Doğu Karadenizin Yeni Belası
Levent Yazıcı
Yaşam - 26/06/2012
Doğu Karadenizin Yeni Belası: KumarKumar’ın en büyük tehlikesi herkesin bildiği gibi alışkanlık yapması değil, ailelerin dağılması ve yok olmasıdır. Ülkemizde tedbir olarak kumar oynatan yerler kapatıldı. Kumar oynamak ve oynatmak yasaklandı. Böylelikle Kaymak Tabakasının altındaki insanların kumar etkinliklerine ulaşması bir miktar azalmış oldu. Zengin olanlar zaten uçaklara binip Kıbrıs’a, Bulgaristan’a veya başka bir yere gidip amacına ulaşabilmektedir. Ancak Doğu Karadeniz Bölgesinde durum böyle değildir.

Sarp Sınır kapısından kimlik kartı ile Batuma geçişlerin başlaması aslında hemen her kesimden insanın yabancı ülke görebilme şansını arttırmıştır. Bir bakıma çok güzel bir uygulamaya imza atılmıştır. Özellikle Bu bölgede yaşayan Çocuklarımız, gençlerimiz Park, Müze, Demiryolu, Havayolu heykel, Farklı sergiler, Müzik grupları, Opera salonu vs gibi buralarda olmayan birçok olguya kolaylıkla ulaşabilmektedir. Buda Yöre insanımızın geleceğe yatırımıdır. Çocuk ve Genç insanlarımızın çeşitlilik, çok seslilik, farklı kültürlerin yaşayışları hakkında ufkunu açmaktadır. Bunlar gibi olumlu olayların yanın da bazı kötü alışkanlık ve uygulamalara da ulaşmak kolaylaşmıştır.

Özellikle Kumar konusunda tehlike kapı dibimize kadar gelmiştir. Bunu tehlike olarak görmeyen insanlarımız çok az da değil. Uzun süredir gazetelerde kumar yüzünden çıkan olaylara pek rastlanmıyor. Gençlerimiz tehlike olarak görmüyor. Zaten dizi filmlerde nedense hep kazananları gösterdiği için, kaybedeni hayal edemiyorlar. Daha kötüsü bu tür “Toplumsal Tehditleri” önceden görüp uyarı yapanı ukala, çokbilmiş, Olayları karıştıran Tu-Kaka kimseler olarak görüyorlar.

Batuma geçen bir gencin en rahat girebileceği yerlerden birisi de kumarhanelerdir. Ücretsiz girildiği gibi içerde birçok içki ve Sigara çeşitleri verilmektedir. İçeri giren gençlerimiz kendilerini günümüz Dizi filmlerin başkahramanı sanacak ortamda buluyorlar. Bu hizmetler, ve ikramların bedava olması, birebir reklamı da beraberinde getiriyor. Memlekete gelir gelmez bu olayı arkadaşlarına ballandıra-ballandıra anlatıyor.

Birileri Batum da kumar oynasa ne olacak. Oynayan düşünsün diyenleri duyuyorum. Yarın Kumar batağına batmış birilerinin sizin evi soyması, arkadaşınızın dükkanına girmesi, okuldaki çocuklarınızdan para almaya başlaması, Şantajlar, tehditler, Mafyalaşma durumları, intiharlar, Aile faciaları vs vs . Bunlar yakında bölgemizde de görülmeye başlayacaktır.

“Kumar” illeti kapıdan kimlik kartıyla geçişin kolaylaşmasından sonra bize epeyce sorun yaşatacaktır. Bu Tür durumlarda en erken organize olan “kötü niyetli Sermayenin” daha da gelişmeden veya uyanmadan; kendi insanımızı bu bataktan kurtarmak veya hiç bu batağa sokmamaktır.

Ne yapılması gerektiği konusunda bize fazla söz düşmez ama büyüklerimize hatırlatalım dedik. Bu yazıyı kapıyı kapatın anlamında yazmadım. Biliyorum ki bizim memlekette parmak ağırınca iyileştirmek veya sebebini bulmak yerine, parmak ağrısından kurtulmak için eli keserler. Olmadı kolu keserler. Bu bir çözüm olmadığını herkes bilir de uygulamada pek işe yaramaz.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz köşe yazısı sitemize 26.06.2012 tarihinde Levent Yazıcı tarafından girilmiştir. Metnin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, köşe yazısı metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu yazarın iznine tabidir.
Levent Yazıcı Arşivi
 » Esenkıyı'da Neler Oluyor?...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Voleybol K...
 » Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kurs...
 » Yeni Sentetik Uyuşturucu Hızla Yayg...
 » Hopa'da Müziğe İlgi Artıyor...
 » Kestane Ağacından Alınan Bal...
 » Doğal Gaz Sendromu...
 » Polen Hakkında...
 » "Benim İçin Üzülme"...
 » Hopa, Hopaspor Ve Dr. Hilmi Çakmakç...