastiklerini takmaları, zincirsiz bir biçimde yola çıkmamaları noktasında uyardı.

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Hurşit Yılmaz yaptığı açıklamada ayrıca karayollarında tuzlama ve küreme çalışmalarının yavaş ilerlemesinden de yakınarak Karayolları yetkililerinin bu konuda daha hızlı çalışması gerektiğini de söyledi. Hurşit Yılmaz, özellikle kar yağışının yoğun olarak yaşandığı Hopa Cankurtaran Mevkii ile Şavşat Sahara mevkiinde küreme ve tuzlama çalışmalarının daha yoğunlukla sürdürülmesi gerektiği, bu noktalardaki çalışmaların ihtiyacı giderecek nitelikte olmadığını da belirtti. Başkan Vekili Yılmaz, jandarma ve polis tarafından da özellikle bu noktaların tıkanmaması için gerekli tedbirleri almaları, zincirsiz araçların geçişine müsaade vermemeleri için çağrıda bulundu. Yılmaz, “ Artvin genelinde kar yağışının etkili oluyor. Yağışlı havalarda şoförlerimizin mutlaka zincir takılması gerektiği yönünde uyarılarda bulanmak istiyorum. Yağışın durduğu anlarda da buz etkili oluyor. Sürücülerimizin daha dikkatli olmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları, araçları süratli kullanmamaları, zincirsiz yola kesinlikle çıkmamaları noktasında uyarıyorum. Kazasız bir kış geçirmeyi arzuluyoruz. Herkesi evine sağ salim ulaşmalarını temenni ediyoruz. Hopa Dağı ve Sahara geçidinde mutlaka zincir kullanılmalı. Bu bölgelerde polis ve jandarmanın daha dikkatli ve kontrollü davranması gerekiyor. Bu noktalara zinciri olmayan araçların kesinlikle bırakılmaması gerekiyor. Zincirsiz bu bölgelere çıkan araçlar trafiğin tıkanmasına neden oluyor. Ayrıca özellikle Cankurtaran’da küreme ve tuzlama çalışmalarını da yeterli bulmuyoruz. Karayolları ekiplerinin daha yoğun çalışması gerekmektedir. Çalışmalar yetersiz kalıyor. Biraz daha azimli çalışmalarını temenni ediyoruz. Cankurtaran tüneli açılıncaya kadar bu esareti çekeceğiz. Cankurtaran geçidinde mümkün olduğunca ulaşımın açık tutulması için bu bölgede gerek kamu kuruluşlarının gerekse de araç sürücülerinin üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Kış aylarını kazasız bir şekilde atlatmak en büyük temennimizdir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.01.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Artvin’de Kar Yağışı Etkili Oldu...
 » Artvin Kar Esareti Altında...
 » Şavşat Belediyesinden Kar Tedbirler...
 » Karayolları Ekipleri Çalışmalarını...
 » Dikkat Artvin’e Kar Geliyor...
 » Artvin’de Kar Ve Buz Mücadelesi Sür...
 » Artvin’de Karla Mücadele Devam Ediy...
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » Cankurtaran Dağı Geçit Vermiyor...
 » Artvin’de Kar Yağışı Çocukları Sevi...
 » Artvin’de Yoğun Kar Yağışı Koyunlar...
 » Tam Yol İleri...
 » Türk Kültür Mozaiğinde Lazların Yer...
 » Artvin İl Genelinde Yağışlar Hayatı...
 » Arhavi Ve Hopa'ya Beklenen Kar Niha...
 » Şavşat Belediyesi Bahar Temizliği Y...
 » Karadenizde Hamsi Bereketi....
 » Artvin’de Kar Esareti Başladı...
 » Artvin'de Kar Yağışı Devam Ediyor....