Yöresel Ürünleri Geliştirme Çalışmaları

17/02/2017 10:05

Şavşat Belediyesi’nin Yöresel Ürünleri Geliştirme Çalışmaları Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşŞavşat Belediyesi ve DOKA’nın ilçemiz yöresel ürünleri ve el işlerini yeniden ön plana çıkarma çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda DOKA ile birlikte Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Yerel Ürünlerin Pazarlanması ve Markalaşması-Japonya’daki Örnek Uygulamalar” seminerinin ardından ikinci seminer gerçekleştirildi.

JICA Kıdemli Gönüllü Ziraat Mühendisi Hiroshi SATOMİ ve JICA Kıdemli Gönüllü Gıda İşleme Uzmanı Naoko IWASA Şavşat Belediyesi, DOKA, Cittaslow, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve JICA Derneğininişbirliği ile düzenlenen “Japonya Deneyimleri Işığında Yöresel Ürünlerimiz Değerleniyor” konulu seminer için Şavşat’a geldi. Seminerden önce Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ü makamında ziyaret eden heyet, Şavşat’ta yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

“Japonya Deneyimleri Işığında Yöresel Ürünlerimiz Değerleniyor” semineri Şavşat Belediyesi Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Seminere Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Aytunç Ünsay, İlçe Emniyet Amiri İsmail Katı, Tarım İlçe Müdürü Hasan Katık, DOKA Artvin Temsilcileri, kurum amirleri, bazı muhtarlar ve yöresel üreticiler katıldı.

Programda kısa bir konuşma yapan Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk: “Seminer ve tecrübe paylaşımı toplantısını onurlandırdığınız için hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Toplantımızın düzenlenmesine vesile olan DOKA Artvin Yatırım Destek Ofisi Uzmanları Berna Kirişturna ve Fatma Artar hanımefendiye, ayrıca toplantı için ilçemize ziyarette bulunan Japon misafirlerimize huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Öztürk’ün ardından açılış konuşması yapan Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı: “Öncelikle bu toplantının Şavşat ilçemizde organize edilmesinde emeği geçen Berna hanıma çok teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi ilimizde merkezde dahil olmak üzere 8 ilçemiz var. Ama bu toplantı sadece Şavşat’ta organize edildi, çünkü Şavşat’ın bir marka değeri var. Geçtiğimiz günlerde Şavşat’ta CittaSlow Genel Kurulu düzenlendi. Aldığımız geri bildirimlere göre katılan tüm belediyeler ve misafirlerin organizasyondan son derece memnun olduklarını gördük. Bu organizasyonu düzenleyen belediye personeline ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şavşat’ın Kızılcığı, kuşburnusu, balı ve cevizi gibi kendine has yöresel birçok ürünü var. Biz bunları Türkiye’ye tanıtmak ve Şavşat halkına bir ekonomik getirisinin olmasını istiyoruz. Bu anlamda Japonya’dan gelen misafirlerimizin deneyimleri bizim için önemli. Seminere katılımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Hiroshi SATOMİ ve Naoko IWASA’nın Giresun Çamoluk’ta yapılan çalışmalar hakkında tecrübe paylaşımları ile seminer devam etti. Soru-cevap şeklinde devam eden seminerde katılımcıların sorularını JİKA ve DOKA temsilcileri cevapladı. Seminer çekinilen hatıra fotoğrafları ve birebir sohbetlerle sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.02.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Cittaslow Şavşat’ta Yöresel Ürünler...
 » Şavşat Yavuzköy 5. Kış Şenlikleri Y...
 » Sakin Şehir Ünvanı Şavşat’a Bayram...
 » Profesörlerin Şavşat Aşkı...
 » Şavşat’ın Sorunları Masaya Yatırıld...
 » Şavşat Belediyesi İnegöl Belediyesi...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Artvin Ve İlçelerinde Polis Haftası...
 » Osmanlı Ve Sokak Tipi Yaşlılar Yerl...
 » Şavşat Kadınları Sanatsal Etkinlikl...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » İstanbul Bostancı Gösteri Merkezind...
 » Şavşat’ta Gönüllü İtfaiyecilere Ser...
 » Bakan Cevdet Yılmaz Artvin’de Yaşlı...
 » Pedallarını Şehitler İçin Çevirdile...
 » Vali Cirit Şavşat’ı Ziyaret Etti...
 » Şavşat Tbmm'de...
 » Kadir İnanır Şavşat’ta...
 » Doktor'dan Bir Garip Hayranlık...
 » Mhp Ardanuç Ve Şavşat Mitinglerinde...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...