Hopa İçin Elele Verdiler

09/10/2013 08:01

Hopa Belediyesi Ticaret Ve Sanayi Odası Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Hopa Esnafıyla El Ele


Haber: Tolga GülHopa Belediyesi Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Oda Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanlığı beraberliğinde hazırlanan ve 500 e yakın Hopa esnafının yoğun katılımıyla gerçekleşen “Hopa esnafının sorunları, Hopa'nın ticari gelişiminin stratejik yolu ve genç neslimize yapılan yatırımların” görüşüldüğü kahvaltı Titanik Eğlence Merkezi Restaurant salonunda yapıldı.

Hopa Belediye Başkanlığı Ticaret ve Sanayi Oda Başkanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanları tarafından karşılanan esnaflar toplantısında ana gündeme oturan konu İnönü Caddesinin bir kapalı çarşı haline dönüştürülmesi oldu. Hopa Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Osman Akyürek tarafından sunulan “İnönü Caddesinin kapalı çarşı” projesi hakkında bilgi verdi. Akyürek İnönü Caddesinin kapalı çarşı haline dönüştürülmesinin Hopa Esnafına ve Hopa Ticaretine katkı sağlayacağına ve turizmciler tarafından ilgi odağı olacağını belirtti.

Toplantı esnafların sorunlarını dile getirmesiyle devam etti. Esnaflar sorunlarını dile getirilen şu maddeler öne çıktı. İlçede neden bir mezbahane yapılmıyor, Şehir şebeke içme suyumuz yağmur yağdığı zaman neden bulanık akmasının önü kesilmiyor, Kanalizasyon sorununda noksanlar var, Merkez cami meydanı düzenlemesini takdirle karşıladık ama burada şadırvan yapılması ve abdest alınmasını kolaylaştıracak çeşmeler bu düzenlemeye paralel olmalı ve en uygun bir yere yaşlılarında girebileceği bir umumi tuvaletin yapılması, Dumlupınar caddesi yeni baştan düzenlenmeli ve bu caddeye ayrı bir güzellik ve düzenleme yapılmalı, Balıkçı esnafının sorunları çözümlenmeli, ilçede korsan taksiliğin önlenmesi konusunda ciddi çaba sarf edilmesi, katlı otoparkın giriş katının su almasının engellenmesi, Halk Kütüphanesi ihtiyacı, üst geçitlerin üstlerinin kapatılması, olumsuz araç parklarının önlenmesi, yangın vanalarının çalışır duruma getirilmesi, belediyeye ait işyerlerinin kiralarının yüksekliği gibi bir dizi sorun söz alan esnaflar tarafından dile getirilerek çözümü talep edildi.

İnönü Caddesinin boydan boya çelik konstrüksiyonlar üzerine şeffaf bir cam tavan yapılarak kapalı çarşı haline dönüştürülmesinin ilçede ticareti canlandıracağı ve turizm hareketliliğini de artıracağını ifade eden esnafların taleplerine Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu cevaplandırdı. Kasımoğlu “ Mezbahane konusu, projesi olup da yapamadığımız en büyük noksanımızdır. Bu konuda girişimlere başladık, sanayi sitesinin bir köşesine yapacaktık ama sanayi kooperatifinin yeni yönetimi buna izin vermeyince projeyi de uygulayamadık. Yoldere köyünde dere boyunda bir alan kamulaştırıldı, mezbahanemiz yakında bu alanda işletmeye açılacaktır. İçme suyu en önemli sorunumuzdur. Bu sorunu çözmek için, 2000 tonluk yeni bir su deposu yaptık, bundan sonra su kesintisi ve bulanık su çeşmelerden ve musluklardan akmayacaktır. Merkez Camii'nin abdesthanesi ve tuvalet sorunu çözüyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Terminalimizde mescit vardır isteyen gidip namazını kılabiliyor. Dumlupınar Caddesi daha önceki halini bilen arkadaşlar var şimdiki halini bilen arkadaşlar var şimdi Dumlupınar Caddesinden bir kaç arkadaşımızda rica etti araç girmemesi için encümen kararıyla Dumlupınar Caddesine araç girişini kısmen önleyeceğiz ama orada un getirmesi gereken odun getirmesi gerek fırınlar lokantalar var bunu da göz önünde bulunduruyoruz birde zeminin değiştirilmesi isteniyor bunun içinde Dumlupınar Caddesindeki esnafımızdan destek bekliyoruz. Katlı otopark alt katlarında su birikmesinin nedeni yakın civarındaki binaların suyunun oraya süzülmesidir bunu birlikte ayrı bir toplantıda oturup hep beraber çözüm bulacağız. Sundura Mahallesindeki Çıknoğali yolu gereken ilgiyi görememiştir biz oraya bir kaç kere sergi yaptık evet ama gereken ilgiyi görememiştir ama en kısa sürede o yolu da betonlama çalışmasıyla düzelteceğiz ve kısmen de olsa genişleteceğiz.

Tiyatro salonu ve halk kütüphanemizi yetiştirmeye çalışıyoruz, Yeni sandalyelerimizde geldi en kısa sürede halka açacağız. Üst geçitlerinin üst bölümlerinin kapatılmasında hemfikirim, biz bunu daha öncede düşündük, yalnız karayolları bu konuda sıkıntı çıkarıyor, bize üstelik biz üst geçitlerimize engelli vatandaşlarımız içinde engelli asansörü yapmayı da düşünüyoruz

Uyuşturucu ve alkol konusunda ilk eğitim ailede başlar çocuklarımızı ne kadar kumanda ediyoruz? Maalesef alkol ve uyuşturucu sorunlarıyla karşılaşıyoruz, bunun önlemlerini almaya başladık. Biz bu konuda yetkili bilgili kişilerin bir konferans şeklinde bunu çocuklarımıza aktararak daha başarılı olacağımıza inanıyoruz.

İnönü Caddesindeki tuvalet sorununu otoparkın içinde ve yeni belediye binasında çözüme kavuşturacağız yangın vanaları da çalışır durumdadır yangın hortumlarını da isteyen olursa onlara zimmetlemek mümkündür. Halkımızın sorunlarını çözmeye de devam edeceğiz. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hopa TSO ve Esnaf Odası başkanı da sorunları tek tek cevaplandırarak düşüncelerini ifade etmeleri ardından toplantıda sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.10.2013 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Esnafından" İlçene Sahip Çık"...
 » Tso Seçimleri Yaklaşırken Adaylarda...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » Chp Adayı Turan Kasımoğlu Sundura M...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin İl Genel Meclisi Şubat Ayı K...
 » Hopa'da Tuvalet Sorunu Çözülüyor...
 » Hopa Tso Kahvaltıları Devem Ediyor...
 » Hosiad Hopa’lı İşadamlarını Ortaklı...
 » Başkan Cihan’dan Hopaport’a Ziyaret...
 » Artvin'in Sorunlarına Sahip Çıkıyor...
 » Artvin Smmmo Yeni Hizmet Binası Açı...
 » Hopa’da Osb Toplantısı Yapıldı...
 » Yerel Esnafa Ve Ekonomiye Güç Ver...
 » Hopa Limanı Tahıl Terminaline 3 Bin...
 » Sel Felaketinin 1. Yıl Dönümü Açıkl...
 » Hopa Bedensel Engelliler Derneğinde...
 » Artvin Protokolu Basın İle Buluştu...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Seç...
 » Hopaspor Veteranlar Tutulamıyor...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...