… O Köy Bizim Köyümüzdür

03/07/2012 15:57

Kars Dağlarında Şavşat Türküleri Yankılandı.


Haber: Nurbay UstaÇeşitli nedenlerden Şavşat’tan göç ederek Kars’a yerleşerek Bulanık köyünü oluşturarak herkese örnek olan köyün festivaline katılan AK Parti Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara alışılmışın ötesinde bir milletvekili profili sergileyerek Karslıların ve Artvinlilerin gönlünü fethetti.

Bu ve benzeri etkinliklere giden protokol üyeleri etkinlik başladığında mikrofona davet edilip konuşmalarını yaptıktan sonra kısa bir süre etkinlikte kalıp ve daha sonra ayrılan bir protokol anlayışından uzak halkın içinde ve halkla el ele gönül gönüle olarak etkinlik süresince tam gün alanda kalarak alışılmış bir milletvekili profilinden uzak olup halkın gerçek temsilcisi olduğunu gösterdi.

Müzik Pınarı ekibi Karsta 10 saat sahnede kalarak bütün katılımcıları coşturdu.

Kars Bulanık Köyü etkinliklerinde ilçemizden göç ederek Bulanık köyüne yerleşen ailelerden oluşan köy olduğu için ilçemizin kültürü ve ismi ön plana çıktı. Yıllardır başarı ile İlçemizi ve İlimizi başarı ile temsil eden ve tüm Türkiye’de bölgesel televizyonlarda en çok mesaj alma rekorunu elinde bulunduran Kaçkar TV Müzik Pınarı ekibi Karsta yapılan Bulanık Köyü Kültür Sanat Etkinliklerine davet edildi.

Kars’ta yapılan Bulanık köyü etkinliklerine AK Parti Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, İl Genel Meclis Üyeleri, Profesör Doktor Mashar Kara, Operatör Doktor Cumhur Kara, Avukat Abdül Aziz Levent, Karadenizliler Dernek Başkanı, Mansur Yazar, İş adamları Hanefi Tekin, İsmail Levent, Yakup Polat, Şentürk Durak, Mansur Yazar, Atanur Tekin, Mehmet Aydın, Özgen Beşli, Tolga Tekin, Tuncer Tekin, AK Parti İl Başkanı Ensar Erdoğdu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Özgür Turhan, İstanbul Ataşehir Artvinliler Dernek Başkanı Bulanık Köyü Muhtarı Erdal Polat, Şavşat Veliköy Muhtarı İrfan Avcı, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaçkar Tv Müzik Pınarı Program Yapımcısı ve sunucusu muhabirimiz Nurbay Ustanın sunuculuk yaptığı etkinlik yoğun bir katılımla güzel bir havada, Kars Bulanık Köyünde sabah saat 09. 30 da başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Köy Muhtarı Erdal Polat bütün katılımcılara teşekkür ederek köy ve yapılan etkinlikle ilgili bilgiler verdi. Muhtar Erdal Polat konuşmasında idarecilerden, siyasilerden, iş adamlarından ve gurbetçilerden köylerine daha fazla ilgi göstermeleri ve sorunlarının çözümünde destek beklediğini ifade etti. Polat; “Vekilimiz Avrupa da ki programını yarıda kesip buraya geldi. Kendisine köyüm ve şahsım adına şükranlarımı sunuyorum. Gururluyuz onurluyuz. ” Dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa'da Müslüman kadınlara yönelik yapılan ayrımcılığa el atan Milletvekili Tülin Erkal Karaya büyük ilgi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Avrupa ülkelerinde Müslüman kadınlara yönelik ayrımcılığın arttığı uyarısında bulunan ve göçmenlerle ilgili hazırlamış olduğu raporu kabul ettiren Şavşat Kökenli ve Kars Bulanık Köyünden Operatör Doktor Cumhur Kara ile evli olan AK Parti Bursa Milletvekili Tülin Erkal Karaya Bulanık köylülerin ve katılımcıların büyük ilgi ve sevgisi dikkatleri çekti. Mütevazı davranışı ve sempatisi ile bir anda herkesin gönlünü fetheden Milletvekili Tülin Erkal Kara etkinlik alanında saatlerce halkla birlikte kalması görülmedik bir şekilde önemsendi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi, Milli Savunma Komisyonu üyesi, ayrıca Türkiye Belçika Parlamenterler arası dostluk gurubu Başkanı Tülin Erkal Kara’dan çok önemli açıklamalar;

