Şavşat Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Yapıldı

22/02/2012 13:44

Artvin'in Şavşat İlçesi Veliköy Köyü'nde Düzenlenen " Geleneksel 17.artvin-şavşat-veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri" 18 Şubat 2012 Cumartesi Günü Yapıldı.


Haber: Nurbay UstaArtvin'in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy'de bu yıl 17'incisi düzenlenecek olan 'Kar Üstü Karakucak Güreşleri' 18 Şubat Cumartesi günü yapıldı.

Köy meydanında, kar üstünde 13 kategoride yapılan güreşlere, Artvin, Ankara, Amasya, Erzurum, Samsun bölgelerinden 104, Gürcistan'dan 11 olmak üzere bölgeden katılacak güreşçilerle birlikte toplam 150 güreşçi kar üstünde mücadele etti.

Köy meydanında yapılan güreşlere Artvin Vali Yardımcısı Vali Vekili Bahadır Güneş Kaymakam Abdullah Köklü, Şavşat Belediye Başkanı M. Naci Köroğlu, Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş izledi.

Bu yıl 17. yapılan güreşlere Gürcistan ile Artvin, Ardahan, Kars, Erzurum, Samsun, Tokat, Rize, Edirne'den yaklaşık 150 sporcunun katıldığını belirten Muhtar Avcı, 13 kategoride yapılan güreşlerde dereceye girenlere toplam 15 bin lira ödül ile madalya verildiğini ifade etti.

Şavşat Kaymakamlığı ve merkezi İstanbul'da bulunan Şavşat Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği ile Veliköy Muhtarlığının ortaklaşa hazırlamış oldukları geleneksel kar üstü karakucak güreşleri bu yıl geçen yıllara oranla, sporcu ve de izleyici olarak katılımın yüksek oldu. Köy muhtarı İrfan Avcı ve Yeni Dernek Başkanı Adil Temur dan almış olduğumuz bilgiye göre, Kar üstü karakucak güreşleri dünyada tek olarak Şavşat Veliköy de yapılmaktadır denildi. Tarihi asırlar öncesine dayanan bu güreşler her yıl Şavşat'ın kurtuluş tarihi ile Kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesinde yapılırdı. Daha sonra ilçenin kurtuluş günü değişmesi sebebi ile Şubat ayına alınmıştı. Bu yıl karın beklenenden fazla düşmesi de sevindirici oldu. Bu yıl yapılan güreşlere Dünya çapında derece yapmış birçok güreşçi ve Kırkpınar'ın önemli güreş isimleri bu turnuvaya katıldı. Ayrıca Kırkpınar'da ve ülke genelinde Hatta Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece yapmış çok sayıda güreşçi Veli köye gelerek kar üstünde hem doğayla hem de rakipleri ile mücadele etti. Gürcistan dan da güreşçilerin katıldığı Veliköy kar üstü güreşleri için Köy muhtarı ve yeni dernek yöneticileri çalışmalarıyla önemli çalışmalar yapmış oldukları görüldü. Bu büyük organizasyonu her yıl yapan Veli köylüler maddi sıkıntılarını çok olduğunu belirttiler. Özellikle iş adamlarından destek isteyen Köy yetkilileri; bu güreşler artık tüm Artvin'e değil Ülkemize mal olmuştur. Güreş federasyonunun güreş takviminde de yer alan bu güreşlerin Maddi sıkıntı yaşaması bu dev organizasyonu yapan kişileri üzüyor. Yapılan Kar üstü Karakucak güreşlerine, Artvin Valiliğinin Şavşat Kaymakamlığının, Spor Toto Genel Müdürlüğü ve İl turizm Müdürlüklerinin katkı yaptı belirtildi.

Kaçkar Karadeniz TV den de Nurbay Ustanın sunumuyla canlı olarak yayınlanan güreşler TRT Spor ve TRT haber ekipleri de paket çekimler yaptılar. Güreşler saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Güreşler öncesi açılış konuşmasını yapan Veliköy Muhtarı İrfan Avcı, yapmış olduğu konuşmada bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ederken; "Bu güreşler artık bütün Artvin'e mal olmuştur. Buna bütün Artvinlilerin sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Muhtar İrfan Avcı; "Tarihi asırlar öncesine dayanan bu güreşlerin yaşatılması gerekir. Bu güreşler Türk milletinin dayanıklılığını sporcu ruhunu ve centilmenliğinin göstergesidir. Herkesi bu güreşlere desteğe bekliyorum.

