50 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor

26/09/2012 21:31

Cankurtaran Tüneli Yapım Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor


Haber: Hayati AkbaşAk Parti Tanıtım ve Medya Birim başkanlığı çalışmaları yerinde görmek ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi almak için partililer ve Artvin basınıyla birlikte Cankurtaran Tüneline gezi düzenleyerek incelemelerde bulundu.

Artvin Ak Parti Tanıtım ve Medya birim başkanlığının düzenlediği Cankurtaran Tüneli gezisine Artvin Ak Parti Milletvekili İsrail Kışla, İl Başkanı Erkan Balta, Ak Parti Tanıtım ve Medya Birim Başkanı Yüksel Kantar, Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven yönetim kurulu üyeleri ve ile basın mensupları katıldı.

Artvin Basınının yoğun ilgi gösterdiği gezide basın mensupları Milletvekili İsrafil Kışla, İl Başkanı Erkan Balta ve çalışmaları yürüten inşaat firması yetkililerine sorular sorarak bilgi aldılar.

Tünel gezisi sırasında açıklamalar yapan Milletvekili Kışla, iki tüp şeklinde gerçekleştirilen tünel inşaatının yüzde 55’inin tamamlandığını söyledi. Milletvekili İsrafil Kışla açıklamalarında; “Cankurtaran tüneli Artvin İçin çok önemli bir proje dedi. Tünel projesinin Artvin’in yıllardır hayali olan bir proje olduğunu ifade eden Kışla, Artvin’in barajlardan sonraki en büyük projesi en büyük yatırımı. 5250 metre uzunluğunda iki tüp halinde başlayan tünelin Borçka tarafından 900 metre ilerlemiş olduğunu, Hopa tarafının da yaklaşık 2 bin metre ilerlemiş durumda olduğunu söyledi. Kışla, tünel açma olarak tünellerin yaklaşık yüzde 55 tamamlanmış durumda olduğunu ifade ederken diğer çalışmalarında hızlı bir şekilde devam edeceğini söyledi.

“EKİM 2013’E KADAR TÜPLER TAMAMLANACAK”

Açıklamalarının devamında Kışla, “Artvin’e bu yatırımın kararını veren hükümetimize, Başbakanımıza, Ulaştırma Bakanımıza ve karayollarına teşekkür ediyorum. Artvin’in ulaşımda ki sorununu bu tünelle aşmış olacağız. Artvin’e hayırlı olmasını diliyorum. Bir yıl sonra buradan araçlarla geçmek yine sizlerle birlikte bizlere nasip olur. Ekim 2013’e kadar tüpler tamamlanıp bağlantıları yapılmış olacak. Borçka Hopa arası bağlanmış olacak. Ulaşıma açılmasıyla ilgili belki bir müddet daha bekleyebiliriz ama Ekim ayından itibaren bir taraftan bir tarafa geçişi yapacağız” dedi.

“MURATLI SINIR KAPISI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Muratlı Sınır Kapısının açılması ile ilgili açıklamalarda yapan Milletvekili Kışla açıklamalarında, “Muratlı sınır kapısının yol güzergâhı farklı. Hopa tüneli, Rize, Artvin ve Ardahan’a kadar ki bir bağlantı yolu. Muratlı kapısı ise Batum ile Macahel dediğimiz Camili bölgesinin ve Borçka Bölgesinin içinde çok önemli bir kapımız olacak. Onunla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Çarşamba günü Valimizle birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanımızla bir görüşmemiz olacak.

Artvin için turizm çok önemli. Artvin’e turist çeke bilmek iki güzergâh bizim için çok çok önemli. Batum’a yoğun bir şekilde turist geliyor. Batum’da ki turisti Muratlı kapısından Macahal, Borçka, Şavşat bölgesine çekmek mümkün. Bir diğer ise komşu ilimiz Rize de Ayder olsun, Uzun Göl olsun buralar çok turist alan bölgeler. Rize ile Artvin’in yayla yollarının bağlantı çalışmaları şuanda devam ediyor. Bu çalışmalar turizm mastır planı kapsamında turizm bakanlığının bütçesi ile yapılıyor. 1 milyon 600 bin liralık bütçe geçen yıl gelmişti. 600 bin liralık bütçeyle de Rize Yusufeli bağlantıları başladı. Gelecek bütçeyle de Muratlı ve Sarp’tan olan bağlantılar başlayacak ki hem Rize tarafından hem de Batum tarafından Artvin’e turisti çekelim. Bu güzergâhlar Artvin için turizm açısından çok önemli. Orada ki potansiyelden Artvin olarak istifade etmek istiyoruz