Bu kadar güzel bir doğada Yüce Rabbim beni sizlerle buluşturduğu için şükrediyorum. Cennette yaşadığınız söylemek istiyorum. Strazburgtaki programımı yarıda kesip buraya gelmek istedim. İyi ki de gelmişim. Bizler AK Parti Milletvekilleri olarak kendi memleketlerimizi elbette ki unutmuyoruz. Ben burada kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum. Genellikle erkeklere sorulur nerelisiniz diye onlarda hanım köylüyüz derler. Bende bey köylüyüm. Bulanık Köyünün geliniyim. Böylece bu geleneği değiştirmiş oluruz. Artık sınırların kalktığı bir dünyada yaşıyoruz. Herkes kendi kültürlerini unutmadan çok güzel bir yaşam şekli ortaya çıkmıştır. Bu memlekette kim taş üstüne taş koymuşsa ondan Allah razı olsun. Buradaki iş adamlarımız bu ülkenin güzelleşmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Ben parti kurucusu olarak ülkemiz için her şeyi yapıyoruz. Oy vermiş olsunsun veya olunmasın biz herkesin milletvekiliyiz hükümetiyiz. Burada olmaktan çok büyük bir onur duyuyorum. Avrupa ülkelerine yapmış olduğumuz program ve gezilerde oradaki parlamenterler ve üst düzey yetkililer bizlere şunu diyor. Bizler Türkiye’nin yerini bilmiyorduk. Öğle bir Erdogan geldi ki bize Türkiye’yi tanıttı ve her yerde kriz varken Türkiye’nin güllük gülistanlık olduğunu gösterdi. 10 Yıllık bu serüvenin içindeyim. Başbakanımızın ve bütün milletvekillerimizin canla başla çalıştıklarını görüyorum. Katkı koyalım el ele verelim güzel ülkemizi daha ileriye taşıyalım. Güzel çocuklarımıza güzel bir ülke bırakalım. Yeter ki birlik ve beraberliğimizi koruyalım. Bizler iç huzurumuzu sağladığımız zaman dışarıdan bize zarar gelemez. Bizler söz verdik. Vatandaşlarımızın huzuru ve mutluluğu için elimizden geleni yapıyoruz. Eskiden ülkemiz IMF den borç alıyorduk IMF nın kapılarında sürünüyorduk. Şimdi IMF ye borç veriyoruz. Sayın Başbakanımız Allah ona uzun ömürler sağlık sıhhat versin o bizim başımızda var oldukça Allah yolunu açık etsin. Allah başımızdan eksik etmesin. O Türkiye içinde diğer bütün Avrupa ülkeleri içinde, dünya içinde çok önemli bir lider konumundadır. Ona bizim ihtiyacımız var. Eğer o başımızda olursa ondan aldığımız güçle bizler yolumuza devam ederiz. 2023 değil daha uzun yılları da muasır medeniyetler seviyesini yakalayacağımıza dikkat çekiyor sizlere iyi eğlenceler diliyorum. Sizlerin sorunlarını ve çözüm yollarını da Valimizle konuşacağım ve yapılması gerekenleri Bakan arkadaşlarıma aktaracağım. Bizlerin telefonu 24 saat kapanmaz. Bizleri her zaman arayabilirsiniz. ” Dedi.

