Pedallarını Şehitler İçin Çevirdiler

05/01/2013 17:19

Sarıkamış Şehitlerine Toprak Götüren Bisikletçiler Şavşat'ta Konakladılar.


Haber: Nurbay UstaSarıkamış şehitlerini anmak için İstanbul'dan Kars Sarıkamış'a bisiklet turu başlatan sporcular 2 Ocak 2013 günü Şavşat'ta gelerek konakladılar.

Osmanlı- Rus Savaşı sırasında Kars'ın Sarıkamış İlçesindeki Allahuekber Dağlarında şehit düşenler anısı için sembolik olarak İstanbul’dan yola çıkan bisikletçiler kara kışta pedal çevirip, Şavşat 'a ulaştı.

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İstanbul Gençlik ve Spor Kulübünün organize ettiği tura katılan 3 kişiden oluşan yönetici kadrosu ile 8 sporcu, 29 Aralık 2012 günü İstanbul’da toplandı. Aynı gün Taksim Atatürk Anıtı önünde İstanbul Milletvekili Belma Satır, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Çakır, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürleri, çeşitli kurum amirleri ile İdareci Kıvanç Keleş ve 4 Konya Torku Şeker Spor sporcusu, 3 İstanbul Rivamad Spor Kulübü sporcusu ve 1 İstanbul Salkano-Arnavutköy Belediyesi Spor sporcusu ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile başlayan Bayrak ve Toprak Teslim törenleri sonrası İstanbul’dan hareket eden 4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu ekibi 2 Ocak 2013 günü Artvin’in Şavşat ilçesine geldiler.

Gençlik ve spor İl Müdürlüğü İstanbul Bisiklet İl Temsilciliği 2012-2013 yılı faaliyet programında bulunan İstanbul-Sarıkamış (Kars) Sarıkamış Şehitlerini anma ve Saygı Bisiklet Turu olarak düzenlenen etkinlik çerçevesinde bisikletçiler 1650 kilometre pedal çevirerek Şavşat’a geldiler. İstanbul Taksimden yola çıkan sporcular, sırasıyla Bartın, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan ve Kars illerini geçerek 1856 km mesafe kat ettikten sonra 5 Ocak 2013 günü Karsa ulaşacak. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet turu ekibi 6 Ocak 2013 günü Sarıkamış’ta düzenlenecek olan törenlere katılarak, Sarıkamış Şehitleri Abidesinde kar yürüyüşü sonrası tören alanında bayrak ve toprak teslimini yapacak.

Sarıkamış Şehitlerini anmak üzere İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İstanbul Bisiklet İl Temsilciliği tarafından İstanbul’dan Kars Sarıkamış Allahü Ekber Dağları'na “Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu” başlatan ekip Ocak 2013 günü Şavşat'ta gelerek konakladılar.

Şavşat’ta Şavşat Kaymakamının il dışında olması sebebi ile Şavşat Belediye Başkanı M. Naci Köroğlu, İlçe Milli eğitim Müdür Nedim Topsakal, İlçe Gençlik Spor Müdürü Özgen Yüksel, Yazı İşleri Müdürü Murat Yazıcı, Halk Eğitim Müdürü İsa Yılmaz, Kütüphane Müdürü Naci Yıldız tarafından karşılanan ekip konaklama yerine ulaştırıldıktan sonra yeni yapılan Şavşat evinde akşam yemeği ikram edildi. Tamamen yöresel ürünlerden oluşan yemeklerin ikram edildiği akşam yemeğinde çeşitli açıklamalar yapıldı.

Akşam yemeği öncesi Halk Eğitim Müdürü İsa Yılmaz Şavşat evinin yapış süreci ve Şavşat evinin bölge halkı üzerindeki öneminden söz ederek genel bir tanıtım yaptı. Daha sonra kafile Başkanı Tuna Akyüz, Belediye Başkanı M. Naci Köroğlu’na bir hediye takdim ederken yapmış olduğu kısa açıklamada programla ilgili bilgi verdi.