Bu yatırımlar Artvin’e yapılan yatırımlar. Siz basın mensupları da bu güzellikleri halkımıza duyurma adına bir vazife kamu görevi yapıyorsunuz. Bu yapılan çalışmalar hakkında halkımızın bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yatırım başladığı noktada kalsaydı hepimiz üzülürdük. Bu tünellerin 3 km ye yakın bir kısmının yapılmış olması hepimizi mutlu ediyor. Bizde bu mutluluğu Artvin Halkıyla paylaşmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin en uzun tüneli Ovit’te olduğunu dile getiren Milletvekili İsrafil Kışla “Burası da 5 bin 300 metreyle Ovit başlamadan önce Türkiye’nin en uzun tüneliydi. ” dedi.

Yapımı gündemde olan Camili Tüneli çalışmalarına da değinen Milletvekili Kışla Camili Tünelinin Artvin için çok önemli bir geçiş olacağını söyleyerek şunları dile getirdi. “ Çok ciddi masraf yapılarak yolların tamamlanmasına rağmen halen kaplama çalışmaları devam ediyor. Kış şartlarından dolayı hem orda ki ulaşımı sağlamada hem de orada ki çığa karşı tedbirde ciddi sıkıntılar çekildiği için açtığınız zaman vatandaşlarımız çığ tehdidiyle karşı karşıya kalmış oluyor. Uzun bir süre kış şartlarında Borçka’dan Macahal’e ulaşımı sağlama zor oluyor. Bu bakımdan tünel o bölge için şart oldu. Bunu hem valimiz hem biz ilgililere bakan ve bürokratlara defalarca söyledik. Stratejik olarak önem arz etmektedir. Batum’dan ulaşıyoruz. Bu da tabi ki doğru bir şey değil. Sağ olsun ulaştırma bakanımız talimat verdi. Keşif yapıldı ama bakan beğenmedi. Yeni bir çalışma daha yaptırılıyor. En kısa zamanda proje ihalesine çıkılacak umarım ki bizim dönemimizde oranın temelini atmak nasip olur. ”

“DÜNDEN BUGÜN DAHA GÜZEL, BUGÜNDEN YARIN DAHA GÜZEL OLACAK”

14 Aylık bir süre içerisinde tünelin yüzde 55’den fazla bir kısmı tamamlamış. Önümüzde ki sene sonuna kadar da inşallah ulaşıma açılacağını yetkililerden duymuş olduk. Bu tünelin Artvin için son derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yıllarca Hopa Dağında ulaşımda halkımız özellikle kış şartlarında ciddi sıkıntılar çekmekte. Ulaşım şartlarının zor olduğunu kazalarla karşılaştığımızı nice canlar feda edildiğini yaşadık. İnşallah bu tünel Artvin’in ulaşımına ciddi bir kalite getirecek ve sahille bağlantımız kolaylaştıracak. Artvin’e turist gelmesi açısından ulaşılmaz olan bu Hopa Dağı’nı da inşallah baypas etmiş olacağız. Artvin halkı için yaşam standardının yükselmesi için çok önemli bir proje. Bu eserin Artvin’e kazandırılmasında başbakanımızın kararlılığı kendinize huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. İnşallah kazasız belasız bir çalışmayla tünel Artvin’in hizmetine açılır.

Kamudan Artvin yatırımlar adına ciddi bir pay almakta bunları biliyoruz. Barajlar, Borçka barajı olsun Muratlı Deriner Yusufeli ve Artvin Barajı bunlar Artvin’e ayrı bir güzellik katmakta. Yine sağlık sektöründe Artvin’de çok ciddi yatırımlar yapılmakta Allah nasip ederse 8 Ekimde Hopa Devlet Hastanesinin ihalesi yapılacak. Üniversitemiz hızla büyüyor. Eğitim alanında da ciddi yatırımlar alıyor. Macahel tüneli de çok önemli. Onunda biran önce başlaması konusunda ulaştırma bakanımız kararlı bir şekilde duruyor. Macahel’e olan 4-5 aylık ulaşımda ki sıkıntıyı da o tünelle aşmış oluruz. ”

ARTVİN CENNET KADAR GÜZEL BİR YER

Konuşmasını temennilerle sonlandıran Vekil Kışla Artvin her yönüyle güzelleşiyor, Artvin yaşam kenti olacak diyerek şu sözlerle konuşmasını sonlandırdı.

