Su Ürünleri Yetiştiriciliği Mevcut Sorunlar, Çözüm Önerileri

29/12/2016 10:07

Artvin’de ‘su Ürünleri Yetiştiriciliği Mevcut Sorunlar Ve Çözüm Önerileri’ Konulu Çalıştay Düzenlendi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de ‘Su Ürünleri Yetiştiriciliği Mevcut Sorunlar Ve Çözüm Önerileri’ konulu çalıştay düzenlendi.

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce DSİ 26. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlülüğü Araştırma Yayın Koordinatörü Ali Çankaya. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinatörü Kubilay Akalın ve davetliler katıldı.

Artvin’de yatırım ve kalkınma seferberliği sloganıyla yerelde ve yerinde kalkınma hedefi doğrultusunda planlanan tarımsal faaliyetlerin gerçekleşmesi için düzenlenen çalıştayda Artvin’de ki su ürünleri yetiştiriciliği, mevcut sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinatörü Kubilay Akalın Artvin'de Yatırım ve Kalkınma Seferberliği sloganıyla yerel ve yerinde kalkınma hedefi çerçevesinde tarımsal projeler ışığında planlanan tarımsal faaliyetlerin hayata geçirilmesi için çalışmalar başlattıklarını söyledi. Bu çalışmalar dahilinde ‘Artvin’de Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Mevcut Sorunlar Ve Çözüm Önerileri’ konu çalıştay düzenlediklerini kaydeden Akalın “Dünyamızın gelecek yüzyıllarında su ve gıda sıkıntılarını çekeceğini uzmanlar her fırsatta dile getirmekteler. Yok, olmaya giden tatlı su kaynaklarının alternatifi olarak deniz suyuna yönelme projeleri başlamış durumda. Gıda sıkıntılarına alternatif olarak ise su ürünleri düşünülmektedir. Su ürünleri insan için gerekli olan proteine sahip olması açısından ideal bir çözüm olmaktadır. Aslında dünyada su ürünlerinden çok iyi şekilde istifade eden ülkeler mevcuttur. Çin su ürünleri tüketiminde lider durumundadır. Su ürünleri derken sadece balık aklımıza gelmesin. Rusya ise balık türlerinin tüketiminde ileri saflarda yer alır. Ülkemizde bu durum ne yazık ki istenilen düzeyde değil. Hem üretim hem tüketim olarak çok gerilerdeyiz. Oysaki denizlerimiz var iç denizimiz var, göllerimiz var su kaynaklarımız var. Bu potansiyelimizi kullanamıyoruz” diye konuştu.

-SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İLİMİZ İÇİNDE POTANSİYELİ EN YÜKSEK TARIM KOLUDUR

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur’da yaptığı konuşmada su ürünleri yetiştiriciliğinin Artvin'de potansiyeli en yüksek tarım kolu olduğunu söyledi.

Okur “ İlimiz Çoruh Nehri ve kolları, faaliyete geçmiş ve yapımı devam eden devasa barajları ve Karadeniz sahil hattıyla minimum 20 bin tonluk müthiş potansiyel barındırmaktadır.

Küçük, bakımsız, aile işletmesi şeklindeki kara tesisleri ve son 5 yıldır kurulmaya başlayan ve halen yaklaşık yüzde 20 kapasite ile faaliyet gösteren ağ kafes tesisleri ile bu potansiyelin altında üretim yapmaktayız. Hali hazırda 29 kara tesisi ve 7 ağ kafes tesisi ile yılda toplam 4200 ton projeli yetiştiricilik kapasitesine sahip ilimizde üretim yıllık 1000 onun altındadır. Bu da mevcut kapasitemizin ancak yüzde 20 sini kullanabiliyoruz demektir” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla Artvin’de kamu yatırımları adına çok şeyler yapıldığını ifade ederek “Şu da yapılsın diyeceğimiz bir şey kalmadı” dedi.

Kışla “Artvin biraz ulaşım alanında sıkıntımız var ama okul, hastane, üniversite, kaymakamlık binaları, spor tesisleri gibi pek çok yatırım yapıldı. Bunlar yapılıyor okul yapmışız öğrenci yoksa hastane yapmışız insan yoksa bir önemi kalmaz. Eğer buradan göçü durduramazsak, istihdam sağlayamazsak, yaptığımız kamu yatırımlarının çoğu yarın atıl kalır. Bundan dolayı mutlaka, özel sektör yatırımlarına ve istidama önem vermek zorundayız. 2017 ve 2018 yılında özel sektör yatırımlarını bir seferberlik ruhuyla, sahiplenmeyle teşvik etmeliyiz” dedi.

-Bu Toplantıda Konuşulanlar Sözde Kalmayacak

Artvin Valisi Ömer Doğanay’da yaptığı konuşmada Artvin’de kamu yatırımları düzeyinde özel sektör yatırımının olmadığını söyledi. Bu tarz çalıştayların özel sektörün yatırımlarının önünü açacağına inandığını kaydeden Vali Doğanay “ Daha önce buna benzer toplantılar yaptık ve bu toplantılarının faydalarını fazlasıyla gördüğümüzü söyleyebilirim” dedi. Doğanay bu toplantında konuşulanlarında sözde kalmayıp somut çıktılarının olacağından emin olduğunu belirtti. Doğanay “Artvin’den bir şey olmaz zihniyeti bu ile en büyük ihanettir. Kim bu cümleyi söylüyorsa Artvin’e en büyük ihaneti o yapmıştır. Bu toplantılar bu zihniyet değişimini sağlayacaktır” diye konuştu.

Çalıştay konuşmaların ardından Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlülüğü Araştırma Yayın Koordinatörü Ali Çankaya’nın moderatörlüğünde devam etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.12.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Arıcılığın Mevcut Durumu Ve Sektörü...
 » Hayvancılığın Sorunları Ve Çözüm Ön...
 » Artvin’deki İlk Tanıtım Fuarına Yoğ...
 » Açü Bünyesinde Akademik Yükselme, T...
 » Artvin’de Genç Çiftçi Projesi...
 » Artvin’in İlk Ve Tek Ruhsatlı Hayva...
 » Arı Yetiştiricilerini Sevindirecek...
 » Artvin’de Turizm Haftası Kutlama Et...
 » Bitlisli Folklorcular Hopa'da Alkış...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Bölgede Muhtarlar Günü Çeşitli Etki...
 » “Artvin Ansiklopedisi” Okuyucuyla B...
 » Vali Doğanay, Artvin Balını Bir Mar...
 » Uyuşturucu İlletiyle Mücadele...
 » Bölge Halkının Hayali Gerçek Oluyor...
 » Cankurtaran Tünelinde Yine Sıkıntı...
 » Trabzon Artvinliler Derneğinden Val...
 » Artvin Tanıtım Günleri Sona Erdi...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopaport’tan Yeni Bir Hizmet Daha...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...