Kar Üstü Güreşleri Hazırlıkları Tamamlandı

05/02/2013 08:25


Haber: Nurbay UstaArtvin'in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy'de bu yıl 18'incisi düzenlenecek olan 'Kar Üstü Karakucak Güreşleri' 9 Şubat 2013 Cumartesi günü yapılacak.

Kaymakam Abdullah Köklü ve İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen Bülent Keskinsoy Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy'de bu yıl 18'incisi düzenlenecek olan 'Kar Üstü Karakucak Güreşleri'nin yapılacağı bölgede incelemelerde bulunarak bilgiler aldı.

Artvin’in Şavşat ilçesinde geleneksel olarak yapılan kar üstü karakucak güreşleri için hazırlıklar tamamlandı.

Şavşat Veliköy de tarihi 300 yıllık olan kar üstü karakucak güreşleri için hazırlıklar tamamlandı. Şavşat Kaymakamlığı Veliköy Muhtarlığı ve Merkezi İstanbul’da bulunan Şavşat Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneğinin ortaklaşa hazırlamış oldukları geleneksel kar üstü karakucak güreşleri için çalışmalar bütün hızıyla devam ederken bu yıl geçen yıllara oranla gerek sporcu gerekse de izleyici olarak katılımın yüksek olacağı bildirildi.

Muhabirimize özel açıklamalarda bulunan Kaymakam Abdullah Köklü, işi sıkı tutarak, güreşlerin yapılacağı alanı ve çalışmaları inceledi. Sorunsuz bir güreş izlenmesi için yapılanları ve yapılması gerekenleri yerinde inceleyerek Veliköy Muhtarı İrfan Avcıdan bilgiler alan Köklü yapmış olduğu açıklamada, “Güreşlerin sorunsuz ve huzur içerisinde yapılabilmesi gerekiyorsa bizler devlet olarak bütün imkanlarımız seferber ediyoruz. Bu yılki katılım geçen yıllara oranla daha kalabalık olması beklenmektedir. Aldığım bilgilere göre katılan güreşçi sayısında da önemli bir artış var. Kar Üstü Karakucak Güreşlerinin Türkiye’deki tek adresi Şavşat Veliköydür. Onun için bu işi bizler çok ciddiye alıyoruz. Bu güreşler Türkiye’de tek olması sebebi ile ilimizin ve ilçemizi, tanıtımına önemli bir katkı sağlayacaktır. Tarihi çok eski yıllara dayanan bu güreşlerin organize bir şekilde 18. Sini yapıyoruz. Bu güreşler bu bölgede daha uzun yıllar devam edecek. Daha önceden güreş alanında ve çevrede bazı eksiklikler vardı. Biz bunların hepsini tespit ettik ve hepsini giderdik. Güreşçilerimiz ve izleyicilerimiz bu yıl daha organize ve sorunsuz bir güreş izleyeceklerdir. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Artık güreşçilerimizi ve izleyicilerimiz bekliyoruz. Bu güreşlere sadece Şavşat Veliköy kar güreşleri olarak bakmamak lazım. Bu güreşler Artvin’e ve ülkemize mal edilmiş durumdadır. Bunu daha ileriler taşımak ise bizlerin ve herkesin görevidir. ” Dedi.

Köklü, Yeter ki Kar Yağsın Yolları Açmak Bizim İşimiz

Röportaj yapılırken kar yağışının başlaması Kaymakam Abdullah Köklüyü sevindirerek beklide kar yağmasına sevinen ilk Kaymakam oldu.

Kar yağışı ile Köklü; “Bu güreşler Kar Güreşleridir. Kar olmadan kar güreşi olmaz. Türkiye’de tek bizim ilçemizde yapılmaktadır. Yeter ki kar yağsın yolları açmak bizim işimiz diyerek kar yağışından memnuniyetini dile getirdi.

Köy meydanında, kar üstünde 13 kategoride yapılacak olan güreşlere, Artvin, Ankara, Tokat, Edirne, İstanbul, Sivas, Karamürsel, Kahraman Maraş, İzmit, Amasya, Erzurum, Samsun bölgelerinden ve, Gürcistan’dan Acaristan dan ve Tiflis’ten 150 den fazla güreşçinin katılacağı beklenmektedir.

Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve Merkezi İstanbul’da bulunan Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneğinin birlikte

Organize ettiği güreşlerin bu yıl daha sorunsuz ve güzel geçeceği beklenmektedir.