“Artvin Turizm kenti olacak. Cennet kadar güzel derler ya gerçekten Artvin’in her tarafı son derce güzel, turistik doğal güzellikleri olan bir ilimiz. Halkımızın buradan göçünü engellemek için burada yaşamın kalitesini artırmak zorundayız. Burada sağlık, eğitim ve sosyal hayatı güçlendirmek zorundayız. Devletimizde bunları yapıyor. Hayır, sahipleri de buna katkıda bulunuyor. Artvin her yönüyle güzelleşiyor. Dünden bugün daha güzel, bugünden yarın daha güzel olacak. ”

İL BAŞKANI BALTA: “CANKURTARAN ARTVİN’İN EN BÜYÜK HAYALİYDİ “

Tünel gezisi sırasında basın mensupların bilgi veren İl Başkanı Erkan Balta, bu gezinin amacının yapılan yatırım ve hizmetleri basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna en iyi şekilde aktarmak ve tanıtmak olduğunu ifade etti.

Balta açıklamalarında, “Şuan içinde bulunduğumuz tünel Artvin’in büyük bir hayaliydi. Bu hayalin içindeyiz. Biz Hopa tünelini Rize Trabzon sahilde ki ilerle iç bölgede ki illerin bağlantı yolu olması hesabıyla çok önemli olarak görüyoruz. Cankurtaran geçidi 690 rakımında bir geçit. Orada ki hava şartları ve özel bir iklim özelliğinden dolayı 1000 rakımda 1200 rakımda olmayan kar orada olur. Can Kurtaran geçidinin bu açıdan özel bir durumu var. Özellikle kış döneminde iç bölgeyle ulaşımı zorlaştıran aksatan bir özelliği vardı. Bu anlamda sahil illeriyle iç böyle ulaşımı sağlamak anlamında Cankurtaran tüneli çok büyük bir hizmet. Türkiye’nin en önemli ağında ki Bolu dağı tüneli 14 yıla bitirilememişti. Bizim hükümetimiz döneminde iki yılda tamamlandı. O tünelden daha uzun bir tünel sadece Artvin’in istifade edeceği, çok yoğun bir trafik akışının olmadığı, bu istikametteki bu tünelin Artvin’e kazandırılmış olması bizim minnetle ve şükranla anmamızı gerektiren bir durum. Sizlerde görüyorsunuz planlandığı şekilde hızlı bir çalışma yürütülüyor. Bu tünelimiz yarım saatlik bir zaman tasarrufu kazandıracak. Her yönüyle katkı sağlayacak. Hopa Dağı Tüneli Muratlı kapsının açılmasını kolaylaştıran bir yatırım olarak da önemli görünüyor. ” İfadelerine yer verdi.

AYKUT ALGIN “ÇALIŞMALARIMIZ 14 AYDIR GECE GÜNDÜZ TÜM HIZIYLA DEVAM ETMEKTİR”

NAS YS inşaat firmasının Şantiye şefi olan Aykut Algın ise tünel inşaatı hakkında şunları söyledi. “Burası bittiği zaman Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak. Uzunluğu 5bin 250 metre çift tüp 10 bin 500 metre. Bunun yaklaşık olarak yüzde 50 sinden fazlasını geçtik. Çalışmalarımız 14 aydır gece gündüz tüm hızıyla devam etmektir. İnşallah önümüzde ki yılsonu itibariyle de buranın yapımını bitirmektir. Şuan itibariyle Borçka tarafında her iki tüpte de 900 metre ilerlemiş durumdayız. Hopa tarafında da 1800 metre ilerlemiş durumdayız”.

Gezi Cankurtaran Tünelinin Hopa tarafında ki girişinde yapılan açıklamayla son buldu. Gezi sırasında gazeteciler ve geziye katılan diğer yetkililer bol bol fotoğraf çekerek bu anları ölümsüzleştirmek istediler.comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.09.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » İstanbul Feshane Artvin Günleri Dev...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Karadeniz Karayolu İle Akdeniz'e Ba...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2015...
 » Batum Başkonsolosu Temizkan, Vali C...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Batum’da Geleneksel İftar Yemeği...
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Kafkasör Arenada Artvin İşi Basın T...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » T. C. Batum Başkonsolosu Temizkan’d...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...