Emeklilerin Mağduriyetlerini Tbmm’ye Taşıdı

01/02/2016 12:23

Bayraktutan Bu Defa Da Emeklilerin Mağduriyetlerini Tbmm’ye Taşıdı.


Bayraktutan Emeklilerin Magduriyetlerini Tbmm Ye Tasidi

Haber: Hayati AkbaşCHP YDK Başkanı Av. Uğur Bayraktutan emeklilerin mağduriyetlerinin araştırılması için meclis araştırma önergesi verdi.

Bayraktutan TBMM’de yaptığı açıklamada; “Ülkemizde emekli olup, aldığı para ile geçinemeyen, yokluk ve açlık sınırında yaşam mücadelesi veren, ömrünün geri kalanında refah düzeyinde yaşamak için mücadele veren emeklilerin sorunları yıllardır görmezden gelinmekte ve bu sorun bir türlü çözüme kavuşturulmamaktadır.

11 milyona yakın emeklinin olduğu ülkemizde AKP iktidarı her seçimde birçok vaat vermesine karşın emeklilerin sorunları çözüme kavuşturulmamıştır. Emekli olan kişi ile çalışan kişi arasında büyük uçurumlar mevcuttur. Maaşların arasındaki bu uçurum biran önce giderilmelidir. Ömrünün son baharında insanlar rahat yaşamalı, sağlık ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceği ekonomiye sahip olmalıdır. Sosyal güvenlik sistemi tek çatı altında toplanmasına rağmen, gelir ve aylıklar arasındaki eşitsizlikler sürmektedir. Gelir ve aylıklar bakımından eşitsizliklerin olması, her bir zam artışında da var olan farklılıkları giderek büyütmektedir. Örneğin, taban aylıklarda eşitsizliğin olması, önemli bir sorun olarak dikkat çekmektedir. Prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları, emekli aylıklarının hesaplanmasında temel kriter olması gerekirken, mevzuatların sık sık değiştirilmesi sonucunda, çalışılan dönemlerdeki kanun hükümlerine göre emekli ayıkları hesaplandığından nimet/külfet dengesi bozulmakta ve farklı aylıklar ödenmektedir. Emekli aylığı hesaplanma yöntemlerinde norm ve standart birliği sağlanamadığından, aynı statüde olmalarına rağmen, emekli aylıklarındaki eşitsizlikler büyümektedir. Özellikle de 2008 sonrasında 4/a ve 4/b sigortalısı olarak emekli olanların aylıklarında düşmeler yaşanmaktadır. Bu nedenle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun emekli aylığı hesaplama parametreleri yeniden değerlendirilerek, prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazançları eşit olanlara, emekli oldukları yıllara bakılmaksızın aynı aylık ödenmelidir. Yani kişi Emekli olmadan önce ne kadar maaş alıyorsa emekli olduğunda da aynı maaşı almalıdır. Ayrıca emekliler Devlet Hastaneler de telef olmamalıdır. Tüm özel hastanelerde Devlet Hastanelerinden nasıl yararlanabiliyorlarsa aynı şekilde özel Hastanelerden de ücret ödemeden faydalanmalıdır. Emeklilerden Ulaşım, yakıt gibi hizmetlerden yararlanırken vergi alınmamalıdır. Kısacası; sosyal Devlet anlayışı gereği Devlet emeklileri cezalandırmamalı, bunca sene hizmet verdikleri için mükafatlandırılmalıdır.

Yukarıda belirtilen hususlar ışığında, Emeklilerin yaşadığı maddi ve manevi sorunların belirlenip, çözüm yollarının araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98nci ve içtüzüğümüzün 104ncü ve 105nci maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz” ifadelerine yer verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.02.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Türk Eğitim Sen Emeklilere S...
 » Artvin’de Kamu Sen Üyeleri De Maaş...
 » Hopa'da Emekçiler İş Bıraktı, Hizme...
 » Artvin Dsp İl Başkanlığı Emekli Maa...
 » Hopa'da Kesk Üyeleri Grevde...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Torba Yasasına Tepki: "Akp'ye Tesli...
 » Bayraktutan Ardanuç İle İlgili Mecl...
 » Chp Cerattepe Bilirkişilerinin Peşi...
 » Selim Bilgin Yeniden Başkan Seçildi...
 » Bayraktutan Milli Eğitimdeki Atamal...
 » Sosyal Güvenlik Yasası Hopa'da Prot...
 » Bayraktutan Bu Defa Hükümeti Can Ev...
 » Bayraktutan Yusufeli İçin Meclis Ar...
 » Bayraktutan Muhtarlara Sahip Çıktı...
 » Bayraktutan Borçka’nın Sorunlarını...
 » Sümbüllü Köylülerinin Sorunlarını T...
 » Bayraktutan “Hani Artvin’e Doğalgaz...
 » Sağlık Hakkı İnisiyatifi'nin, "Gene...
 » Artvin Chp İl Örgütü 2014 Yılını De...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...