Artvin’de 30'uncu Ahilik Haftası Kutlandı

18/09/2017 15:09

Artvin’de 30’cu Ahilik Haftası Etkinlikleri Kapsamında Tören Düzenlendi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de 30’cu Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi. Milli İrade Meydanında düzenlenen programa Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, Artvin Ticaret İl Müdürü Bilal Taş, Esnaf ve Sanaatkarlar Birliği Odası Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, davetliler, oda başkanları ve esnaflar katıldı.

Atatürk Anıtına Çelenk sunumun ardında saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay Ahilik Haftasının insanlığa, ülkemize ve Artvin’e ahilik ruhu getirmesini diledi.

Doğanay, Artvin il genelinde yaklaşık 6 Bin, il merkezinde de Bin 400 civarında esnaf bulunduğunu kaydetti.

800 yıllık bir geçmişe sahip olan ahilik kültürünün yaşatılmasının toplumun ticaret ahlakını koruma noktasında önemli olduğunu kaydeden Vali Doğanay, “Ahilik kültürü İslam ahlakına, peygamber efendimizin ahlakına göre şekillenmiştir. Ahiliğin hepimizin ruhunda, ahlakında, yaşayışında yer etmesini temenni ediyorum” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Ahilik haftası kutlamalarında yaptığı konuşmada Ahilik, şanlı şerefli dünyaya insanlık ve medeniyetini yaymış yaşatmış ecdadın bıraktığı manevi miraslardan biri olduğunu ifade ederek bu ruhun her geçen gün yeniden doğduğunu söyledi.

Kocatepe; “Esnaf nasıl olunurun cevabı aslında Müslüman bir esnaf nasıl olunurun cevabıdır. Bismillah ile dükkânını açacak, ben siftah yaptım sen şu komşumdan alış veriş yap diyecek. Yediğine içtiğine konuştuğuna dikkat edecek. Biz Artvin’i anlatırken Güneşin, sevginin, kardeşliğin yani Ahiliğin doğduğu kent diyoruz. ” diye konuştu.

Artvin Ticaret İl Müdürü Bilal Taş, yaptığı konuşmada; “Ahilik milletimiz için tarihsel süreç içerisinde birleştirici bir sosyal kurum vazifesi görmüştür. Sosyo ekonomik ve tarihi bir kurum olan ahilik teşkilatı Türk İslam kültür ve medeniyetin oluşturulmasında ve Osmanlı devletinin kuruluşunda ve büyümesinde önemli bir rol oynamıştır. Ahilik teşkilatının Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti döneminde Türk Esnaf, Sanatkâr, sanayici ve ticaret erbabını asırlarca bünyesi içinde barındırmış iş ve meslek ahlakı kurup korumuştur.

Ahilerin müşteri ilişkilerine son derece önem verdiklerini gösteren ‘müşteri velinimetimizdir’ sözü aynı güncelliğini koruyarak günümüz ticaretinde de vizyonu belirleyen etken olmuştur” dedi.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, Ahilik teşkilatının ahlakı değerler temelinde iş ve meslek ahlakını oluşturan, esnaf ve zanaatkârları bir çatı altında toplayan bir teşkilat olduğunu söyledi.

Elçin “ Ahilik biz esnaf sanatkârlara bırakılan en anlamlı tarihsel kültür mirasıdır. Esnaf ve sanatkârlar olarak bizler ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerleri, yaşayıp, gelecek nesillere bırakmak içi gayretle çalışmalıyız. ” dedi.

Konuşmaların ardından Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Tiyatro Topluğu Ahilik anlayışı yansıtan bir Şed kuşatma adlı tiyatro oyununu sahneledi.

Mehteran ve halk oyunları gösterisi ile devam eden programda ahilik sisteminin uzantısı olan mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan kalfa ve ustalara sertifikaları verildi.

Program yılın çırağı, yılın kalfası ve yılın ahisi seçilen kişilerin kişilere plaket ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Yılın ahisi seçilen Ardanuç ilçesinde ağaç işleri atölyesi bulunan Emin Karakuş şed kuşağını ve plaketini Vali Doğanay’ın elinden alarak Ahilik duası yaptırdı.

Tören, katılımcılara Kavurma, pilav ve tatlı ikramıyla sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.09.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Ahilik Haftası Kutlandı...
 » Artvin’de 28’nci Ahilik Haftası Kut...
 » Artvin’de Ahilik Haftası Kutlanıyor...
 » Vali Kalkan Yılın Ahi’sini Ziyaret...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Artvin'de 15 Temmuz Şehitlerini Anm...
 » Engelliler Haftası Çeşitli Etkinlik...
 » Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayram...
 » Hopa’da Açılış Ve Temel Atma Törenl...
 » Kazım Karabekir Lisesi Ve Spor Komp...
 » “Artvin Ansiklopedisi” Okuyucuyla B...
 » Vali Ömer Doğanay, İşsizlere Umut...
 » Bilal Erdoğan Artvin’de...
 » Artvin’de Yeni Yıl Mesajları Yayınl...
 » Artvin’de İşsiz Kalan Esnafa İşsizl...
 » Gürcistan'da Polis Bayramı Kutlandı...
 » 15 Proje İçinden Birinci Seçildi...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Eğitim Öğretim Yılı Düzenlenen Töre...
 » Bölge Halkının Hayali Gerçek Oluyor...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopaport’tan Yeni Bir Hizmet Daha...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...