Chp İstanbul Millletvekili Onur Cerattepe’de

16/07/2014 09:43

“Cerattepe’de Şu Anda Hiç Bir Çalışma Yoktur.”


Haber: Hayati AkbaşYeşil Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Kalın CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’a teşekkür etti. Başkan Karahan, Onur’un CHP olağanüstü kongrenin ardından danışmanıyla birlikte yorgun olduğu halde üşenmeden Cerattape’ye çıkarak orada incelemelerde bulunduğunu belirterek;” Sayın Melda Onur, bizim çevreci olarak tanıdığımız Milletvekilinden önce çok değerli bir gazeteci, doğa dostudur. Milletvekilliği ile birleştirince ülkemize, halkımıza çok büyük faydaları oluyor. TBMM’ye çerce bilincinin okutulması amacıyla kanun teklifi veren çok değerli milletvekili Melda Onur’a öncelikle Artvin adına çok teşekkür ediyorum.

Birlikte Cerattepe’ye çıktık. Kafkasör ve civarında yapılmak istenen madenciliğin ne anlama geldiğini yakinen, gözleriyle gördükten sonra şunu dedi. Burada madencilik hiçbir şekilde yapılamaz. Gözle açık ve net olarak görülen bu muhteşem zenginliği hangi yer altı madenciliği karşılar? Yazık olur, günah olur. Ben her zaman sizlerin yanında olacağım. Ankara’da Uğur Beyle birlikte tüm CHP Milletvekilleri zaten her zaman yanınızdayız. Zaten Uğur Bayraktutan tüm meclise, Türkiye’ye hatta dünyaya Cerattepe adını ezberletti. Ama yakından görünce ne kadar haklı olduğunu da teyit etmiş olduk. Muhteşem bir yer. Buraya nasıl kıyacaklar? Böyle bir şey olabilir mi?”dedi.

Onlar ne kadar kararlıysa biz o kadar kararlıyız!

25 Yıl Önce Artvinli Ne Dediyse Bugün De Hayır Diyor

Değerli Artvin halkı; Madenciler başlamak için ne kadar sabırsızlanıp bastırıyorsa biz direncimizi o kadar yoğunlaştırıyor ve mücadelemize devam ediyoruz. Hatırlarsanız 10 Temmuz tarihinde Kafkasör’de belediye hudutları içinde, Turizm alanı ilan edilmiş yerde adamlar açık işletme altın madenciliği için ÇED başvurusu yaptılar. Bir de bunun bilgisi için toplantı yaptılar. Ama Artvin halkının cevabı 25 yıl önce ilk verdiği cevap olmuştur. “Madene Hayır!”

El Ele Tutuşarak Oluşturacağımız Artvin Zinciriyle de Aynı

Cevabı vereceğiz. Burada yapılması düşünülen madene hayır!

Unutmadan söyleyeyim. 21 Temmuz Pazartesi günü bilirkişiler gelip keşif yapacaklar. Orada bir insan zinciri oluşturup bu kez cevabımızı el ele tutuşarak oluşturacağımız Artvin zinciriyle vereceğiz. Yineliyorum. Artvinliler neye karşı çıktığını neden istemediğini, Bilimsel olarak açıklayabiliyor. Hatta maden şirketinin kendi nihai ÇED’leri bunu yazıyor. Burada maden ancak Artvinliler yok olursa, Artvin haritadan silinirse çıkabilir. Onun dışında yok hem Artvin, hem maden, hem turizm safsatasıyla bizi asla kandıramazlar. Madem hem turizm hem maden oluyor. Maden şirketi Damar’da bir otel kursa ya,

Madencilerin taktik olarak kullandığı-yaydığı

Psikolojik yıpratma söylemlerine itibar etmeyin.

Son olarak; Sürekli şehirdeki insanlara psikolojik yıpratma kampanyası uygulanıyor. Yukarıda çok hızlı çalışma var. Bunu asla engelleyemezsiniz. Maden çıkacak” şeklinde söylentilerle halkın direncini kırmaya taraftar edinmeye çalışıyorlar. Değerli Artvin halkı yukarıda hiçbir çalışma yoktur. Biz, İstanbul Milletvekili Sayın Melda Onur ile birlikte Cerattepe’ye çıktık. Hiçbir çalışma yok, hiç kimse yok. Şunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer sizler direnmeseydiniz. Bir hafta önce olduğu gibi o salonda haykırmasaydınız, onlar çoktan gelmiş, 25 yıldır da işletmeye başlamış olur. Bugün Artvin diye bir ilden çok belki belde de, belki de Damar gibi köyden bahsedecektik. Bizler yaşadıkça bu muhteşem doğada madencilere yer vermeyeceğiz. Onlar çıkarmaya kararlıysa, biz çıkarttırmamaya kararlıyız. Çünkü bu bizim için bir felaket olacak. Yavaş yavaş, acı çekerek ölmek istemiyoruz.

