Bayraktutan “Hani Artvin’e Doğalgaz Gelecekti”

10/06/2016 10:50


Haber: Hayati AkbaşArtvin Milletvekili Bayraktutan “Artvin’e Doğalgaz hizmetinin gelmemesinin nedenlerinin araştırılıp, yaşanan aksaklıkların tespit edilmesi ve giderilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi”.

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan tarafından TBMM Başkanlığına verilen önergede şu ifadelere yer verildi: “Her yıl, BOTAŞ veya Hükümet yetkililerinden “Doğalgaz olmayan İl kalmayacak” demeçlerine istinaden ulusal ve yerel basında konuyla ilişkin birçok haber okuyoruz. Ne yazık ki, 2016 yılında Ülkemizde Doğalgaz hizmetinin verilmediği birçok ilimiz hala mevcut. Özellikle seçim bölgem Artvin iline defalarca söz verilmiş olmasına karşın henüz doğalgaz ile ilgili başlatılan bir saha çalışması bulunmamaktadır.

2010 yılında BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Fazıl Şenel tarafından yapılan açıklama da “…2-3 yıl içerisinde Artvin ve Hakkari gibi coğrafi açıdan sıkıntılı bölgeler olmak üzere 81 ilin tamamına doğalgazı ulaştıracağız” demiş olmasına karşın, aradan geçen zaman diliminde genel müdürler değişti, takvimler değişti, hükümetler, Başbakanlar değişti ama Artvin’e henüz doğalgaz verilmediği gibi hiçbir saha çalışması da yapılmadı. Aradan 6 yıl geçti bu süre zarfında Artvin halkına seçimlerde söz verildi ama bu sözler maalesef yerine getirilmedi.

Konu ile ilişkin 31 Mart 2016 tarihinde 3213 esas numarasıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına Artvin doğalgaz hakkında yöneltmiş olduğum soru önergesine dönemin Bakanının imzasıyla verilen cevapta “… BOTAŞ Genel Müdürlüğünün 2012 yılı yatırım programında yer alan Artvin DGBH projesinin güzergah ön etüt çalışmalarının devam etmekte olup söz konusu projenin 2012 yılı içerisinde mühendislik ihalesine çıkarılması planlanmaktadır. Yapım işi ihalesine çıkılması ile ilgili çalışmalara ise mühendislik çalışmalarının tamamlanmasını müteakip başlayacaktır. ” İfadeleri verilmiş olmasına karşın aradan geçen süre zarfında Artvin ili ve ilçelerinde doğalgaz hizmeti verilmemektedir.

Artvin ili ve ilçelerinde vatandaşlar Doğalgaz hizmetinin verilmesini ivedilikle beklemektedir. Ancak yaşanan süreçte verilen sözler yerine getirilmemiştir. En son 7 Haziran seçimleri öncesi dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun Artvin mitinginde Artvin’e doğalgazın geleceği yönündeki ifadelerine karşın beklenti artmış, adı konulmayan nedenlerden dolayı doğalgaz çalışmaları Artvin ilinde henüz başlamamıştır.

Tüm bu süreçler dikkate alındığında; Ülkemizin hemen hemen her noktasında Doğalgaz hizmetinden vatandaşlarımız yararlanırken Artvin ilinde henüz doğalgaz ile ilgili hizmet verilmemesi, mühendislik çalışmalarının yapılmamasının nedenlerinin araştırılıp, söz konusu aksaklıkların tespit edilmesi amacıyla Anayasa’nın 98nci ve içtüzüğümüzün 104ncü ve 105nci maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz”.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.06.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Sümbüllü Köylülerinin Sorunlarını T...
 » Bayraktutan Kanser Vakaları İçin Me...
 » Bayraktutan Artvin’in Sorunlarına S...
 » Bayraktutan’dan Bir Meclis Araştırm...
 » Emeklilerin Mağduriyetlerini Tbmm’y...
 » Bayraktutan Bir Yaraya Daha Parmak...
 » Doğu Karadeniz’deki Ölümlerin Neden...
 » Bayraktutan Muhtarlara Sahip Çıktı...
 » Bayraktutan Artvin - Rize Havaalanı...
 » Bayraktutan Borçka’nın Sorunlarını...
 » Artvin’e Doğalgaz Müjdesi...
 » Chp Cerattepe Bilirkişilerinin Peşi...
 » Bayraktutan Ardanuç İle İlgili Mecl...
 » Damar-maden İşletmeciliği, Çalışma...
 » Bayraktutan Bu Defa Gündeme Türgev’...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Bayraktutan Milli Eğitimdeki Atamal...
 » 50 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor...
 » Artvin’de Doğalgaz İmzayamı Takıldı...
 » Bayraktutan, 113 Dev Eseri Tbmm Gün...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...