Artvin 6 Nisan’da Büyük Mitingle Madene Hayır Denecek

21/03/2013 17:09

Artvin 6 Nisan’da Büyük Bir Mitingle Madene Dur Diyecek!


Haber: Hayati AkbaşArtvin büyük, tarihi Mitinglerinden birisine daha hazırlanıyor. Artvin Cerattepe, Kafkasör, Mersivan, Genya Bölgesi’ni içine alan devasa bir bölgede Altın, bakır, gümüş, krom madenciliği yapılmak isteniyor. Daha önce 2009 yılında Yargıtay’ın kesin onanmış, “Burada madencilik faaliyeti yapılamaz” kararına rağmen AKP hükümeti bu alanı tekrar ihaleye çıkararak maden sahası olarak ilan etti. Artvinliler bu konuyu Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ankara’da görüşmüş, Bakan; “yerin üstü ile yerin altını karşılaştıracağız. Hangisi daha değerliyse onu yapacağız” diyerek Artvinlileri Ankara’dan Artvin’e göndermişti.

Geçen süre içinde Bakan Yıldız’ın yeraltının yerüstünden daha değerli olduğu kanısına vardığı ve geçen yıl 17 Şubat 2012 tarihinde ihaleye çıkararak Özaltın Firmasının kazanmasıyla bu bölgeyi Özaltın’a vermişti. Ancak Özaltın Firmasının burada madencilik yapamayacağı, şartnamede 10 bin ton blister Bakır işleme kapasiteli bir tesis sahibi olması gerektiği, ancak bunun Türkiye’de faal olanın tek olduğu, bunun da Samsun’da Etibakır’a ait tesisler olduğu anlaşıldı.

“Sayın Bakan Artvin’de Yaşayan İnsanlara Ne Kadar Bedel Biçtiniz?”

Bunun Üzerine CHP Artvin Milletvekili Avukat Uğur Bayraktutan; “ Ben bu ihalenin adrese teslim ihale olduğunu biliyorsunuz Meclis’te canlı yayında bakının yüzüne söylemiştim. İsim zikretmiş, Cengiz İnşaatı işaret etmiştim. Evet, 10 Bin Ton Bakır İşletme tesisi bir tane ve bu da Cengiz A. Ş. ’nin Bu durumda ihale adrese gitmedi diyebilir misiniz? Maalesef Bakan Yıldız 10 binlerce Artvinliyi madenden daha değersiz saymış ve gözden çıkarmıştır. Ben de Bakana meclis kürsüsünden. Milletin kürsüsünden şu soruyu sormuştum. Sayın Bakan Artvinlilere kaç para değer biçtiniz? Bakan bana cevap vermemiştir. Bunlar hukuku tanımıyorlar. Tanımış olsalar Yargıtay’ın kararını istedim bozdum, yok saydım” diyebilirler mi?

Trabzon Bölge de aynı karara varırken Rize İdare Mahkemesi maalesef aksi yönde karar verdi. Oysa aynı Rize İdare Mahkemesi bizim götürdüğümüz bütün davalarda bizi haklı bulmuş ve lehimize karar vermişti. Şimdi ben soruyorum; Aynı Rize, Aynı Rize İdare Mahkemesi, Aynı Duruşma salonu. Peki, o zaman ne değişti? Son duruşmada Berlin’de hakimler vardır demiştim. Fakat burada hâkimler aksi yönde karar verdiler. Biz Artvinliler olarak haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Demokratik haklarımızdan birisi olan Miting hakkımızı da kullanacağız. Artvin Meydanında büyük bir miting yapılacak. Sonuna kadar direnişimiz devam edecek. Ben Artvin Milletvekili olarak bunun peşini bırakmayacağımı bir kere daha buradan sizler aracılılığınızla haykırıyorum” dedi.

“Tepemizde Madencilik Nazikçe Buradan Gidin Anlamına Gelir!”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise Artvin’in tepesinde yapılacak bir madenciliğin, nazikçe buradan çekip gidin. Size hayat hakkı tanıyoruz” anlamına geldiğini savunarak;” Allah aşkına ben şimdi nerden başlayayım. Şurada, tam başımızda heyelanlı alanda ille de madencilik yapacağız diyen maden şirketini de bunu yaptıranlarında art niyetli olmadığını nasıl söyleyeyim. Sen para kazanacaksın diye 10 binlerce insan yaşadığı çevreden kopsun mu? Bu nasıl bir mantıktır? Maalesef yalanlarla, vaatlerle vatandaşlarımızı kandırmanın peşindeler. Yok, zarar vermeden maden çıkaracaklarmış. Onu benim külahıma anlatsınlar. Kaldı ki bu madeni çıkaracak firma muhtemelen Damar’da da maden çıkaran Cengiz İnşaat. Nasıl bir madencilik yaptığını gidin Damar’da görün. Damar Belediye Başkanlığı’nın binası patlamıştır Ha bire çatlakları kapatıp duruyorlar. Damar Kasabasını maden sahası yutmak üzere olup Artvin’e doğru meyletmiştir. Orada ormanları darmadağın etmişlerdir. Maden çıkardıkları yerlerde paşalar boşaltmışlar, bu paşalar üstüne göstermelik fidanlar dikmişlerdir. Maalesef bu bazı basın organlarında şirketin çevrecilik konusundaki hassasiyet olarak sunulmaktadır. Sanki o doğayı biz katlettik te şirket fidan dikti. Biz gazetemizde madenciliğe hayır diyoruz.