Tuna Akyüz; “Birkaç yıldır Şavşat’tan geçiyoruz ama burada hiç konaklamıyorduk. Bu etkinliğin 4. Sunu gerçekleştiriyoruz. Bundan önce 3 defa Şavşat’tan geçtik. Şavşat’tan daha önce 2 defa transit geçerken Ajans Muhabiri Nurbay Usta bizi yollarda durdurdu. Bizlerle röportaj yaptı. Bize çok büyük ilgi gösterdi. Bize Şavşat’ta niye konaklamıyorsunuz diye adeta hesap sordu, kızdı. Bu onun Şavşat ilgisi ve sevdası olduğunu anladık. Ayrıca Şavşat Kaymakamımız bizim geçeceğimizi öğrenmiş bizi yoldan aradı. Ayrıca Belediye Başkanımız ise koşarak geldi. Adeta kan ter içinde kalmıştı. Onun o anki durumunu çok iyi hatırlıyorum. Çok büyük bir teveccühle karşıladı. Sporcularımız uğurladınız. Bu akşamda Şavşat’ımızın değerli müdürleri burada Belediye Başkanımızda burada. Bize ailelerine ayıracakları zamanları ayırdılar. Başta Kaymakamımız olmak üzere göstermiş olduğunuz alakaya bu muhteşem Şavşat yemeklerini bize ikram eden ve konaklamamızı sağlayan kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Ama Belediye Başkanımızın da can siper hane bize koşmasını hiç unutmuyorum. Bende Kaymakamın ricasını emir telaki ettim. Bu seneki Artvin konaklama yerimiz olarak Şavşat’ı tercih ettik. Hem de daha önce bize kızan arkadaşlarımızın Şavşat’ta kalma Şavşat misafirperverliklerini herkese gösterme arzularını yerine getirmiş ve bizlerde yaşamış olduk. Sporcularımızı sürekli değiştiriyoruz. Bu doğayı herkesin görmesini bu maneviyatı herkesin yaşamasını istiyoruz. Sponsor ağımızı genişletebilirsek Şavşat’ın ekonomisine bizde bir tuz atmak isteriz. Göstermiş olduğunuz alakaya bütün müdürlerimize çok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum. Şavşat’ın turizm açılımını da en kısa zamanda görmek istiyorum. Yazında inşallah hobi gurubunu getiririz. Federasyon başkanımız adına İl müdürlüğümüz adına bütün sporcu kardeşlerimiz adına bisiklet camiası adına sayın belediye başkanımıza küçük bir hediye vermek istiyoruz. Sayın Başkanımız kabul buyursunlar” dedi.

Hediyeyi alan Belediye Başkanı M. Naci Köroğlu’da yapmış olduğu kısa açıklamada; “Özellikle Sayın Kaymakamımızın bir toplantıdan olayı burada bulunamadığını saygı ve sevgilerini ilettiğini belirtmek istiyorum. Daire müdürleri ile birlikte sizleri burada ağırlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Çünkü biz Kurtuluş Savaşını bizzat vererek kazanan atalarımızın torunlarıyız. Atasını bilmeyen hedeflerini seçemez. Hedeflerini seçemeyen bir toplumda başarıya ulaşamaz. Birici dünya savaşında birnci paylaşım savaşında canlarını bu vatan için feda eden Sarıkamış’taki şehitlerimizi anmanız, bize andırmanız ve sevgili genç arkadaşlarımın da buraya bisikletle pedal çevirerek gelmeleri bizi gerçekten duygulandırdı. ” Dedi. M. Naci Köroğlu sporculara yönelikte yapmış olduğu konuşmada; “Geleceğimizin teminatı sizlersiniz. Sizler olmadan bu bayrak bu misakı milli sınırlarımız kesinlikle başarıya ulaşamaz. İnşallah ülkemizin sınırlarını değiştirttirmeyeceğiz, insanlarımızı da soydurmayacağız. Sizleri seneler boyu ağırlamaktan ve misafir etmekten kesinlikle mutlu olacağımızı bilmenizi istiyorum. Sadece bu adla değil Şavşat’ta bir abinizin olduğunu kardeşinizin olduğunu evinizin olduğunu bilin. Her fırsatınızda bize buyurun. Bugün kafile başkanınızla yapmış olduğum konuşmada bana Şavşat’ın neyi meşhur diye sordu. Bende insanı meşhur dedim. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizlerin buraya gelişinizi duyduğum zaman, bu güzelliklerin tüm dünyaya duyurulması için basın mensubu arkadaşımızda ben rehin aldım. Arkadaşım bölgeyi dünya ile buluşturan bir arkadaşımızdır. Bugünde sizlerin Şavşat’ta olduğunuzu dünyaya gösterecektir ona da teşekkür ediyorum. ” Dedi.

