Hosiad Hopa’lı İşadamlarını Ortaklıkta Buluşturmak İstiyor

26/04/2013 10:11

Hopa Sanayici İşadamları Derneği (hosiad) Tarafından Ortaklık Kültürü Konulu Söyleşi Düzenlendi.


Haber: Hayati AkbaşHopa Sanayici İşadamları Derneği (HOSİAD) tarafından Terzioğlu Oteli konferans salonunda ortaklık kültürü konulu program düzenlendi.

Karadeniz Sanayici İşadamları Federasyonu (KASİF), KA-DER ve Hopa Sanayici İşadamları Derneği (HOSİAD) tarafından organize edilen söyleşiye konuk konuşmacı olarak Dünya Gazetesi yazarı Rüştü Bozkurt katıldı. Söyleşiye Hopa Liman Başkanı İshak Özdemir, Hopa TSO Başkanı Engin Koyuncu, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) Genel Sekreteri Yaşar Bıyıklı, Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güven, SP İlçe Başkanı Ferit Sevinç, Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Osman Küçükali, Dünya Gazetesi Trabzon Bölge Temsilcisi Ekin Koç, işadamları ve dernek üyeleri katıldı.

Söyleşi öncesi Terzioğlu Oteli Kahvaltı salonunda akşam yemeği verildi. Oldukça sıcak bir ortamda geçen yemekte Batumda Türk okulunda eğitim gören Gürcü öğrencilerden oluşan Folklor ekinin gösterisi damga vurdu.

Yemek sonrası otelin toplantı salonunda söyleşiye geçildi. Söyleşi öncesi konuk Gürcü folklorculara hediyeler verildi. Daha sonra TUSKON tanıtımını içeren bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Programın açılış konuşmasını yapan HOSİAD Başkanı Sinan Altunsoy Hopa’da iş dünyasının ufkunu açacak, yeni yatırımları ve ortakların kurulmasının temellerini atacak, duran değil çalışan bir Sanayici İşadamları derneğini kurarak çalışmalara başladıklarını, bugünde KASİF ve KA-DER ile ortaklaşa, ülkemizin saygın ekonomi gazetelerinin başında gelen Dünya gazetesi yazarlarından Sayın Rüştü Bozkurtun herkesi kendi kendisi ile hesaplattıracağı ve düşündürttüreceği bir söyleşiyi organize etmekten mutlu olduklarını ifade ederek tüm katılımcılara söyleşilerine katıldıkları için teşekkür etti.

Söyleşiye katılan Dünya Gazetesi yazarı Rüştü Bozkurt, sempatik kişiliği ve akıcı ve akılcı değerlendirmeleri ile katılımcıları toplantının başından sonuna kadar dikkatle dinlemelerini sağladı. Bozkurt kendisinin Artvin Şavşat doğumlu olduğunu, öğrencilik yıllarından başlayarak yaşam öyküsünden kesitler vererek hayatın her alanında sürekli bir hareket içinde olduğunu, maddi kültür zenginliği peşinde olan kim çağırırsa koşa koşa giderek düşüncelerini paylaştığını, Avrupa’da, Kafkasya’da neredeyse gitmediği yer kalmadığını, ülkenin her köşesinde sayısız söyleşiye katılarak o bölgelerin koşullarına denk düşen düşünce paylaşımları sayesinde ortaklıkların, girişimci ruhun daha da aktifleşmesine katkı sunmaya çalıştığını söyledi.