Bizim için başka Artvin yok. Biz Yeşil Artvin Derneği olarak sadece biz değil, diğer STK’lar Siyasi partiler, Artvin halkı hep birlikte Artvin’e sahip çıkmamız gerektiğini bir kere daha söylemek istiyorum. Çünkü maalesef bazıları bizi arka bahçe olarak niteleyerek halkın gözünden düşürmenin peşinde. Bu kişiler Artvin’i değil ceplerini, çıkarlarını düşünen küçük insanlardır. Artvin’i düşünmeyenin Artvin’de yaşama hakkı yoktur. Çünkü zaten madene izin v erildiğinde çıkarılmaya başlandığında kimse burada yaşamayacaktır. Onun için ısrar ediyoruz. Tüm Artvinlileri Artvin’de yaşsın, Artvin dışında yaşasın nerde olursa olsun İsterse yurt dışında yaşsın. Nüfuz cüzdanında Artvin yazan herkesi 6 Nisan 2013 tarihinde “Madene Hayır” mitingine davet ediyoruz. Unutmayın ki birlikten güç doğar. Halklar nasıl istiyorlarsa öyle yönetilirmiş. Siz istemedikten sonra burada bu maden çıkmayacaktır” dedi,

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın’da 6 Nisan’ın Artvin’in varoluş veya yok oluş miladı olacağını iddia ederek; “Artvin 20 yılı aşkındır direniyor. Direnmesinin temelinde Artvin’in yok olması, Artvin’in yok olması durumunda Artvinlilerinde yok olacağı gerçeği vardır. Cerattepe için çok şey söylendi, yazıldı, çizildi, konuşuldu, mitingler yapıldı, mahkemelere gezildi. Çok büyük zorluklar çektik, mücadeleler verdik. Hukuk yollarında yaz kış, soğuk sıcak kar yağmur demedik. Saatlerce ayakta bekledik. Davamızda haklı olduğumuzu da en yüksek Mahkeme kararıyla tescilledik.

Gelin Görün ki hukuk ayaklar altına alındı, arkadan dolanıldı ve tekrar aynı saha madene açıldı. Biz yine mahkemeye verdik. Önce Rize İdare Mahkemesi bizim davamızı ret etti. Bunun üzerine Trabzon Bölge İdare Mahkemesine başvurduk, Talebimiz kabul edildi. Kısa sürede de gerekçeli karar yayınlandı. Burada madenciliğin yapılamayacağı, eko sistemini coğrafyanın ve Artvin’in bulunduğu şartlar gereği burada madenciliğin yapılamayacağı belirtildi. Gelin Görün ki Rize idare Mahkemesi bu kararı iptal etti O da hukuki bir karardı. Bu hukuk onu nasıl kaldırdı? İşte can alıcı soru da bu değil mi? 6 Nisan 2013 Cumartesi günü Saat: 12. 00’de Çok katlı Otopark önünde yapılacak olan Madene Dur mitingine bütün halkımız, kendisini Artvinli hisseden, tüm Artvin dostlarını davet ediyoruz. ” ifadelerine yer verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.03.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Chp İstanbul Millletvekili Onur Cer...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...
 » Tartışmaların Merkezindeki Eti Bakı...
 » Cerattepe Ve Genya’da Madencilik Da...
 » Cerattepe’de Halk’da, Kanunlarda “B...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Murgul Belediye Çavuş “Geleceğimiz...
 » Hod’lular Sonuna Kadar “Mücadeleye...
 » Artvin’de Madene Karşı Bahar Yürüyü...
 » Ekoloji Kampı Aktivistleri Murgul’d...
 » Artvin Tehlikenin Farkına Varmaya B...
 » Kafkasör’de Madencilik Su Kanuna Gö...
 » Artvin’de Bizim Artvin Derneği Kuru...
 » Cerattepe’nin Sesi Küba’da Duyuruld...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Siyanürlü Madenciliğe Bu Defa Hod’d...
 » Bakan Yıldız’ın Açıklamalarına Artv...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...