29 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’dan hareket eden sporcular organizasyon programı çerçevesinde 2 Ocak 2013 günü Şavşat'tan geçen İstanbul Gençlik ve Spor Müdürlüğü sporcuları Şavşat'ta Halkın büyük ilgisiyle karşılandı.

Şavşat'ta kısa bir açıklama yapan Takım kaptanı Ayhan Güngör, “ Kıyafetlerimiz ve yedek bisikletlerimiz var, dağ bisikletlerimiz var. Soğuğu çok fazla geçirmeyen termal kıyafetlerimiz var. Sarıkamış'ta 90 bin askerimiz tek kurşun atmadan şehit oldular. Onların çektiği acıyı kısmen biz de bu soğukta çekerek yaşamak istedik. Bu turum tamamını bisikletle geçiyoruz. Hava şartları ne olursa olsun, eksi 20–30 dereceleri de görebiliriz. Biz bu soğuğu, bu acıyı çekmek istedik. Bisikletin üstünde tur bittikten sonra arkadaşların elindeki, kolundaki sancıları birkaç ay bitmedi. Ama böyle anlamlı bir organizasyonun verdiği hazla bu acıyı hissetmedik. Bunu da her sene yapmak istiyoruz. Birinci Dünya Savaşı'nda yapılan Sarıkamış harekâtında Allahü Ekber Dağı'nda, 97 yıl önce bir kurşun bile sıkamadan donarak şehit düşen 90 bin kahraman askerlerin anısına bisiklet turu başlattıklarını söyledi. Her türlü zor şartlara hazırlıklı olduklarını belirten Ayhan Güngör, güzergâhlarındaki Sahara Dağını da aşarak 4 Ocak 2012 tarihinde İstanbul Taksimden aldıkları toprakları Türk bayrakları ve flamaları 9 Ocak 2012tarihinde Kars Sarıkamış Şehitliğinde düzenlenecek törende devlet yetkililerine teslim edeceklerini söyledi.

Şavşat’ta Anlamlı Tören

Taksim'den aldıkları toprak ve bayraklarla 29 Aralık 2012 günü yola çıkan 8i bisikletçi 11 kişi Şavşat’a ulaştılar.

Gece Şavşat’ta konaklayan bisikletçileri Hükümet konağı önünde karşılayan Kaymakam Abdullah Köklü, ekiple birlikte makama çıkarak bir süre sohbet etti.

Şavşat Hükümet Konağı önünde yapılan törenlere Kaymakam Abdullah Köklü Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Bülent Keskinsoy, Belediye Başkanı M. Naci Köroğlu, İlçe Emniyet Amiri Ömer Osman Demir, Milli eğitim müdürü Nedim Topsakal, Gençlik Spor İlçe Müdürü Özgen Yüksel, İlçe Müftüsü Orhan Bal, İstanbul Bisiklet İl Temsilcisi Kafile Başkanı Tuna Akyüz, Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Keleş, daire müdürleri öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra Kaymakam Abdullah Köklü yapmış olduğu konuşmada; “Bugünkü rahat bir şekilde hareket etmemiz ve güzel yaşantımızı bu şehitlerimize borçluyuz. Allah o günleri bir daha geri getirmesin. ” Dedi. Köklü bisikletçilere yönelikte; “Çevirmiş olduğunuz bu pedallar çok önemli. Sizler şanlı tarihimize bu kadar duyarlı olduktan sonra, bizde sizleri her yıl burada memnuniyetle karşılamak isteriz. Sizler Sarıkamış Şehitlerinin anısına yakışan şekilde İstanbul dan o kadar yol alarak geldiniz. İlçemize Hoş geldiniz. Dünyada en pahalı bedel canla ödenen bedeldir. Bizim Sarıkamış şehitlerimiz canlarıyla bu vatan için bedel ödediler. Sizlerin İstanbul'dan böylesine güzel bir amaç için yola çıkıp ilçemizde bizleri de ziyaret etmeniz gelmeleri bizi onurlandırıyor. Sizleri kutluyorum. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. ”dedi.

