Hopa Halk Eğitim Merkezi Voleybol Kursu
Levent Yazıcı
Spor - 28/01/2016
Mini Voleybol.
Hopa Halk Eğitim Merkezinin yine yeni uygulamalarından ikisiyle bu haftaki yazı dizisine başlıyoruz. Birincisi, büyük bayanlara Voleybol Kursu; ev hanımlarının ev işlerinden, çalışan bayanların da iş stresinden kısa bir süre de olsa uzaklaşarak, takım oyunu olan voleybolun eğlenceli dünyasına adım atmalarına vesile oldu.

Voleybolun eğlenceli dünyasında, günün yoğun ve stresli ortamından uzaklaşıp, kendilerine zaman ayırarak hem eğlenmek, hem de farklı bir ortamda bir amaç için bir araya gelerek zamanı aktif kullanma becerilerini geliştiriyorlar.

Kendi aralarında kurdukları takımlarla her hafta maç yapmakla kalmayıp, voleybolun kurallarını da öğreniyorlar.

Yüksek yoğunluklu antrenmanlarda beden sağlığını korudukları gibi, kondisyonlu, dinç bir bedene sahip oluyorlar. Buradaki asıl amaç öncelikle bayanlara voleybolu sevdirerek gelecekte çocuklarına voleybol sporunu sevdirmelerini sağlamaktı. Amacına da ulaştı.

Büyük bayanların voleybol antrenmanlarına gelen çocuklar da voleybolu severek kendileri için de voleybol oynayabilecekleri ortamın sağlanmasını istediler. Bu boşluğu gören Hopa Halk Eğitim Merkezi Müdürü Harun Yüce, Hopa'da daha önce okullar haricinde pek bilinmeyen Mini Voleybolu hayata geçirdi. Artık Küçük çocukların da voleybolu sevmesi, oynaması için Mini Voleybol kursu açılmış oldu. Normal voleybolun daha kolay ve eğlenceli hali olan mini voleybol küçükler tarafından çok kısa sürede benimsendi.

Voleybol sporunun, halk arasında sevilen sporların başında olmasından ziyade her ortamda oynanıyor olması, özellikle çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan başka televizyon ve cep telefonu gibi zararlı ortamlardan ayırmanın en güzel yollarından biri olduğu kanıtlanmıştır. Bu çocukları sıklıkla kullandıkları televizyon, bilgisayar ve özellikle cep telefonu gibi elektronik ürünlerin zararlı ortamına maruz kalıyorlar. Kısa bir süre de olsa bu ortamlardan uzaklaştırıp, takım sporu yaptırarak arkadaşlık, yardımlaşma, hatayı telafi etme gibi bir sürü insancıl faaliyetler öğrenerek, tatbik etme imkanı buluyorlar. Spor yaparak kendi beden sağlıklarını korumalarının eğlenceli yöntemini voleybolla öğreniyorlar.

Ayrıca Voleybol, ani kararlar vererek beyin fonksiyonlarını ve vücut kontrolünü kullanacak ortam bulduklarından, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz köşe yazısı sitemize 28.01.2016 tarihinde Levent Yazıcı tarafından girilmiştir. Metnin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, köşe yazısı metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu yazarın iznine tabidir.
Levent Yazıcı Arşivi
 » Esenkıyı'da Neler Oluyor?...
 » Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kurs...
 » Yeni Sentetik Uyuşturucu Hızla Yayg...
 » Hopa'da Müziğe İlgi Artıyor...
 » Kestane Ağacından Alınan Bal...
 » Doğal Gaz Sendromu...
 » Polen Hakkında...
 » "Benim İçin Üzülme"...
 » Hopa, Hopaspor Ve Dr. Hilmi Çakmakç...
 » Doğu Karadenizin Yeni Belası...