Ayrıca güreşler için Merkezi İstanbul'da bulunan Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneğine yeni seçilen Dernek Başkanı Adil Temur, yapmış olduğu konuşmada. Bu güreşe hereksin sahiplenmesini istedi. Temur, bütün iş adamlarından ilgili ve yetkililerden destek beklediğini dile getirdi. Katılacak güreşçiler içerisinde Türkiye ve Dünya çapında isim yapmış olan güreşçilerinde olduğunu belirtti. Muhtar İrfan Avcı; "Yapmış olduğumuz kültür etkinliği ilçemizin ve ilimizin tanıtımına vesile olmuştur. Bütün dünya insanlarının barıştan yana olması isteğimizdir. Bu hususta bizlerde yardımlarını esirgemeyen sayın valimize kaymakamımıza belediye başkanlarımıza il genel meclisi üyelerimize Şavşat esnafına ve katılımı olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Dernek başkanı Adil Temur Veliköy Kar üstü Karakucak Güreşlerini Kırkpınar güreşleri ayarına çıkarmak istediklerini fakat bu konunun ekonomik boyutunun aşılması içinde herkesin bu taşın altına elini koyması gerektiğini vurguladı. Eski yönetim Kuruluna da teşekkür eden Adil Temur her şey memleketimiz için. Biz kilometrelerce uzakta da olsak yüreğimiz orada çarpıyor. Bize bizim köyümüz heyecan veriyor. Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Derneğinin hazırlamış olduğu bu etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum. "dedi.

Şavşat Kaymakam Abdullah Köklü yapmış olduğu konuşmada; "Bu dünyada eşi benzeri olmayan bir organizasyon Şavşat'ımızın tanıtımında da önemli bir yere sahiptir. Bu soğuk havaya rağmen buraya gelen bütün vatandaşlarımıza ve sporcu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Profesyonel anlamda 17. düzenlenen bu etkinliğin hazırlanışında emeği geçen Valiliğimize Köy Muhtarlığımıza ve derneğimize, ayrıca bu etkinliğin dünyaya gösterilmesinde ve ilçemizin tanıtımında önemli bir görev yapan TRT ve Kaçkar Karadeniz Televizyonuna teşekkür ediyorum. " Dedi.

Vali Yardımcısı Bahadır Güneş te yaptığı konuşmada; "Doğal güzelliklerin her zaman ön planda olan Artvin'imizin her yönü ile nadide bir köşesi olan Şavşat ilçemizde bu yıl 17. düzenlenen Kar üstü Karakucak güreşlerinde sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duydum. Sayın valimize etkinlikle ilgili bilgi verdim. Sizlere sayın valimizin selamlarını getirdim. Ata yadigârı geleneklerimizin kapsamının genişletilmesi son derece önem arz etmektedir. Bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesi çok önemlidir. Artvin sadece doğal güzellikleri ile değil kültürel etkinlikleri ile de çok önemlidir. Bu güreşler tarihini Orta Asya Türk kültüründen almaktadır. Bu değerlerin gelenek nesillere aktarılması da bizim görevimizdir. Organizasyonun başarılı geçmesini temenni ederken hepinize hoş geldiniz diyorum. " Dedi.

