Hopa'da Müziğe İlgi Artıyor
Levent Yazıcı
Kültür - 22/02/2014
Hopa'da müzik, Kazım'dan sonra daha da ulusallaştı. Gençlerin Kazım'a olan sevgileri, beğenileri sayesinde birçoğu Kazım'ın yolundan devam etmeye başladı. Çoğu da başarılı oldu.

Bu anlamda Kazım'ın Hopa'daki müzik sektörüne katkısı tartışılmaz. Belki somut anlamda veya birebir eğitim anlamında katkısı olmadı denebilir. Ancak Hopa gençlerine müziği, öğretme, geliştirme planları da vardı. Maalesef genç yaşta kayıp ettiğimiz müzisyen bu planlarını gerçekleştiremedi. Yine de Hopalı genç müzisyenlerinin idolü olan Kazım'ın yolunda ilerleyen birçok genç yetenek müzik alanında kendilerini ispatladılar. Popüler olanlarının dışında da azımsanmayacak kadar çoğunlukta da müzik kabiliyetine sahip olan gençler var. Bunların çoğu Müzik Öğretmenliği gibi farklı dallarda da geçimini sağlıyor.

Hopa'da hem ses hem de enstrüman yeteneği olan gençler, bulabildikleri her etkinlikte kendilerini göstermeye devam etmektedirler. Toplumun da bu gençlere sahip çıkıp müzik yapabilecekleri ortamları sağlaması çok yararlı olacaktır. Bence bu sayede müzik sektörünün gelişimi daha da ileri safhalara çıkacaktır.

Müziğin toplum üzerindeki olumlu etkisini herkes bilmektedir. Klasik anlatımla gençleri, kahve köşelerinden kurtarmanın en hızlı yoludur. Şimdilerde kahve köşelerinden daha tehlikeli olan, madde kullanımı gibi kötü alışkanlıklardır. Bu illetlere bulaşmak çok kolay hale geldi. Müzik, spor gibi uğraş sayesinde uzak kalmaları sağlanabilir. Toplumu bilgilendirmekten ziyade siyasileri ve yetki sahiplerini bilgilendirmek gerekir. Nedenine gelince bu tür ortamları sağlayacak olan kişiler siyasi kimliklerdir. Sadece seçim vaadi olarak kalmamalı, hayata geçirilmelidir. Hopa'da özel sektörü de içine alacak teşvikler sağlanmalı, büyük kulüplerin de futbolun dışında başka sporların olduğunu bilmeli ve futbol ile beraber diğer sporları da bünyesine alması gerekir. Gerek müzik gerek spor faaliyetlerde yapılan ferdi çabalara “Siyasiler” ve “Büyüklerimiz” dahil herkesin katkı sağlaması gerekir diye düşünüyorum.

Biraz karamsar anlatım oldu toparlarken Hopa her konuda zaten kendisini kabul ettirmiş bir ilçe olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Her konuda çok güzel gelişmeler olmaktadır. Bunlardan bahsetmeden geçmek olmaz. Tabi ki daha iyilerine özlem duyuyoruz. Ancak Spor alanında Atletizm, Voleybol, Masa tenisi, Badminton gibi sporlardan da başarılı gençlerimiz ve çalıştırıcılarımız mevcut. Her ne kadar basının ilgisizliğinden yakınsak da kendilerini ispatlamış sporcularımız ve çalıştırıcılarımız mevcut.

Müziğe gelince de aynı başarıyı görmekteyiz. Ancak müziğin spordan farkı, yapısı itibariyle biraz daha sesi duyulur halde olmasıdır. Tabi basının ilgisini de azımsamamak lazım. Bu günlerde büyük kanallardan birinde, bir yarışma programı oldu. Bu programda Hopa’dan bahsedilince Hopa dışındakilerin telefon ve maille ulaşmaları dikkatimi çekti. Hopalı grubu merak ettiklerini dile getirdiler. Hepsine cevap vermek biraz zor olsa da şimdilik tamamladım. Gençlerin bu başarısına çok sevindim. Çünkü gençlerin müziğe verdikleri emeği çok iyi biliyorum. Onların adına da çok sevindim müzik kariyerlerine güzel bir yarışmada eklemiş oldular. GRUP KOSİNÜS adındaki anlam da dikkate değer. Bu yüzden bu gençleri kutluyor başarılarının devamını diliyorum.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz köşe yazısı sitemize 22.02.2014 tarihinde Levent Yazıcı tarafından girilmiştir. Metnin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, köşe yazısı metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu yazarın iznine tabidir.
Levent Yazıcı Arşivi
 » Esenkıyı'da Neler Oluyor?...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Voleybol K...
 » Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kurs...
 » Yeni Sentetik Uyuşturucu Hızla Yayg...
 » Kestane Ağacından Alınan Bal...
 » Doğal Gaz Sendromu...
 » Polen Hakkında...
 » "Benim İçin Üzülme"...
 » Hopa, Hopaspor Ve Dr. Hilmi Çakmakç...
 » Doğu Karadenizin Yeni Belası...