Arhavi'de Geçtiğimiz Günlerde Kurulan Doğa Koruma Platformu Hes'lere Karşı İlk Kez Sesini Duyurdu

12/05/2011 12:08

"Arhavi'de Hes'ler İstemiyoruz"


Haber: Hayati AkbaşArhavi Doğa Koruma Platformu ilk basın açıklamasını Cumhuriyet Meydanın da yaptı. Platform sözcülüğünü bu oluşuma destek veren " Çkuni Berepe" derneğinden Ali Şeşen yaptı. Epeyi zamandır özellikle HES lere karşı duruşun örgütlü ve güçlü olması için çabalayan platform bundan böyle HES lere karşı eylem birliği kararı aldı ve bu cumartesi yani 7 Mayıs günü saat 14. 00 da yapılacak ilk bilgilendirme toplantısı için Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Oğuz Kurdoğlunu davet etti. Özay Düğün Salonunda yapılacak bilgilendirme konusu" Heslerin çevresel etkisi"

Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasına komşu ilçeler Fındıklı ve Hopa dan da katılımcılar vardı. Yapılan basın açılamasında şu ifadelere yer verildi. : "İnsanlarım, ah, benim insanlarım, antenler yalan söylüyorsa, yalan söylüyorsa rotatifler, kitaplar yalan söylüyorsa, duvarda afiş, sütunda ilan yalan söylüyorsa, elleriniz isyan etmesin diyedir.

Yalan söylüyorlar. Ülkenin elektrik ihtiyacı var, HES'leri bunun için yapıyoruz diyorlar. Ama biz biliyoruz ki amaç elektrik üretmek değil, suyun kullanım hakkını almak, Yalan söylüyorlar! HES'ler çevrecidir diyorlar. Ama biz Güneysu'da, Murgul'da, Şavşat'ta, Borçka'da gördük ki HES'ler doğayı katletmektedir.

Yalan söylüyorlar! Cansuyu dereye yeter diyorlar. Ama biz gördük ki HES yapılan bütün dereler birer birer kuruyor. Suyumuz, madenlerimiz, ormanlarımız, tarım alanlarımız, yasa ve yönetmeliklerle sermaye sahiplerine devrediliyor. Hidroelektrik santral (HES) projeleriyle, termik santrallerle, nükleer santrallerle, maden aramalarıyla, mera, kıyı ve orman kanunlarıyla insanca yaşam hakkımız elimizden alınıyor ve şimdi de bu belaları ülkemizin cennet köşesi Arhavi'nin başına sarmayı planlıyor.

"Bütün bu saldırılar, bulunduğu her yerde yerel halkın direnişiyle karşılaşıyor. Mücadelenin gücü bütünleşerek çoğalıyor". Toroslar direnişte, Köyceğiz direnişte, Munzur direnişte, Hasankeyf direnişte, Kastamonu'da Loç vadisi direnişte, yanı başımı da Fırtına direnişte, Hopa direnişte, Fındıklı direnişte, Şavşat direnişte, Artvin direnişte. Ve şimdi de Arhavi direniyor. Balıklı direniyor, Küçükköy direniyor, Ortacalar direniyor, Dikyamaç direniyor, Hacılar direniyor, Güneşli direniyor.

Bizler doğanın ve yaşamın yağmalanmasına karşı olanlar, bizler dedelerimizin ve ninelerimizin yüzyıllardır koruyup kolladığı ve torunlarımıza bırakmamız için emanet ettiği yaşam alanlarımızı savunanlar, bizler suyun ticarileştirilmesine karşı çıkanlar, bizler sermayenin saldırılarına karşı halkın çıkarlarını savunanlar, bizler paranın gücüne iman etmeyenler olarak Arhavi'de, Karadeniz'de ve Anadolu'nun her köşesinde yapılması planlanan BÜTÜN HES'lere karşısıyız.

Bunun için bir araya geldik. Bunun için güç birliği oluşturduk ve ARHAVİ DOĞA KORUMA PLATFORMU'nu kurduk. Bizler Arhavi Doğa Koruma Platformu olarak Anadolu'daki ve Arhavi'deki bütün HES projeleri iptal edilene kadar, yılmadan, usanmadan haklı mücadelemize devam edeceğiz. "

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.05.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bütün Dereler, 9 Nisan'da Ankara'ya...
 » Bütün Dereler, 9 Nisan'da Ankara'ya...
 » Yaşam Savunucuları Ankara'ya Akıyor...
 » Doğa Ve Yaşam Savunucuları 8 Ekim'd...
 » Hopa'da Kesk Üyesi Sendikalar Kadın...
 » Kemalpaşa Akpartilerin Oyları İle İ...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Çernobil Öldürmeye Devam Ediyor...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Su Ürünleri Yetiştiriciliği Mevcut...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Trabzon Solaklı Vadisi Karaçam Ve K...
 » Gerze Termik Santral İstemiyor...
 » Çevreciler Bugün İstanbul'da Alanla...
 » 25 Nisan Kadıköy Mitingine Çağrı...
 » Marsis Grubu Bu Kez Cerattepe Nöbet...
 » Arhavi Hes'lere Bir Kez Daha Hayır...
 » İzmir Artvinliler Derneğinden Cerat...
 » Ankara'daki Artvinliler Doğaya Sahi...
 » Hopa'da Halkevi Ve Höc'den Basın Aç...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...