Köy muhtarı İrfan Avcı ve Yeni Dernek Başkanı Adil Temur dan almış olduğumuz bilgiye göre, Kar üstü karakucak güreşleri dünyada tek olarak Şavşat Veliköy de yapılmaktadır denildi. Köy Muhtarı İfan Avcı konuyla ilgili olarak, tarihi asırlar öncesine dayanan bu güreşler her yıl Şavşat’ın kurtuluş tarihi ile Kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesinde yapılırdı. Daha sonra ilçenin kurtuluş günü değişmesi sebebi ile Şubat ayına alınmıştı. Bu yıl karın normal seviyede düşmesi de sevindirici oldu. Bu yıl yapılan güreşlere Dünya çapında derece yapmış birçok güreşçi ve Kırkpınar’ın önemli güreş isimleri bu turnuvaya katılacak. Ayrıca Kırkpınar’da ve ülke genelinde Hatta Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece yapmış çok sayıda güreşçi Veli köye gelerek kar üstünde hem doğayla hem de rakipleri ile mücadele edecek. Gürcistan dan da güreşçilerin katılacağı Veliköy kar üstü güreşleri için Köy muhtarı ve yeni dernek yöneticileri çalışmalarıyla önemli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarda bize çok büyük katkısı bulunan Artvin Valimize, Şavşat Kaymakamımıza, Gençlik Spor Genel Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Kaymakamımız bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. ” Dedi.

Muhtar İrfan Avcı; Bu büyük organizasyonu her yıl yapan Veli köylüler maddi sıkıntılarını çok olduğunu belirterek özellikle iş adamlarından destek istediğini belirtti.

Muhtarı İrfan Avcı, yapmış olduğu konuşmada bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ederken; “Bu güreşler artık bütün Artvin’e mal olmuştur. Buna bütün Artvinlilerin sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak; “Herkesi bu güreşlere desteğe bekliyorum. ” Dedi.

Köylü vatandaşlarda güreşlerin daha güzel geçmesi için sürekli kar yağmaları için dua ettiklerini belirttiler.

Ayrıca güreşlere katılacak olan Şavşatlı güreşçilerde ustalarından son taktikleri alırken kara ve soğuğa dayanıklı olabilmek için sürekli kar üzerinde antrenmanlar yaparak kendilerine özel yöntemler hazırlamaktadırlar.

Bu yıl 18. Si düzenlenecek lan Şavşat Veliköy Kar üstü Karakucak güreşleri Kaçkar Karadeniz Televizyonundan 9 Şubat 2013 günü saat 12. 30 dan sonra canlı olarak yayınlanacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.02.2013 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Veliköy Kar Güreşlerine Hazır...
 » Şavşat Veliköy Kar Üstü Karakucak G...
 » Veliköy Kar Güreşlerine Hazır...
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Şavşat Veliköy Karüstü Güreşleri Ya...
 » Pedallarını Şehitler İçin Çevirdile...
 » Kar Güreşleri Kar Olmadan Yapıldı...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Artvin Turizmine Bir Destek Daha...
 » Kırk Pınardan Kar Üstüne...
 » Türkiye’de Bir İlki Yapmak İçin Yol...
 » 35. Kafkasör Kültür Ve Sanat Festiv...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » … O Köy Bizim Köyümüzdür...
 » Tema Bölgesel Gönüllü Toplantısı, A...
 » Türkiye Kruvaziyer Platformu Ankara...
 » Türkiye Kruvaziyer Platformu Ankara...
 » İsmet Acar; “Artvin Hakettiği Yatır...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Tüik Artvin Nüfusunu Açıkladı...En Çok Okunan Spor Haberleri
 » Osman Kastan Iğdır Arasspor'da...
 » Hopa'da Karate Kursu Açıldı...
 » Hopaspor 2’nci Devreye 3 Yeni Trans...
 » Artvin Amatör Futbol Liginde İlk Ya...
 » Hopaspor'un Zirve Yarışı Sürüyor...
 » Yün Yumaktan Şampiyonluğa...
 » Artvin Boğları Lider Gittiği Urfa’d...
 » Futbol Şenliği’nin 4. Etabı Gerçekl...
 » Kayak İl Birinciliği Müsabakaları...
 » 2018 Yılı A. Hopaspor’un 3. Lige Çı...