Rüştü Bozkurt konuşmasında Dünya nüfusunun 9 milyar kişiye dayandığı bugünlerde bu nüfusun 7 milyarının şehirlerde yaşadığını, insanların birbirlerine daha çok yakınlaşarak ticari ilişkilerin daha çok iç içe girmesine neden olmasının rekabet ortamı yarattığını, ancak bu rekabetten dolayı da kar marjının sürekli düştüğünü, girişimci ruha sahip dünya insanlarının bugünden yarına bunu düşünerek proje üretmek zorunda olduklarını ifade etti. Hızla rekabetçi bir dünya ekonomisine doğru gidildiğini söyleyen Bozkurt, rekabetten korkmanın bir anlamı olmadığını, rekabet edebilmek için sürekli yenilenmenin, akıl olarak, teknoloji olarak, pazarlama yeteneği olarak yenilenmenin artık kaçınılmaz olduğunu, bunu görenlerin AR-GE’lere ciddi yatırımlar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Ülkemizin geçmişten düne kadar bir akıl tutulması yaşadığını, yapılan yatırımlar ve projeler ile gerçeklerin bir türlü örtüşmemesi sonrası sıkıntıların yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Bozkurt “Basit bir örnek vermek gerekirse Türkiye’de yılda ortalama 400 ile 700 ton arası hamsi tutulduğunu ama balık tutan teknelerin hamsi tutma kapasitesinin 22. 000 ton olduğunu söylersek ne dersiniz. Ülkemizin 15 bin ton civarında Buğday üretimi varken, kurulan un fabrikalarımızın üretim kapasitesi 38 bin ton. Buradan kısaca şu sonuca varmak mümkündür. Türkiye’nin meselesi bugün kaynak meselesi değildir, akıl meselesidir. Türkiye akıl tutulması meselesini aştığı zaman –ki bunu aşma konusunda ciddi çalışmalar vardır- önünde kimse de duramaz” dedi.

Rüştü Bozkurt “toprakları insan değil, insanlar toprakları zenginleştiriyor. Bugün Dünya ülkelerine baktığınızda hangi ülke katma değerini artırdıysa veya artırıyorsa o ülke etkili ülke olma konumunda olmuştur. Örnek mi istiyorsunuz. İşte Hollanda. Hollanda sadece tarıma dayalı üretimden 125 milyar dolar ihracat yapmaktadır. İsrail’e baktığınızda topraklarını en verimli ve ülke katma değerini artırıcı bir şekilde değerlendirdiğini görürsünüz. ” diye konuştu.

Rüştü Bozkurt konuşmasında ülkemizde ortaklıkların yaşatılmasının zor olduğu şeklinde olumsuz bir imajın oluşmasının önüne geçilmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek “Bizde de ortaklıklar bal gibi olur. Yeterki biz beynimizi özgürleştirelim. Bizde inanılmaz bir zihin kelepçelenmesi var. Biz artık alın teri dönemini bitirip akıl dönemine geçebildiğimiz noktada bu zihin kelepçelenmesinin de önüne geçmiş oluruz. Biz önce birbirimizi anlamak durumundayız. Ortaklıklarda her şeyi karşılıklı imzalanacak mutabakat sağlanabilirse, hangi ortak neyi nereye kadar yaptığını, nereye hangi parayı harcadığını belgesiyle açıklarsa ve en önemlisi aile ortaklıklarında eltileri aradan çıkartıp, karşılıklı mutabakatla ortaklıkları sağlarlarsa bakın o zaman ortaklıklar nasıl yaşar görürsünüz. Ticarette duygusallık dönemi bitti. Ticareti kuralına göre yürütmek zorundasınız. Dünya hızla kar marjının %3’lere kadar düştüğü, düşeceği döneme doğru gidiyor. Siz bir malı dünya piyasasının üzerinde satmaya kalkarsanız eloğlu Japonya’dan, Amerika’dan bir gemi dolusu malı bakmışsınız kısa bir sürede ülkeye getirmiş ve sizin karşınızda piyasa girmiştir. İşte bütün bunlardan dolayı işletmelerde ortaklıkların devamı için mutlaka mukavele yapın.

Bugün yaptığı iş konusunda net bilgi sahibi olmayan rekabet yapamaz, yer altı ve yerüstü kaynaklarını teknolojik yatırımlarla etkin bir şekilde kontrol edemeyende rekabet edemez. Bunlardan dolayı ortaklıklarda Dünyada gelişen teknolojiler, elde var olan öz kaynaklar en rantbl şekilde değerlendirilmeli ki o ortaklıklar beraberinde başarıyı da rekabet şartlarını da yerine getirebilsin” diye konuştu.

Rüştü Bozkurt konuşmasının sonunda ülke nüfusunun yarısının kadın nüfus olduğunu, kadın nüfusun iş yaşamına katılmasının kalkınmanın en öncelikli sorunu olduğunu, kalkınmanın bugünün dünyasında artık beyin gücüne dayandığını, bundan dolayı kadına evde bebek bakan, yemek ve temizlik yapan kişi olarak bakılmaması gerektiğini, kadın nüfusun beyin gücünün mutlaka ekonomiye katılmasının önemine değindi.