Bu felaket kimseyi ayıt etmeyecek. AKP’li-MHP’li-CHP’li demeyecek

Murgul Damar’da Araziler Kaç Para Evler Ne Kadar Gidin Sorun

Artvin’de yaşayan, , AKP’li, MHP’li, CHP’li, , SAADET’li, DP’li DSP’li tüm siyasiler, STK’lar, birey olarak tüm Artvinliler şunu asla aklından çıkarmasın; Bu felaket kimseyi ayırt etmeden yok edecek, göçe zorlayacaktır. Ne araziniz, ne eviniz, ne bahçeniz sizi yaşatmaz. Değerinin nasıl düşeceğini merak edenler Murgul-Damar’da evlerin kaça satıldığını sorun. Evet, dünyanın en büyük Bakır fabrikasının bulunduğu yerde bir daire kaç para buyurun öğrenin. Herkes aklını başına alacak. Öyle bu maden çıkar, boşuna uğraşmayın gibi maksatlı psikolojik propagandanın aleti olmayın. Bu şekilde konuşanları da uyarın. Eğer siz istemezseniz bunu hiç kimse çıkaramaz deyin. Artvin varsa biz, biz varsak Artvin yaşar. Artvin’in gerçek dostu Artvinli olsun olmasın Artvin sevdalısı olan insanlardır. Sayın Melda Onur’a çok teşekkür ediyoruz. ”dedi.

Artvin Halkı Onuruyla Kararlı Ve Haklı Mücadelesine Devam Ediyor

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Kalın’da Başkan Karahan’ın söylenmesi gerekenleri söylediğini, kısa eklemelerde bulunacağını belirterek; “ Artvin halkı kararlı, haklı mücadelesini dün olduğu gibi bugün de aynı karalılıkla ve daha da tecrübeli bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Unutmayın ki haklı olduğumuz için bugünlere kadar geldik. Ben milletvekili Sayın Melda Onur’a çok teşekkür ediyorum. Kendisine gerekli bilgileri verdik. Not aldılar. Onun bizimle birlikte Cerattepe’ye gelmesi çok anlamlı ve net bir mesajdır.

Değerli Artvinliler; Artvin Yalnız Değildir

Artvin yalnız değildir. TBMM’de Cerattepe’yi savunacak bir dostunuz var. Sağ olsunlar. Artvin halkı da şunu unutmasın, Maden çıkacak çıkacak diye madencilerin yaydığı bu psikolojik cümleler yerine Artvin, Cerattepe, Artvinli yalınız değildir. Çok değerli doğa ve çevre dostu insanlarımız vardır. Bugüne kadar onların desteğiyle geldik. Biz burada maden istemiyoruz. Maden projesi iptal edilene kadar direneceğiz. Ve asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz diyerek maden çıkacak şeklinde konuşanları uyarın. ”dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.07.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Ekoloji Kampı Aktivistleri Murgul’d...
 » Cerattepe’de Halk’da, Kanunlarda “B...
 » Artvin Tehlikenin Farkına Varmaya B...
 » Artvin’de Madene Karşı Bahar Yürüyü...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Cerattepe’den Artvin’e “Altın Vuruş...
 » Hod’lular Sonuna Kadar “Mücadeleye...
 » Bayraktutan, Artvin Halkı Adına Teş...
 » Artvin 6 Nisan’da Büyük Mitingle Ma...
 » Kafkasör’de Madencilik Su Kanuna Gö...
 » Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında...
 » Dereler Trabzon’a Aktı...
 » Artvin Eğitim - İş Üyelerinden En A...
 » Artvin Chp 2015 Seçim Strateji Topl...
 » Arıcılıktan Söz Ediyorsak Doğamıza...
 » Artvin Ucuz Enerjiden Faydalanmalıd...
 » Artvin Kafkasör'de Maden Çed İptal...
 » Artvin’de Chp İl Örgütü Görevini Bı...
 » Cerattepe Artvin’de Bir Kez Daha Ma...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...