Tülin Erkal Kara’dan Muhabirimize Açıklamalar:

Şavşat gelini olduğunu vurgulayan Milletvekili Tülin Erkal Kara kendisine gösterilen ilgiden çok memnun kaldığını belirtti. Tülin Erkal Kara; “Bu etkinlik artık buradan sonra her yıl devam edecek. Burada kendimden bir parça buluyorum. Gördüğüm kadarıyla çok güzel bir kaynaşma olmuş. Kars halkı ile Artvin halkı güzel bir kaynaşma içerisine girmişler. Bu beni çok mutlu etti. Burada herkes cıvıl cıvıl hayat dolular. Burada tipik bir Şavşat’ın yayla havasını yaşıyoruz. İnsanların bu coşkulu günü benim yüreğimi de ısıtıyor. Ben yurt dışı doğumluyum. Bu tür etkinliklere bu tür gösterilere bu tür yaşamlara hasret büyüdüm. Gelin sınırları kaldıralım. Şuralı buralı değil. Biz bu dünyalıyız. Bu dünyada hepimizin yaşam hakkı olduğunu düşünüyorum. Biz aynı milletin torunlarıyız. Sayın Başbakanımızın da bu yönde çalışmaları var. Onu önder kabul ediyoruz. Burada Atabarı çalınıyor. İnsanlarımızın bu coşkusuna ortak olduk. Etkinliği düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Buran sonra her sene 30 Haziranı Geleneksel Milli bir gün olarak ilan ediyorum. Okuyan arkadaşlarımız olur onlara burs temin edelim. Değişik projeleri olanlar olur gelsinler yardımcı olalım. Bu köyü hep birlikte kalkındıralım. ” Dedi. AK Parti Bursa Milletvekili Tülün Erkal Kara etkinliklerde Kars valisi Ahmet Kara ile görüşerek Karsta yaşayan Artvinlilerle ilgili ve bölgenin önemli sorunları konusunda çok önemli açıklamalar geldi. Milletvekili Kars Valisi Ahmet Kara ile yaptığı görüşmeler sonrası muhabirimize yapmış olduğu açıklamada; “Valimizle görüştüm. Bölgenin sorunları ve istekleri ile ilgili olarak bilgiler aldım. Valimiz Belediye Başkanımız İl Genel Meclisi Başkanımızın katkı sunacaklarını söylediler. Bütün isteklerin zamanı gelince yerine geleceğini söylediler. ” Dedi.

Milletvekili Tülin Ekal Kara konuşmasında etkinlikte muhteşem bir performans sergileyen ve bütün katılımcıların beğenisini kazanan Müzik Pınarı ekibi ile ilgili olarak ta; “ Nurbay kardeşimi tanımaktan çok mutlu oldum. Kendilerine ekibine çok teşekkür ediyorum. Bütün hepimizi eğlendirdiniz. Allah ne muradınız varsa versin. Kaçkar TV bizim için hepimiz için çok önemli. Karadeniz ve bölge halkımızın önemli seslerinden biridir.

Milletvekili Tülin Erkal Karadan bölgenin tanıtımı için çok önemli bir açıklama geldi. Yapımcı ve sunucu Nurbay Usta ya bölge ile ilgili olarak bir belgesel çektireceği sözünü vererek 30 Haziranın artık buradan sonra Karslılar Artvinliler ve Bulanık Köylüler için geleneksel bir etkinlik olarak devam edeceğini ve bayram havasında geçeceği müjdesini verdi.

Milletvekili Tülin Erkal Karadan önemli bağış sözü

Milletvekili Tülin Erkal Kara Festival alanında gezerken bedensel bir genci görünce kendisine akülü tekerlekli sandalye vereceğini belirtti. Engelli genç ve ailesi Tülin Erkal Karaya teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdiler.

Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş yaptığı konuşmada; “Bütün katılımcıların ortak nokta ile birleşerek Türkiye’nin birçok yerinden Bulanık köyüne gelerek köylerinin tanıtımı ve Bulanık köyüne katkı sağlamak amacı ile geldiklerini ve bu festivali yaptıklarını gördüm. Her ne kadar uzakta olsalar da bu köyde olan hatıralarını canlandırmak için ve köylerini daha güzel günlere taşımak için burada oldukların gördüm. Festivalin amacına ulaşacağına inancım tamdır. Festivalinizi kutluyorum. ” Dedi.

Müzik Pınarı Ekibi Kars Dağlarında Şavşat Türkülerini Yankılandırdı.