Bozkurt “Ülkemizde kısaca yukarıda satır başları ile anlatmaya çalıştığımız olayları hayata geçirebilmemiz halinde bugün Dünyanın 16-17’nci büyük ekonomisi iken bir bakmışsınız 9’uncu büyük ekonomi olmuşuz. Şunu hepiniz iyi bilin girişimci enerji doludur. Fırsatları yakalamasını ve değerlendirmesini bilir ama şu da bir gerçektir ki her fırsat yakalandığı kadar da risk taşır.

Bir insan değer katıyorsa, üretiyorsa ülkesine yararlıdır. Size tavsiyem 20 gün boyunca her gün akşam eve gittiğinizde “Bugün hangi işi yaptım, hangi değeri yarattım” diye alt alta yazın. 20 gün sonra ortaya çıkan sonuç sizin kişiliğinizdir. Kendi kendinizi sorgulacagınız bir sonuç ortaya çıkacak ve belki de birçoğunuzun hayatına yeni artılar katacaktır. Önümüzdeki süreç tüm Dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çok güç rekabet şartları bizleri-sizleri bekliyor. Bunun altından kalkmak için ortak akıl, ortak proje ve ortak üretim sağlamak artık kaçınılmazdır” dedi.

Bozkurtun konuşması ardından soru-cevap şeklinde toplantıda sona erdi.

RÜŞTÜ BOZKURT HOPA LİMANINI ZİYARET ETTİ.

Rüştü Bozkurt ve beraberindekilerin Hopa ziyaretinin ikinci günü HOSİAD lokalinde yapılan kahvaltı ile başladı. Dernek Y. K. üyelerinin de katıldığı kahvaltı sonrası HOSİAD Başkanı Sinan Altunsoy, Rüştü Bozkurt, Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) Genel Sekreteri Yaşar Bıyıklı ile Dünya Gazetesi Trabzon Bölge Temsilcisi Ekin Koç Hopa Limanını ziyaret ettiler. Genel Müdürü Meriç Burçin Özer tarafından liman kapsında karşılanan grup daha sonra HOPAPORT toplantı salonuna geçti. .

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer burada Hopa limanı tarihinden –özelleştirme sürecinden, yapılan yatırımlardan bahseden bir sunum gerçekleştirdi. Özer sunumunda “Hopa limanı bugün mevcut 216 bin m2 alanı, 2. 150 metre uzunluğunda ana mendireği geniş açık ve kapalı depolama alanları, tahıl terminali, fuel oil terminali, genel kargo yük elleçleme alanları ve rıhtımları ile ülkemizin sayılı limanları arasında yer almaktadır. Biz sürekli kendimizi nasıl geliştirebiliriz, ülkemiz ekonomisine daha fazla nasıl katkı sunabilirizin çabası içindeyiz.

HOPAPORT önümüzdeki süreçde yeni yeni yapacağı yatırımlar ile var olan kapasitesini daha artıracaktır. Biz bulunduğumuz konum gereği limanımızın önemini biliyoruz ve bunu her fırsatta katıldığımız tüm toplantılarda, fuarlarda dile getiriyoruz. HOPAPORT önümüzdeki dönemde iş potansiyeli, yapılan yatırımları ile adından daha da sıkça söz ettirecek bir konuma hızla ilerlemektedir. Limanımızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.04.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa’da Yeni Bir İşadamları Derneği...
 » Hopa Tso Bu Defa Lojistik Sektörünü...
 » Hopa Limanında İşlem Hacmi Artıyor...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Hopaport’un Çevreye Duyarlı Girişim...
 » Hopaport Logitrans Fuarında İlgi Od...
 » Hopa Tso’nun İftar Yemeği İş Dünyas...
 » Hopaport Logitrans Fuarında...
 » Logitrans Fuarı Başladı...
 » Chp Milletvekili Bayraktutan Hopa L...
 » Lojistik Danışmanı Hopa Myo Öğrenci...
 » Karadeniz Limanları Masaya Yatırıld...
 » Hopaport’ta Kabotaj’a Yönelik Çalış...
 » Hopa Limanı Tahıl Terminaline 3 Bin...
 » Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri...
 » Pfı'nın Gündeminde Bu Kez Karadeniz...
 » Hopaport’tan Hopa Tso’ya Ziyaret...
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...
 » Ktü Deniz Bilimleri Fakültesi Hopap...
 » Hopaport’a Bir Günde 8 Gemi Yanaştı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...