Yapılan törenlerde İstanbul Bisiklet İl Temsilcisi Kafile Başkanı Tuna Akyüz, kısa bir konuşma yaparak Şavşat ilçesinde görmüş olduğu ilgi ve alakadan duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu ile ilgili bilgiler verdi.

Sarıkamış şehitlerinin 98'ncı yıl anma törenlerine katılmak için sporcular, Taksim den getirdikleri ve Şavşat’tan aldıkları toprağı Sarıkamış'taki şehitliğe bırakacaklarını söyledi. Bisiklet Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Tuna Akyüz, şehit düşen dedelerine karşı minnet borçlarını ödemek için zorlu yolculuğa çıktıklarını bildirdi. Tuna Akyüz; '98 sene önce ailelerini, çocuklarını düşünmeden şehit olan dedelerimize minnet borcumuzu yerine getirmek için toprak getiriyoruz. Getirdiğimiz toprağı 6 Ocak 2013 günü Sarıkamış’ta ilgililere sunacağız. Şavşatlı idarecilerin ve Şavşat halkının bizlere göstermiş oldukları ilgiden dolayı başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere Belediye Başkanımıza daire müdürlerimize ve bütün Şavşat halkına teşekkür ediyorum. ” Dedi.

Yapılan törenlerde Şavşat Belediye Başkanının getirmiş olduğu Şavşat toprağı Kaymakam Abdullah Köklü tarafından Kafile Başkanı Tuna Akyüz’e verildi. . Toprak teslim töreninden sonra Kaymakam Abdullah Köklü ve Şavşat Belediye Başkanı M. Naci Köroğlu gelen bütün ekibe çeşitli hediyeler verdiler.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisikleti Turu sporcuları ise Şavşat halkının ilgisinden memnun kaldıklarını belirterek en zorlu etap olan Şavşat Ardahan etabında kendilerine hiçbir zorluk yaşatmayan ve en üst düzey bir karşılama ve yol takibinden dolayı Kaymakam Abdullah Köklüye Şavşat Belediye Başkanı M. Naci Köroğlu’na bütün daire müdürlerine ve Şavşat halkına teşekkür ettiler.

Şavşat’tan alkışlarla yolcu edilen bisikletçiler pedallarını Sarıkamış Şehitleri için çevirerek yolun en zorlu etabı olan Şavşat Ardahan yolunu aşmak için hareket ettiler.

Şavşat Hükümet Konağı önünde Kaymakam Abdullah Köklünün vermiş olduğu start sonra bisikletçiler Ardahan’a gitmek üzere yola çıktılar. Bisikletçiler günün anısına yol güzergâhlarında denk gelen vatandaşlara çeşitli hediyeler dağıttılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.01.2013 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Şavşat 2014 Yılının İlk Misafirleri...
 » Sarıkamış Şehitlerine Toprak Götüre...
 » Artvin’den Sarıkamış’a Pedal Çevird...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Profesörlerin Şavşat Aşkı...
 » Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet...
 » Kansere Tepkinin Son Durağı Artvin...
 » Bakan Cevdet Yılmaz Artvin’de Yaşlı...
 » Şavşat’ın Aile Haftasında Önemli Ko...
 » Sahara Tüneli İçin Işık Göründü...
 » Vali Cirit Şavşat’ı Ziyaret Etti...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » İstanbul – Sarıkamış Yolu Bisikletl...
 » Şavşat Chp Eski İlçe Başkanı Yazıcı...
 » Kadir İnanır Şavşat’ta...
 » Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sağlı...
 » Şavşat'ta Muhtarlar Toplantısı...
 » Üniversite Öğrencilerinden Anlamlı...
 » Artvin’de Sarıkamış Şehitlerini Anm...
 » Tekerlekler ''kanserle Mücadeleye D...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...