Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu
Levent Yazıcı
Kültür - 19/01/2016
Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu.
Bu haftaki yazı dizimizin konusu, Hopa Halk Eğitim Merkezi’nin açmış olduğu “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı” birkaç yıldır Hopa Halk Eğitim Merkezi çok çeşitli ve ilginç kurslarla son yıllarda adını çok duyurmaya başladı.

Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu Artvin İş Kur Destekli 630 saatlik bir kurs. Bu kursun en büyük özelliği erkek zanaatı olarak bilinen Marangozluğu, Bayanların ele alması. 19 kursiyerin 18'i bayan kursiyerden oluşuyor. Marangozluk Zanaatının ince işini ve değişik araçlarını usta öğreticisi kontrolünde kullanan bayanlar, erkeklerden titiz, düzenli ve temiz işçilikleriyle dikkat çekiyorlar.

Şimdilik yeni başlayan bu kursun ürün çeşitliliği az olsa da ileriye yönelik planlar içinde özellikle Hopa ile özdeşleşmiş veya Hopa ile özdeşleşecek ürünleri ortaya çıkarıp, Karadeniz’in katma değeri olmaya başlayan Turizm Sektörüne, Halk Eğitim Tarafından yapılmış hafife alınmayacak büyük bir katkı olduğunu düşünüyorum.

Özellikle Doğu Karadeniz’in son durağı olan Hopa, Turizm Sektörüne, Otelcilik ve Taşımacılık hizmeti dışında maddi ve manevi anlamda hizmet verebilecek sektörler çok cılız kalmaktadır. Bu anlamda Hopa Halk Eğitim Merkezi “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı” Kursundan mezun olacak kişilerin de gelişimi ile Hopa’ya özgü, Hopa’yı anlatan Hopa Hatırası niteliğinde hediyelik eşya satın alabilecekleri materyallerin üretilmesi sağlanacaktır. Doğal olarak Hopa’nın ekonomisine kayda değer bir katkı sağlayacağı kaçınılmazdır. İstihdam açısından da aynı şekilde Hopa’ya destek olacağı Kuşkusuz.

Hopa Halk Eğitim Merkezinin açmış olduğu "Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı” kursunu incelemem esnasında, amatör bir bakışla güzel eserlerin ortaya çıkmasından ziyade kursiyerlerin işlerine olan ilgisi dikkatimi çekti. Büyük bir titizlik ve dikkatle işlerini yapması, işlerini ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyordu. Büyük ihtimalle “Hobi” den çok “Meslek” gözüyle baktıkları anlaşılıyordu.

Hopa Halk Eğitim Merkezi Ve Aso Müdürü Harun YÜCE’den izin alarak gezdiğimiz kursta, Harun Beyin katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz köşe yazısı sitemize 19.01.2016 tarihinde Levent Yazıcı tarafından girilmiştir. Metnin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, köşe yazısı metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu yazarın iznine tabidir.
Levent Yazıcı Arşivi
 » Esenkıyı'da Neler Oluyor?...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Voleybol K...
 » Yeni Sentetik Uyuşturucu Hızla Yayg...
 » Hopa'da Müziğe İlgi Artıyor...
 » Kestane Ağacından Alınan Bal...
 » Doğal Gaz Sendromu...
 » Polen Hakkında...
 » "Benim İçin Üzülme"...
 » Hopa, Hopaspor Ve Dr. Hilmi Çakmakç...
 » Doğu Karadenizin Yeni Belası...