Taşların Hikâyesi Adlı Fotoğraf Sergisi

10/10/2017 08:29

Şavşat Kale’sinde “Taşların Hikâyesi” Adlı Fotoğraf Sergisi Açıldı.


Haber: Hayati AkbaşŞavşat(Satlel) Kalesinde 11 yıl boyunca yapılan kazıyı ziyaret eden yerli yabancı misafirlerin çekinmiş olduğu 81 adetten oluşan “Taşların Hikayesi” konulu fotoğraf sergisi açıldı. Sergi 2 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.

“Taşların Hikâyesi” adlı sergiye Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, protokol üyeleri, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şavşat ilçe merkezine 3, 5 km uzaklıktaki Şavşat(Satlel) kalesinde 2007’den beri 20’ye yakın bilimsel ekip ve 20 işçinin 4 bin m2 alanda yaptığı kazı çalışmaları son buldu. Yapılan kazılarda ortaya çıkan 150’ye yakın taşınabilir kültürel varlıklar Rize İl Müzesine gönderildi. 1 adet altın ve 123 adette gümüş sikke bulundu. Kale’de restorasyon çalışmaları başlayarak 3 yıl sürmesi bekleniyor.

Protokoldekilerin yapmış olduğu konuşmada Şavşat Kalesi’ni genelde Artvin özelde de Şavşat turizmine kazandırıldığından dolayı mutlu olduklarını belirterek 10 yıldır Şavşat Kalesinde kazı yapan Doç. Dr. Osman Aytekin ve ekibine teşekkür ettiler.

Mehmet Kocatepe, Şavşat Kalesinin Kültür turizmine kazandırılmasının önemini vurgulayarak Artvin’e gelen doğasını izleyip kuymağını yiyip geri gitmesin tarihini de öğrensin diyerek konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Artvin’imiz her geçen gün farklı bir zenginliğini ortaya çıkarıyor. Ben gençliğimden beri hep duyarım Artvin turizm kenti eğitim kenti iyi de neyimiz var Allah vergisi doğamız var onu da bozmaya çalışıyoruz. Ne kadar güzel ki doğa turizminin yanına yavaş yavaş kültür turizmini kazandırıyoruz. Porta başta olmak üzere bir sürü kiliselerimiz var bunları da din turizmi olarak kazandırmamız lazım. Biz bunlardan gocunmuyoruz biz büyük devletiz. Şavşat Kalesi önemli Artvin’e gelen sadece doğal güzelliği seyredip kuymak yiyip gitmesin gelsin tarihini de görsün. Genelde il turizmine özelde de Şavşat turizmine katkı sağlayacaktır. Şimdiye kadar neden yapılmadı yıllarca kültür turizm varlıklarımız yok edildi evet maalesef yeni yeni bu zenginliklerimiz farkına varıyoruz. Belki de fark etmiştik ama imkânlarımız yoktu yeni yeni olmaya başladı son 15 yıldır değerlerimize sahip çıkmaya başladık. Atatepe de, Kafkasör de, Mençuna da Şavşat Kaleside bizim bu değerlere yürekten sahip çıkıyoruz. Artvin bu değerlere sahip çıkanlara sahip çıksın. ”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Aytekin konuşmasında;” Cittaslow Şavşat’ta kazıyı bitirmek üzereyken böyle bir etkinlik düzenlemekten çok mutluyum. Bu çalışmayı Yüzüncü Yıl Üniversitesi adına çok farklı üniversitelerden çalışma arkadaşları ve Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ve azda olsa yerel imkânlarla yürüttük. Eskiden bu çalışmaları yabancılar yapardı. Özellikle devletimizin son 15 yıldır kültür çalışmalarına verdiği katkılarla şimdi %70’ini biz yapıyoruz. Bu kazıda 1000 yıllık geçmişin eseri olarak dün Şavşat neydi bugün ne olduğunun somut bilgisidir. Bundan sonrada ömrümüz el verdikçe bölge için çalışma yapacağımızın sözünü veriyorum. ”dedi

İlçe Kaymakamı Emre Yalçın konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Tarihi eserlerinin önemli akademik olarak onları envanter içine alınarak gelecek nesillere aktarılması önem arz ediyor ama Artvin için Kültür Sanat eserlerinin arkeolojik kazı yapılarak çıkarılması Çok daha büyük önemli. Turizmden daha büyük pay almak için bu gibi çalışmalar daha çok önem arz ediyor. Emeğe geçenlere teşekkür ediyorum. ”

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk; ” 2007 yılında bu çalışmaya başladık 10 yıl boyuncu bu hikayenin kahramanlarında olmasak ta marabalarındandık. Çok farklı dünyaydı kaderde taşlara topraklara dokunmakta vardı herkesin bu duyguyu yaşamasını tavsiye ederim. Cittaslow Şavşat’ın en büyük değerlerinden birisinin Şavşat kalesi olduğunu düşünüyorum. Burası tamamen toprakla doluydu burası tamamen el ile fırça ile temizlenerek bu hale getirildi. Burası Doğu Karedeniz Bölgesinin en büyük kültürel bir çalışma. Hocamızın bir sözünü hiç unutmuyorum Günümüzde herkes turizmden para kazanıyor biz büyük düşüneceğiz ve kültürden para kazanacağız. Kültürden para kazanma her kişinin işi değildir buda Şavşatlının Artvinlinin işidir. Dahada büyük düşüneceğiz daha da büyük kazanacağız dünyada En iyisini Türkiye Cumhuriyeti yapar. Türkiye Cumhuriyetinde de Artvinli yapar. ” dedi

Prof. Dr. Recai Karahan; “Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü öğretim üyelere olarak ziyarete ve resim sergisine geldik. Ahlat Selçuklu meydan mezarlığında kazı ve restorasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türkiye’nin dört bir yanında çok önemli kazılar yapıyor bunlardan birisi ’de Şavşat Kalesi. Osman hocamız çok güç bir şartlarda çalışmış ve çok güzel işler çıkarmış. Bölümümüz olarak hepimiz gelmek istiyorduk fakat herkes farklı yerlerde olduğundan temsilci olarak biz geldik. Bizleri Buraya davet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyor Osman Hocamızın başarılarının devamını diliyorum. ”

Program kazı başkanı Doç. Dr. Osman Aytekin’in Şavşat Kaymakamı, Şavşat Belediye Başkanı ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye plaket takdimi ile son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Sakin Şehir Ünvanı Şavşat’a Bayram...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Şavşat’ta İl Yatırım Destek Ve Tanı...
 » Artvin'de İlk Kez Bir Arkeolojik Ka...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Araştırmacı Yazar Ülkü Önal Zeyti...
 » Vali Ömer Doğanay, İşsizlere Umut...
 » Araştırmacı Halk Bilimci Yazar Ülkü...
 » Şavşat Yavuzköy 5. Kış Şenlikleri Y...
 » Vali Cengiz Aydoğdu'dan Turizm Yat...
 » Pedallarını Şehitler İçin Çevirdile...
 » Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın Göreve...
 » Yöresel Ürünleri Geliştirme Çalışma...
 » Cittaslow Şavşat’ta Yöresel Ürünler...
 » Artvin’de ‘biyokaçakçılıkla Mücadel...
 » Şavşat Belediyesi İnegöl Belediyesi...
 » Profesörlerin Şavşat Aşkı...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin’de 36 Yıl Sonra Mezun Oldukl...
 » Şavşat Kadınları Sanatsal Etkinlikl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...