Yapılan güreşlerde güreş ağalığını 15 bin TL ile İstanbulda Şenocak Metal Sanayi limt şirketi sahibi İş adamı Şenol Ocak aldı. Kendiside Veliköylü olan Şenol Ocak ın bu tavrı hemşerileri tarafından da çok olumlu ve takdirle karşılandı. . Şenol Ocak kendisinin gönül ağası olduğunu paranın her şey olmadığını belirterek çok önemli bir vurgu yaptı. Şenol Ocak Kaçkar Karadeniz TV mikrofonlarına yapmış olduğu açıklamada çok mutlu olduğunu söyledi. Bütün devlet büyüklerimize buradan sesleniyorum. İnşallah Federasyona bağlanır ve güreş takvimine alınırda bizde daha farklı alanlarda destek veririz. Şeyh Şamil bundan 285 yıl önce dosta güven düşmana korku veren fiziği ile bu geleneği başlattı. Cumhuriyetimiz kurulduktan beri köyümüzde bu etkinlik devam etmektedir. Fakat profesyonel anlamda bu yıl 17. düzenleniyor. 17 Düzenlenen bu organizasyonda güreş ağalığına beni seçtikleri için köylülerime büyüklerime ve herkese çok teşekkür ediyorum. Kaçkar Karadeniz TV bölgemizin ailemizin televizyonudur. Sizlere de çok teşekkür ediyorum. "dedi.

Güreşlerde;

30–35 Kiloda: 1. Recep Ali Aydın 2. Muhammet Doğan

35–40 Kiloda: 1. Beka Şaladze 2. Onur Salmaz

40–45 Kiloda: 1. Giorgi Sulova 2. Semih Kaya

45–50 Kiloda: 1. Ömer Sağlam 2. İshak Kaya

50–55 Kiloda: 1. Cihat Çakmak 2. Çağlayan Kayadede

55–60 Kiloda: 1. Yunus Aktel 2. Erhan Duran

60–65 Kiloda: 1. Emre Kavaloğlu 2. Halil Korel

65–70 Kiloda: 1. Hilmi Temel 2. Erol Altınışık

70–75 Kiloda: 1. Celal Dal 2. Zeki Öztürk

75–80 Kiloda 1. Segaria Sakraşhili, 2. Adem Akbulut

90 Kiloda Arçili Gitaraşvili 1. Sinan Çelik 2.

100 Kiloda Zurati Metevelli 1. Mehmet Bölükbaşı 2. olarak kategorilerinde dereceye giren sporcular oldular.

Başpehlivan Erzurum Bölgesinden Ferhat Bili oldu.

Şavşat Veliköy Kar üstü karakucak güreşlerinin başpehlivanlığını Erzurum bölgesi güreşçilerinden Ferhat Bilici aldı.

Kar üstü karakucak güreşlerinin başpehlivanlık güreşinde Erzurum bölgesi güreşçilerinden Ferhat Bilici, Amasya bölgesi güreşçisi olan Demir Koçak ile karşılaştı. Mücadeleyi Erzurum bölgesi güreşçisi Ferhat Bilici kazanarak 2 bin 500 tl para ödülünün de sahibi oldu.

13 sıklette yapılan güreşlerde güreşçilere 15 bin TL civarında para ödülü ve madalyalar dağıtıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 22.02.2012 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Veliköy Kar Güreşlerine Hazır...
 » Veliköy Kar Güreşlerine Hazır...
 » Güreşler Kar Üstüne Taşındı...
 » Vali Yemlihalıoğlu Ardanuç'ta Düzen...
 » Kar Üstü Güreşleri Hazırlıkları Tam...
 » Veli Köy Karüstü Güreşleri Yapıldı...
 » Güreşçiler Başpehlivanlık İçin Kar...
 » Kar Güreşleri Kar Olmadan Yapıldı...
 » Pınarlı Köyü Etkinlikleri Güreşlerl...
 » Artvin'in Kafkasör Yaylasında Düzen...
 » Şavşat-veliköy Karüstü Karakucak Gü...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Şavşat Veliköy Karüstü Güreşleri Ya...
 » Yusufelinde Boğalar Arena'ya Çıktı...
 » Kırk Pınardan Kar Üstüne...
 » Arhavi'de Bir İlk Gerçekleşti...
 » Kafkasör Festivali Boğa Güreşleri İ...
 » Artvin İl Genel Meclisi Ekim Ayı Ka...
 » Ardanuç Çuruspil'de Er Meydanı....
 » Artvin İl Genel Meclisi Aralık Ayı...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » Artvin’de Diktatör İsimli Oyuna İzi...