Etkinliklerin müzik eğlence bölümüne Kaçkar TV Müzik Pınarı ekibi damgasını vurarak bütün katılımcıların büyük beğenisini kazandı. Sunuculuğunu Nurbay Ustanın yaptığı ve programın sadece bir bölümünde sahne alacak olan Müzik Pınarı ekibi büyük beğeni toplayınca yoğun istek ve bütün katılımcıların ortak kararı ile 10 saat sahnede kaldı. Hepsi Şavşatlı olan Müzik Pınarı ekibinden sanatçılar, Karadeniz Star yarışması Türkiye İkincisi Selma Ergün, Güzel Sanatlar Müzik Bölümü mezunu Kader Temiz, Akordeon ve yöresel müzik ustası Biyonik adam Mehmet Yılmaz, yakışıklı Ferhat Kaya, Klavyenin ustası Hakan Tekin saatlerce okumuş olduğu türkülerle katılımcıları halaya ve horona doyurdular.

Karadeniz Bölgesinin en büyük etkinliklerini başarı ile sunan ve her gittiği etkinlikte büyük beğeni kazanarak bir sonraki etkinlikler için bile o anda davet edilen Nurbay Ustanın kendine özgü sunumu ile başlayan etkinliğin müzik eğlence bölümünde sahneye il çıkan Kader Temiz oldu. Kader Temizin daha ilk türküsü ile alana inen katılımcılar saatlerce halay çekip horon teptiler. Programını tamamladıktan sonra rahatsızlanan Kader Temize Milletvekili Tülin Erkal Kara ve Milletvekilinin doktor eşinden yakın ilgi gösterilerek verilen çeşitli ilaçlarla rahatlaması sağlandı. Daha sonra Karadeniz Star yarışması Türkiye 2. si Selma Ergün ve Ferhat Kayanın türküleri ile eğlence doruk noktasına çıktı. Yaklaşık yoğun istek üzerine 4–5 saat sahnede kalan Selma Ergün göstermiş olduğu performans ve geniş repertuarı ile festival alanına gelen herkesi adeta büyüledi. Hiç bir dakika alanı boş bırakmayan katılımcılar saatlerce oyunlar oynayarak stres atıp eğlendiler. Her türlü ortamın tek sanatçısı ve akordeoncusu biyonik adam Mehmet Yılmaz akordeonu ile Artvin müzikleri ile yıllar önce Şavşat’tan Karsa çeşitli nedenlerle göç etmiş olan vatandaşlara güzel bir nostalji yaşattı. Program sunucu Nurbay Ustada istek üzerine okumuş olduğu türkülerle katılımcılara duygusallık yaşattı.

Daha sonra davul zurna alana ayrı bir güzellik neşe ve oyun ortamı sağladı. Her türlü hava şartları düşünülerek hazırlanan Muhteşem bir protokol ve izleyici alanının oluşu etkinliğin dikkat çeken bir başka noktasıydı. Etkinliğe katılanların tamamına döner dürüm, pilav salata ayran soğuk ve sıcak içecekler, meyve ve yöresel yemekler bedava ikram edildi. Etkinliğe katkısı olanlara plaketleri verildi. Etkinlikler bir dahaki yıl tekrar ve daha kalabalık bir şekilde 30 Haziran 2013 te buluşmak üzere temennisi ile çekilen hatıra fotoğraflarla sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.07.2012 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Artvinli Araştırmacı Yazar Ülkü Öna...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Chp Artvin İl Başkanı Kurt 2016 Yıl...
 » Pedallarını Şehitler İçin Çevirdile...
 » Ayşe Gülsün Bilgehan Hopa Ticaret O...
 » Sahara Tüneli İçin Işık Göründü...
 » Yaşayan En Yaşlı Maden Mühendisi...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Müzik Pınarı Ekibi Bursadaki Artvin...
 » Nurcanım Zirveye Emin Adımlarla Yür...
 » Prof. Dr. Davut Dursun Rtük Üyeliği...
 » Artvinde Tarihi Gün Yaklaşıyor...
 » Artvin Ve İlçelerinde 19 Mayıs Coşk...
 » Altunal’ın Artvin’de Ayak Basmadığı...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Profesörlerin Şavşat Aşkı...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...